Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Verslas ir dirbtinis intelektas – šiandieninio teisininko sėkmės receptas

Jau nuo šio rudens Mykolo Romerio universitete teisės krypties studentai bus supažindinami su dirbtinio intelekto panaudojimu vystant teisines technologijas (angl. legaltech). Prie šios iniciatyvos jungiasi ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas, padėsiantis vystyti studentų įkurtų legaltech startuolių ekosistemą, bei nukreipdamas dalį Fundamentinių mokslų fakulteto studentų tyrimų į teisinių technologijų kryptį.
50065742_l
Šiuolaikinės technologijos šiandien daro didelę įtaką teisininkų darbui

Vis dažniau kalbama apie tai, kad technologijos keičia teisę ir teisininkų profesiją. Pasitikdamas šiuos naujus iššūkius, jau nuo rugsėjo MRU Teisės fakultetas pristatys teisės krypties studentams galimybes, kurios suteikia teisės studijose išsiugdyti papildomas, techninės pakraipos kompetencijas.

Sumaniausi studentai galės savo idėjas vystyti MRU laboratorijose steigdami savo startuolius, kuriuos konsultuos patyrę MRU ir VGTU ekspertai verslo teisės, teisinių paslaugų teikimo, teisinių technologijų, programavimo, informacinių sistemų architektūros ar diegimo klausimais.

Šiais metais MRU Teisės fakultete įsteigtas legaltech centras integruos į teisės studijas technologinius elementus, kurie būtini ateities teisininkams.

Tai reiškia, kad studijos apjungs logikos, dirbtinio intelekto ir teisinių semantinių technologijų pagrindus bei įgūdžius dirbti lyderiaujančių universitetų – Stanfordo universiteto Teisės mokyklos CodeX ir Bolonijos universiteto sukurtais įrankiais, leidžiančiais pritaikyti teisę semantiniam žiniatinkliui (angl. Semantic Web).

MRU nuotr./MRU Studijų ir mokslo prorektorė prof. dr. Inga Žalėnienė
MRU nuotr./MRU Studijų ir mokslo prorektorė prof. dr. Inga Žalėnienė

MRU Studijų ir mokslo prorektorė prof. dr. Inga Žalėnienė sako, kad teisininko profesija sparčiai transformuojasi, o XXI amžiaus teisininkams atsiveria visiškai naujos profesinės galimybės.

„Universiteto tikslas – reaguoti į šiuolaikinius iššūkius, sekti pasaulines tendencijas ir rengti ateities teisininkus. Šie specialistai turi gebėti dirbti skaitmenizacijos sąlygomis, įgyti ne tik teisines kompetencijas, bet ir technologinius įgūdžius.

Robotika, dirbtinis intelektas, bepiločiai orlaiviai, autonominiai automobiliai, daiktų internetas, išmanieji miestai, kitos socialinės ir technologinės inovacijos jau dabar kuria visiškai naujus visuomeninius santykius, kuriems reikės naujo lankstaus teisinio reguliavimo, sprendžiant intelektinės nuosavybės, etikos, atsakomybės už žalą ir daugelį kitų klausimų. Naujos kartos teisininkų rengimas neišvengiamai turės būti transformuotas ir vykdomas tarpdisciplininėje terpėje.”

Universiteto tikslas – reaguoti į šiuolaikinius iššūkius, sekti pasaulines tendencijas ir rengti ateities teisininkus

Įgytos kompetencijos leis absolventams konkuruoti globalioje legaltech rinkoje, kurti inovacijas teisinėse technologijose, skatins suvokimą, kaip veikia autonominiai agentai, robotai, o tai ateityje, kuomet technologijos vis labiau paplis, teisininkui taps labai svarbu jas išmanyti.

Pasak VGTU mokslo ir inovacijų prorektoriaus prof. habil. dr. Antano Čenio, VGTU jau turi įdirbį fintech srityje.

„Atsižvelgiant į JAV ir Europoje besisteigiančių tiek fintech, tiek ir legaltech startuolių tendencijas, manome, kad VGTU studentams teisinių technologijų sritis turėtų būti taip pat įdomi. Socialinių ir technologinių mokslų bendradarbiavimas kuria didelę pridėtinę vertę, bei atveria studentams duris į globalią rinką“, – sakė A. Čenys.

VGTU nuotr./VGTU mokslo ir inovacijų prorektorius prof. habil. dr. Antanas Čenys
VGTU nuotr./VGTU mokslo ir inovacijų prorektorius prof. habil. dr. Antanas Čenys

Teisinės technologijos skirtos teisininkų darbo palengvinimui, taip pat suteikia pranašumą sudėtinguose globalių inovatyvių technologijų reguliavimo labirintuose, kurie atsiranda dėl skirtingų jurisdikcijų ar technologijų.

MRU legaltech centras rūpinsis, jog paprastai ir aiškiai teisės mokslus kremtantys studentai suprastų kaip įvaldyti „griaunančias technologijas“ (angl. disruptive technologies), tokias kaip dirbtinis intelektas (angl. AI), sutelktinių išteklių naudojimas (angl. crowdsourcing), didžiųjų ir atvirų duomenų analitiką (angl. big data, open data analytics), grandinės technologijos (angl. blockchain) ir kita.

MRU nuotr./MRU Teisės fakulteto dekanė prof. dr. Lyra Jakulevičienė
MRU nuotr./MRU Teisės fakulteto dekanė prof. dr. Lyra Jakulevičienė

MRU Teisės fakulteto dekanės prof. dr. Lyros Jakulevičienės teigimu, technologijų vaidmuo teisėje jau dabar yra svarbus, todėl be pagrindinių teisinių kompetencijų, kurias privalo ugdyti teisės mokykla, papildomi technologiniai įgūdžiai tampa neišvengiama būtinybe.

„Tokie socialinių ir technologinių mokslų kompetencijų specialistai tampa vieni patraukliausių ketvirtosios pramonės revoliucijos darbo rinkoje“, – pabrėžė L. Jakulevičienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?