Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Už studijas moku pats – kodėl nesimokau nemokamai?

Dabartinė Lietuvos aukštųjų mokyklų finansavimo sistema veikia pagal principą „pinigai paskui studentą“, kai valstybės skiriamos lėšos atitenka toms studijų programoms, kurias pasirenka aukščiausius konkursinius balus surinkę stojantieji. Todėl nenuostabu, kad šalyje vis dar gajus požiūris, kad mokamas studijas renkasi tie studentai, kurie atrankoje surinko mažesnius balus. Tačiau praktika rodo, kad jaunimas vis dažniau mokamas studijų programas renkasi savanoriškai.
Finansai
Finansai / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Pasirinkdami mokamas studijų programas, savo apsisprendimą studentai motyvuoja, pirmiausia, studijų kokybe. Nors didieji šalies universitetai yra itin vertinami dėl juose suteikiamų vertingų teorinių žinių, pastebima, kad šiuolaikiniams studentams vis svarbesnė tampa galimybė įgyti ne tik jų, bet ir semtis patirties iš šiuo metu sėkmingai dirbančių savo srities specialistų.

Pasak šiuo metu Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykloje (VU TVM) magistro laipsnio siekiančios Indrės Mulokaitės, mokamas studijas ji pasirinko atsižvelgdama į jų suteikiamą vertę. „Baigusi mokyklą sąmoningai rinkausi mokamas bakalauro studijas, vėliau ir magistro. Pirmiausia, šį apsisprendimą lėmė studijų kokybė ir jų suteikiama vertė, kai įgyjamos ne vien svarbios teorinės žinios, bet ir analizuojami gyvi pavyzdžiai“, – sakė I. Mulokaitė. Anot jos, bene didžiausias mokamų studijų privalumas yra galimybė mokytis iš savo srities žinovų, šiuo atveju – žinomų verslininkų, rinkodaros, finansų specialistų, kurie teikia konsultacijas ne vienai šalies įmonei. „Šių žmonių sėkmingai kuriamas verslas tik įrodo jų įžvalgų pagrįstumą“, – sakė pašnekovė. „Dar vienas tokių studijų privalumas yra informacijos naujumas, t.y. – galimybė studijuoti remiantis naujausia literatūra, analizuoti realiai vykstančias situacijas. Kaip studentė vertinu ir lankstų dėstytojų ir studijų koordinatorių požiūrį į čia besimokančius dirbančius studentus, kurie savo laiką dalija tarp darbo ir studijų. Todėl supratimas, kad studijos nėra prievolė, o savanoriškas pasirinkimas, yra labai svarbus šiuolaikiniam universitetui“, – teigė I. Mulokaitė, šiuo metu pasirinkusi Tarpautinio marketingo ir prekybos programą.

Pasak, VU TVM Studentų priėmimo ir komunikacijos centro direktoriaus Domanto Žičkaus, mokamomis studijų programomis itin domisi besirenkantys magistrantūros studijas. „Dažniausiai tai jau dirbantys žmonės, kurie prieš tęsdami tolesnes aukštesnės pakopos studijas jau įvertino karjeros perspektyvas ir yra tvirtai apsisprendę gilinti žinias konkrečioje srityje“, – sakė D. Žičkus. Pasak jo, tai rodo ir VU TVM statistika. Apie 50 proc. čia studijuojančių magistrantų sudaro 25-30 metų amžiaus studentai, net 30 proc. yra vyresni nei 30 metų. Magistrantūroje yra ir iškart po bakalauro studijų stojančių jaunuolių, kurie VU TVM sudaro apie 20 proc. magistrantūros studentų.

Studentų priėmimo ir komunikacijos centro vadovas pastebi, kad neretai antros pakopos studijų kryptis yra derinama su jau dirbamu darbu. „Šiuo metu magistrantams siūlome 5 studijų programas, iš kurių ypatingo susidomėjimo pastaraisiais metais sulaukia Tarptautinės projektų vadybos ir Tarptautinių finansų studijos. Tam įtakos turi ir augantis įmonių, dirbančių su užsienio bendrovėmis, skaičius bei Lietuvoje savo padalinius atidarančios tarptautinės kompanijos“, – sakė D.Žičkus.

Pasak šiuo metu apie doktorantūros studijas svarstančio Viktoro Pociaus, studijų programos pasirinkimas didele dalimi priklauso nuo paties studento poreikių ir suinteresuotumo įgyti kokybišką išsilavinimą. „Studijuojant magistrantūroje mokslus teko derinti ne tik su dabartine specialybe, bet ir su darbo grafiku. Nepaisant to, tvirtai žinojau savo tikslą ir kokią naudą atneš tolesnės studijos. Manau, kad nei gerai žinomi užsienio universitetai, nei valstybės skiriamas finansavimas negali garantuoti, kad studentas įgis geriausią išsilavinimą, jei tuo nebus suinteresuotas jis pats,“ – sakė V. Pocius. Anot jo, apsispręsti padėjo ir anksčiau įgyta patirtis – pasirinktos mokamos bakalauro studijos. „Šiandien įgytas išsilavinimas man praverčia tiek vykdant tarptautinius finansinius sandorius, tiek planuojant asmeninį biudžetą, todėl gautų žinių vertę jaučiu kasdien“, – sakė absolventas. Anot jo, mokamos studijos, priešingai nei daugelis mano, taip pat nėra kliūtis siekti akademinės karjeros.

Pasak D. Žičkaus, atsižvelgiant į būsimų bakalauro studijų studentų pasiekimus ir finansines galimybes nevalstybinėse aukštosiose mokyklose taip pat sudaromos sąlygos studijuoti nemokamai. „Stojantys į nevalstybines aukštąsias mokyklas taip pat turi galimybę gauti valstybės stipendijas, skiriamas studijų kainai apmokėti. Šios stipendijos dydis siekia vidutinę studijų kainą Lietuvoje ir sudaro apie 4 tūkst. litų, tuo tarpu VU TVM studijų kaina vieneriems metams sudaro apie 8 tūkst. litų. Atsižvelgdami į susidariusį skirtumą, kasmet daliai studentų jį kompensuojame savo lėšomis. Taigi, gaunant valstybės stipendiją ir VU TVM skiriamą kompensaciją yra padengiama visa studijų kaina,“, – aiškino D. Žičkus. Pasak jo, šiemet studijos kompensuojamos daugiau nei 18 stojamųjų balų surinkusiems bakalauro studijų studentams.

Pavadinimas
Pavadinimas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?