Troškulys: ar viskas taip paprasta

Žmogaus organizmas dviem trečdaliais susideda iš vandens, ir tam, kad gyvybinė veikla klostytųsi normaliai, vandens kiekis ląstelėse ir tarpląsteliniame sluoksnyje turi nuolat išlikti tam tikrame lygyje. Jei šioje protingoje sistemoje kas nors sutrinka, galvos smegenų žievėje išsidėstę receptoriai duoda signalą, kad reikia papildyti skysčių atsargas. Tuomet žmogų ima varginti troškulys. Svarbu suprasti, kad troškulys – tai organizmo pagalbos šauksmas, signalas, reiškiantis, kad skysčių balansas kūne jau sutriko.
Vanduo
Vanduo
Temos: 2 Troškulys Vanduo

Apsauga – veikia

Nelaukite troškulio. Kai organizme vandens kiekis sumažėja iki tam tikro lygio, smegenys ima siųsti troškulio signalus. Troškulys – mūsų organizmo apsauginis mechanizmas, rodantis, kad organizmui jau trūksta skysčių. Troškulys karštą vasaros dieną, kai daugiau prakaituojama, arba po įtempto fizinio darbo – visiškai normalu. Ląstelės pagreitintu tempu netenka vandens ir jūsų noras papildyti jo atsargas – apsauginis mechanizmas, kuris gelbsti organizmą nuo pavojingo vandens praradimo (dehidratacijos). Sutrikus vandens balansui gali pasireikšti dehidratacijos pojūčiai: perdžiūva burnos gleivinė, paaštrėja veido bruožai, įkrenta akys, oda tampa glebi – jei patempsite odos klostę ir ją paleisite, tai ji išsitiesins ne iškarto. 

Trūkstant skysčių inkstai pradeda taupyti brangią drėgmę, todėl šlapimo išsiskiria žymiai mažiau. Beja, ar jūsų organizmui pakanka vandens, parodo ir šlapimo spalva. Jeigu organizmas pakankamai aprūpinamas skysčiais, šlapimas turėtų būti labai šviesus ir bekvapis. Tokių problemų sprendimas yra visai paprastas – gerti daugiau skysčių. Kai tik vandens pusiausvyra organizme atsistatys, toks „apsauginis” troškulys kaipmat išnyks. Todėl, kai inkstai sveiki, reikia gerti tiek, kiek norisi. 

Dėmesio vyresniesiems

Sulaukus 50 metų organizmo troškulio pojūtis silpta ir bėgant metams gerti norisi vis mažiau, atsiranda labai didelė dehidratacijos rizika. Keletas tyrimų parodė, kad vyresnio amžiaus žmonės, ypatingai moterys, vandens suvartoja mažiau nei vidutinio amžiaus žmonės.  Nors senjorai energijos išeikvoja mažiau, jiems vandens pagal normas reikia vartoti tiek pat kiek ir vidutinio amžiaus suaugusiesiems (2,0 l per dieną moterims ir 2,5 l per vyrams), kadangi senstant silpnėja inkstų veikla. 

Dehidratacijos lygio nustatymas pagal šlapimo spalvą

Dehidratacija
Dehidratacija

Daugiau gerti būtina ir jei netekote kraujo, nusideginote, kai vemiate ar viduriuojate, gausiai prakaituojate esant aukštai kūno temperatūrai. Troškulį neretai sukelia sūrus ir aštrus maistas, kofeinas. Tokiu poveikiu pasižymi šlapimo išsiskyrimą skatinantys vaistai, antibiotikai. Ne vienas plačiai žinomas preparatas, skirtas kraujospūdžiui mažinti, džiovina burną, skatina žmogų daug gerti. Labai pavojinga piktnaudžiauti diuretikais siekiant sulieknėti – taip galima labai greitai pakenkti inkstams. 

Niekas negali pakeisti vandens

Organizme nuolat turi būti palaikomas vandens balansas, tai yra, tiek pat pašalinama vandens, kiek ir gaunama ar pagaminama. Suaugusiam žmogui kasdien reikia išgerti apie 2-3 litrus geriamojo vandens. Beje, troškulio jausmas neatsiranda, kol organizme audiniuose nepradeda trūkti vandens, todėl vertėtų gerti vandenį anksčiau negu pajuntate troškulį. 

Verta žinoti, kad karšti gėrimai – kava, arbata, sriuba – iš organizmo pašalina daug vandens. Juos suvartojus, padidėja prakaito išsiskyrimas, nes užkaitintas iš vidaus organizmas nori atvėsti. O dirbtiniai gėrimai (limonadai, alus, alkoholiniai gėrimai) organizme elgiasi visai kitaip nei vanduo. Nors juose taip pat yra vandens, bet juos yra ir dehidratuojančių priedų, tokių kaip kofeinas, todėl tokie gėrimai ne tik šalina vandenį iš organizmo, bet ir „prigriebia“ dalį vandens atsargų. 

Nežiūrint į gausią įvairiausių gėrimų reklamą, geriausiai troškulį numalšina įprastas geros kokybės vanduo. Be to, jei jūs norite būtent numalšinti troškulį, o ne šiaip patirti malonumą, atsigaivinti, gerti reikia ne šaltą, ledinį vandenį, o atšilusį iki kūno temperatūros – toks skystis įsisavinamas greičiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis