Tarsi iš žemės gelmių
Natūralus mineralinis vanduo – tai natūraliai susiformavęs vanduo, kuriame yra ištirpusių mineralinių medžiagų. Jų kiekis ir santykis apsprendžia vandens skonį bei poveikį organizmui. Jis išgaunamas iš giluminių gręžinių žemės gelmių kloduose, nuo taršos patikimai apsaugotoje aplinkoje. Tai gali būti miškingos arba miesto teritorijos, pvz., natūralaus mineralinio vandens „Neptūnas“ ištakos slypi Varėnos miškuose, „Vytauto“ – Birštone, „Rasos“ ir „Hermio“ – Druskininkuose, „Tichės“ – Telšių mieste. Viso Lietuvos teritorijoje yra 16 rūšių pripažintų natūralaus mineralinio vandens šaltinių. Svarbiausia iš jų išgaunamo ir fasuojamo vandens savybė – jis turi būti natūralus, vadinasi, jo negalima apdoroti jokiomis priemonėmis. Galima tik pašalinti geležį arba prisotinti angliarūgšte.
Reikia žinoti, kad natūralus mineralinis vanduo išgaunamas ir į pakuotę išpilstomas be sąlyčio su oru, o tai apsaugo vandenį nuo mikrobiologinės taršos. Taigi, vanduo butelyje yra toks pat kaip ir žemės gelmėse. Natūraliame mineraliniame vandenyje mineralinių medžiagų kiekis yra pastovus, nulemtas gamtos ir nekintantis. Fasuotame natūraliame mineraliniame vandenyje išsaugotas gamtinis (to paties šaltinio) anglies dvideginis rodo didelę fiziologinę šio reto natūralaus produkto vertę ir aukštos klasės vandens ruošimo technologiją. Žinoma, Lietuvoje, kaip ir kitose ES šalyse, Sveikatos apsaugos ministerijos įgaliotos įstaigos vertina, ar tas požeminis vanduo tikrai yra patikimai apsaugotas nuo taršos, ar pasižymi tyrumu, savita ir pastovia chemine kompozicija, biologinėmis ir fizikinėmis savybėmis. Jos įpareigotos nustatyti kurios iš savybių lemia to vandens teigiamą poveikį žmogaus organizmo fiziologinei būklei.
Mažesni reikalavimai
Šaltinio vanduo taip pat yra neužterštoje aplinkoje susidaręs vanduo, kuris išgaunamas iš požeminių vandens telkinių ar gręžtinių šulinių. Šaltinio vanduo, kaip ir natūralus mineralinis vanduo, į butelius yra išpilstomas gavybos vietoje, tačiau jam nėra taikomi tokie griežti reikalavimai kaip natūraliam mineraliniam vandeniui. Nors jo sudėtis turi atitikti geriamajam vandeniui keliamus reikalavimus, šaltinio vanduo neprivalo būti oficialiai pripažintas. Jis nėra papildytas kitomis medžiagomis, tačiau gali būti prisotintas anglies dvideginio. Šaltinio vanduo gali būti vartojamas kaip gaivusis gėrimas.
Vandens kokteilis
Kita geriamojo mineralinio vandens kategorija – stalo vanduo. Tai – tarsi kokie „kokteiliai“, kai į geriamąjį vandenį pridedama mineralinių medžiagų arba geriamąjį vandenį skiedžiama natūraliu mineraliniu vandeniu ir tenkinantys įvairiausio skonio vartotojų reikmes ir jų mineralinių medžiagų poreikius. Kitaip sakant, tai yra produktas, pagamintas tikslingai keičiant mineralinių medžiagų sudėtį, norint išgauti vienokią ar kitokią sudėtį, vienokias ar kitokias skonio savybes. Jame esančių mineralinių medžiagų kiekį apsprendžia pats gamintojas. Tokio vandens buteliuko etiketėje turi būti surašytos visos jo gamyboje naudotos sudedamosios dalys. Vanduo, kaip ir kiekvienas kitas maisto produktas laikui bėgant, keičiasi: kinta jo mikrobinė, cheminė sudėtis, todėl reikia atkreipti dėmesį, kad stalo vanduo turi minimalų tinkamumo vartoti terminą, terminui pasibaigus, jo gerti nereikėtų.
Kaip iš čiaupo, tik „pagerintas“
Jeigu butelio etiketėje parašyta – „Geriamasis vanduo“, reikia suprasti, kad šiame butelyje yra iš esmės toks pat geriamasis vanduo, koks bėga iš viešojo vandentiekio čiaupo, tačiau jis yra papildomai paruoštas. Iš tokio vandens turi būti kruopščiai pašalinti geležies junginiai, jis gali būti minkštintas ir valytas fiziniais ar cheminiais būdais. Fasuotas geriamasis vanduo gali būti prisotintas anglies dvideginiu (gazuotas) arba negazuotas. Tačiau jis bet kuriuo atveju, taip pat turi atitikti visus geriamam vandeniui keliamus reikalavimus.