A. Ramanauskaitė VDU baigė ekonomikos bakalauro bei finansų ir bankininkystės magistrantūros studijas. Ji pabrėžia, kad studijų metu jai labai patiko VDU išskirtinumas – laisvųjų menų (artes liberales) sistema, leidžianti rinktis ne tik savo specialybės, bet ir kitų sričių dalykus, pažinti su ekonomika nesusijusius mokslus, mokytis kalbų, turėti laisvę susidaryti savo tvarkaraštį.
„Prisimenu įdomius, pasaulėžiūrą plečiančius dalykus, nesusijusius su programa – kiną, kosmologiją, informacines technologijas, psichologiją. Studijų metu sutikau daug unikalių dėstytojų – asmenybių. Jaučiau didelę kompetenciją iš profesorių Kristinos Levišauskaitės, Valdonės Darškuvienės, Renatos Legenzovos. Įkvepiančios būdavo ir prof. dr. Zigmo Lydekos paskaitos. Pamenu ir jo pokalbį, kai baigėme magistrą: „Rinkitės doktorantūrą tik tuomet, kai turite ką pasakyti akademinei bendruomenei“, – patarė“, – profesoriaus žodžius prisimena absolventė.
Mainų studijose užbūrė skandinaviškas mokymosi stilius
A.Ramanauskaitė pažymi, kad didelę naudą jai suteikė ir galimybė 2005-aisiais vieną semestrą pagal mainų programą studijuoti užsienyje – Norvegijos ekonomikos mokykloje Bergene. Tiesa, ji pripažįsta, kad buvo ir keblumų – dėl tuomet itin ryškių skirtumų tarp Lietuvos ir Šiaurės Europos.
„Fantastiška gamta, skandinaviškas mokymosi stilius ir kultūra mane užbūrė. Buvo neįtikėtina patirtis, kad gali ateiti naktį į mokyklą ir mokytis. Kartais mums surengdavo krevečių vaišes, suorganizuodavo ekskursijas. Studijuoti ten buvo iššūkis dėl ekonominių skirtumų. Nepirkau vadovėlių, šviesdavau knygas, net bandžiau susirasti papildomo darbo“, – sako pašnekovė, papildydama, jog ji ypač dėkinga VDU profesorei K.Levišauskaitei, kurios rekomendacijos padėjo gauti Lietuvos banko skirtą Vlado Jurgučio stipendiją.
Nors iš esmės mainų studijų patirtis jai buvo itin vertinga, A.Ramanauskaitė prisimena ir vieną ne itin patikusį aspektą – anuomet išskirtinai tik Baltijos šalių, Centrinės ir Rytų Europos studentai Norvegijoje buvo paprašyti pasidaryti rentgenogramą, tikrinant, ar jie neserga tuberkulioze.
Universitetas padėjo plėsti tolerancijos ribas ir sutvirtėti
Prisimindama papildomas veiklas universitete, „BK Grupės“ finansų direktorė sako studijų metu bandžiusi įstoti į didžiausią pasaulyje jaunimo organizaciją AIESEC, tačiau ji nepraėjo atrankos.
„Visa pradžia studijose buvo sunki, gal dėl to, kad atvykau iš mažo miesto, Joniškio. Todėl teko sparčiai vytis, plėsti tolerancijos ribas, tvirtėti. Taip pat pabandžiau mokytis vokiečių kalbos, bet tempas buvo per didelis, tai tikrai supratau, jog universitetas profesionaliai geba paruošti kalboms“, – atvirauja VDU absolventė, pažymėjusi, jog vėliau ji savarankiškai atrado studentus ir šaulius vienijantį klubą.
Studijuodama VDU, A.Ramanauskaitė atliko praktiką banke – pasak jos, tai padėjo suprasti, kad visgi jai artimesnis darbas įmonėse, nei makrofinansai, kurie plačiau tyrinėja ekonominius procesus. Per jau du dešimtmečius besitęsiančią karjerą absolventė sėkmingai dirba įvairiose Lietuvos ir tarptautinėse įmonėse kaip finansų analitikė ir finansų direktorė, atsakinga už įvairias įmonių finansų sritis.
Įmonėje – laisvė veikti ir siūlyti idėjas
Šiuo metu A.Ramanauskaitė jau daugiau nei ketverius metus dirba finansų direktore tarptautinėje įmonėje „BK Grupė“, kuri specializuojasi apsaugos sistemų pardavimuose. Pasak jos, šiame darbe jai finansiniais klausimais tenka bendradarbiauti su visais įmonės padaliniais ir klientais.
„Didžiausi iššūkiai – kūrybiniai. Atlikti užduotis nėra sudėtinga, tačiau visai kas kita užčiuopti problemas, atlikti situacijos analizę, sugalvoti vizualizaciją, įgalinti darbuotojus pokyčiams. Vertinu savo įmonę, kartu su atsakomybe ji suteikia laisvės veikti, siūlyti idėjas. Tiesa, per didelis prisirišimas kartais stabdo pokyčius, pritrūksta pragmatinio požiūrio“, – pastebi „BK Grupės“ finansų direktorė.
Pašnekovė tikina, kad universitete įgytus įgūdžius ir žinias ji sėkmingai taiko iki šiol, ypač – bendrą suvokimą apie makroekonominius dėsnius ir profesines žinias apie verslo finansus. A.Ramanauskaitė kasmet dalyvauja konferencijose apie rinkos pokyčius ir ekonomikos prognozes, laiko nacionalinį ekonomikos egzaminą. Kartą ji laimėjo „Prototo“ protmūšyje, kurio tema buvo ekonomika. Absolventė iki šiol plečia žinias – mokosi įvairiuose kursuose, skirtuose duomenų analitikos įrankiams, apskaitai, dirbtiniam intelektui.
Ryšį su VDU palaiko iki šiol
Aistė Ramanauskaitė šiandien yra Vytauto Didžiojo universiteto socialinė partnerė, kasmet jai tenka atsakomybė vertinti bakalauro studentų baigiamuosius darbus. Pasak absolventės, ryšio su universitetu palaikymas jai padeda sekti aktualijas akademiniame pasaulyje ir pačiame VDU, kuris per du dešimtmečius stipriai paaugo. Kartu su kitais absolventais VDU Botanikos sode ji pasodino savo laidos magnoliją.
„Kartais sudalyvauju universiteto organizuojamuose renginiuose. Šiemet teko lankytis VDU 35-mečio renginiuose, „Europos idėjos“ forume, kuomet dalyvavo Lietuvos ir Lenkijos prezidentai. Deja, praleidau susitikimą su Ukrainos prezidentu. Džiugu, kad VDU turi tvirtą poziciją karo akivaizdoje ir remia Ukrainos akademinę bendruomenę, palaiko jos žmones“, – pabrėžia A.Ramanauskaitė, perduodama linkėjimus kartu studijavusiems studentams ir dėstytojams.