Kaip pasakoja Krizinio nėštumo centro vadovė Zita Tomilinienė, Taivano gyventojų padėka centrui tapo maloniu siurprizu.
Centras renka aukas tarptautinėje aukojimo platformoje globalgiving.org, tačiau tokio populiarumo sulaukė pirmą kartą.
„Kaip supratau, viena įžymi Taivano veikėja surado mūsų centrą aukojimo platformoje ir ėmė raginti žmones aukoti pinigus kaip padėką Lietuvai už vakcinas. Ji inicijavo akciją, o mes apie ją sužinojome tik tuomet, kai ji atsiuntė mums elektroninį laišką.
Kiek žinau, ta akcija Taivane tapo gana plačiai žinoma – žmonės buvo kviečiami aukoti socialiniuose tinkluose, televizijos laidų metu“, – apie taivaniečių padėką pasakoja Krizinio nėštumo centro vadovė.
Pasak Z.Tomilinienės, centrui paaukota pinigų suma siekia apie 140 tūkst. eurų.
Organizacijos veiklai tai itin reikšminga parama.
Aukoja sergantiems vaikams
Taivano gyventojų dėmesio ir paramos sulaukė ne tik Krizinio nėštumo centras.
Onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams padedančio labdaros ir paramos fondo „Mamų unija“ vadovė Justina Žukauskienė sako, kad gerokai nustebo, kai pamatė aukų sumą globalgiving.org platformoje.
„Kiekvieną mėnesį sulaukdavome maždaug 300 JAV dolerių (maždaug 250 eurų) aukų per šią platformą. O dabar, kai patikrinau, – per praeitą mėnesį „įkrito“ apie 50 tūkst. JAV dolerių (maždaug 42 tūkst. eurų).
Mums tai – beprotiškai didelė suma. Aš iki šiol esu šokiruota. Mes už tuos pinigus galime siųsti vaikus gydyti į Šveicariją, galime skirti lėšų mūsų Šeimos namams, kineziterapijos ir reabilitacijos centrui, nes dar neturime visos įrangos“, – netikėta auka džiaugiasi J.Žukauskienė.
Kitas onkologinėmis ligomis sergančius vaikus globojantis fondas – „Rugutė“ – taip pat sulaukė Taivano gyventojų dėmesio ir piniginių aukų.
Fondui vadovaujanti Edita Abrukauskienė pasakoja apie dosniai pažirusias aukas nežinojusi, kol nesulaukė globalgiving.org atstovų laiško apie neįtikėtiną aktyvumą iš Taivano.
Netrukus po to su fondu susisiekė ir Taivano atstovas, kuris paaiškino, kad taip Lietuvai norima padėkoti už padovanotas vakcinas.
„Preliminariai per pastarąsias porą savaičių iš Taivano sulaukėme per 20 tūkst. eurų aukų. Mums tai buvo labai netikėta. Lietuva juk aukojo vakcinų ir Ukrainai, kitoms šalims, tačiau tokio žmonių grįžtamojo ryšio ir gerumo, suremtų pečių tikrai nejutome.
Taivano gyventojai padarė tikrai neįtikėtiną gestą, kuris mums labai daug reiškia. Su mumis susisiekęs vyras iš Taivano laiške rašė, kad dabar mes ten turėsime draugų. Tai labai gražu“, – sako „Rugutės“ vadovė.
Dosnus atsakas už svarbią auką
Seimo parlamentinių ryšių su Kinijos Respublika (Taivanu) grupės vadovas Matas Maldeikis akcentuoja, kad 20 tūkst. paaukotų vakcinų Taivanui tapo labai reikšminga dovana.
„Taivanas puikiai susitvarkė su koronaviruso plitimu pačioje pandemijos pradžioje. Galbūt todėl neskubėjo užsakyti vakcinų. Tuo pačiu metu pradėjo kurti savo vakciną ir tikėjosi, kad greitai galės ja naudotis, tačiau jos testavimas ir patvirtinimas užtruko.
Prasidėjus naujam protrūkiui, Taivane buvo paskiepyta tik apie 3 proc. gyventojų. Vakcinų trūkumu pasinaudojo Kinija. Ji ėmė siūlyti Taivanui, kurį laiko savo atsiskyrusia provincija, „Sinovac“ vakcinas. Tačiau taivaniečiai šį pasiūlymą laiko „mirtinu pabučiavimu“ ir įžvelgia už tokio „dosnumo“ Kinijos siekius dar labiau susieti Taivaną su Kinija“, – aiškina M.Maldeikis.
Parlamentaras sako tokiame Kinijos elgesyje įžvelgiantis paralelių su Rusijos siūloma „Sputnik V“ vakcina.
M.Maldeikis pasakoja, kad jau beveik įvykę sandoriai tarp Taivano vyriausybės ir „Modernos“ iš JAV, „AstraZeneca“ iš Jungtinės Karalystės ir „BioNTech“ iš Vokietijos buvo stabdomi ir galiausiai visai užblokuoti dėl Kinijos įsikišimo.
„Kinija visais būdais mėgina diplomatiškai izoliuoti Taivaną, daro viską, kad ši šalis negalėtų net stebėtojos teise dalyvauti PSO veikloje. Dabar visaip trukdo taivaniečiams gauti gyvybiškai būtinų vakcinų. Trukdoma įsigyti net privačioms įmonėms ar asmenims.
Mes esame trečioji šalis po JAV ir Japonijos, padovanojusi vakcinų. Padovanotas vakcinų kiekis nėra didelis – Taivane yra 23 milijonai gyventojų. Tačiau tai draugystės ir palaikymo gestas, bendrame blokados kontekste įgaunantis didžiulės moralinės vertės.
Kinai turi posakį: dovana lengva, bet draugystė svari. Todėl jiems tai taip svarbu ir jų atsakas toks dosnus“, – sako M.Maldeikis.
Tai draugystės ir palaikymo gestas, bendrame blokados kontekste įgaunantis didžiulės moralinės vertės.
Dėkoja socialiniuose tinkluose
Socialiniame tinkle „Facebook“ esančioje Krizinio nėštumo centro paskyroje „Neplanuotas nėštumas“ daugybė Taivano gyventojų palieka paramos žinučių.
Žmonės komentaruose dėkoja Lietuvai už vakcinas, siunčia linkėjimus, sako, kad nekantrauja aplankyti mūsų šalį.
„Mes jus mylime, Lietuva. Amžina draugystė ir geriau būti mirusiam nei raudonam“, – anglų kalba Krizinio nėštumo centro paskyroje rašo daugiau nei 200 patiktukų sulaukęs komentatorius.
Be to, socialiniuose tinkluose plinta jautrus vaizdo įrašas, kuriame Taivano gyventojai lietuvių kalba dėkoja Lietuvai.
„Tikimės, kad galėsime geriau pažinti vieni kitų kultūras“, – vaizdo įraše sako Taivano gyventojai.
Kiek ansčiau Lietuvai padėkojo Taivano prezidentė Tsai Ing-wen.
„Taivano ir Lietuvos žmonės bei vyriausybės kartu kovoja su pandemija, ir toliau plėsime partnerystę, paremtą bendru tikėjimu laisve ir demokratija“, – socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė Tsai Ing-wen.