Diskusijoje dalyvavo įmonės „PwC“ direktorius Rimvydas Jogėla, Jaunimo reikalų departamento direktorius Vydūnas Trapinskas, Europos jaunimo informacijos tinkle „Eurodesk“ vadovė Ingrida Jotkaitė ir Vilniaus universiteto karjeros konsultantė Sigita Kilkutė.
Ruošiasi specialybėms, kurių dar nėra
Vienas pagrindinių diskusijos akcentų – sparčiai tobulėjantis technologijų amžius, kada vis daugiau darbų yra automatizuojami, o studentai, kurie karjerai universitete yra ruošiami šiandien, ko gero, bus dar neegzistuojančių sričių specialistai.
S.Kilkutė pripažino, kad universitetams šiandien sunku suspėti su pažanga. Ji pateikė medicinos – vienos iš aukštojoje mokykloje studijuojamų specialybių – pavyzdį: „Medicina per metus atsinaujina 70 procentų. Tai reiškia, kad medikas, kuris nuolatos savęs netobulina, jau po metų nežinos didžiosios dalies naujos informacijos. Tad suprantama, kad universitetai šiek tiek velkasi pagal ekonominę, mokslinę raidą“, – teigė ji. Dėl nenutrūkstamo informacijos atsinaujinimo, karjeros konsultantės nuomone, labai svarbu kiekvienam žmogui nenustoti tobulėti savarankiškai.
Vystomas dirbtinis intelektas bei autonominiai varikliai rodo, kad netolimoje ateityje didžiąją dalį darbo perims kompiuteriai, o šiandien esančių specialybių nebeliks. Vis dėlto S.Kilkutė pabrėžia, kad žmogaus įžvalgų kompiuteris nepakeis: „Kognityvinis lankstumas, arba gebėjimas išeiti iš mąstymo schemų ir situacijoje „čia ir dabar“ priimti tinkamus sprendimus, – tai žmogaus savybė, kuri lems sėkmę darbo rinkoje“.
Ko ieško darbdaviai?
Diskusijos moderatoriui iškėlus klausimą, ar šiuo metu jaunam žmogui įsidarbinti iš tiesų sunkiau nei buvo anksčiau, Jaunimo reikalų departamento direktorius Vydūnas Trapinskas teigia, jog jauno žmogaus darbo paieškos dažnai prasideda nuo „darbo pagal specialybę“. Vis dėlto turėtų būti akcentuojamos kompetencijos ir įgūdžiai, kurie įgyjami darbo metu.
„Ekonominė darbo rinka, lyginant pastaruosius 15 metų, kiek pakito, bet negalėčiau pasakyti, kad atsirinkti kandidatus tapo sunkiau“, – teigia „PwC“ direktorius Rimvydas Jogėla. Jo požiūriu, svarbu, kaip žmogus prisitato, geba komunikuoti, įvardyti lūkesčius. „Mes mažai orientuojamės į technines žinias. Socialiniai įgūdžiai lėčiau išmokstami, o techniniams rengiame mokymus“, – teigia jis.
Papildydamas kolegą, V.Trapinskas pabrėžia, kad svarbiausia – žinoti, ko norima iš darbdavio, ką suteikė įgytos patirtys, pavyzdžiui, savanoriavimas, ir visa tai iškomunikuoti įmonės vadovui. Prisidėdama S.Kilkutė įkvėpia: „Jūs jau esate karjeros kelyje. Išėjimas į darbo rinką – tik kitas etapas, padėsianti įtvirtinti įgytas žinias“.
Atidarymo diskusija pradėtas Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (VU SA) organizuojamos VU Karjeros dienų 2017 seminarų ir konferencijų maratonas kovo 22 – 23 ragins studentus, dėstytojus ir visus norinčius pabendrauti su stambių įmonių atstovais, diskutuoti karjeros ir įsidarbinimo klausimais. Renginio programą galima rasti puslapyje.