„Su kiekviena knyga – ūgteli karta!“ – su tokiu šūkiu praėjusiais metais Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka skelbė apie įsibėgėjantį ir besiplečiantį vaikų ir jų tėvų skaitymo skatinimo projektą „Knygų startas“. Taip pat ir apie kilnų šio projekto tikslą – užauginti Lietuvoje pirmą kartą vaikų, kurių skaitymo patirtis prasidėtų nuo pat pirmų dienų.
Projekto metu naujagimiams ir jų tėvams dovanojamas ankstyvojo skaitymo skatinimo lauknešėlis. Kultūros ministerija savo ruožtu padidino projektui skiriamas lėšas nuo 130 tūkst. eurų šiemet iki 180 tūkst. eurų 2024 metais.
Šių metų kovo pabaigoje M.Mažvydo biblioteka ėmėsi ruoštis projekto, kurį kuruoja pirmoji ponia Diana Nausėdienė, kampanijai. Buvo paskelbtas mažos vertės pirkimas projekto komunikacijos kampanijai įgyvendinti. Pirkimo dalyviams buvo formuluojama užduotis organizuoti kasdienius darbus, susijusius su projekto „Knygų startas“ viešaisiais ryšiais ir komunikacija, kurti, koordinuoti projekto reklamą, viešinti užsakomuosius straipsnius, vaizdo klipus, fotosesijas bei kita.
Kaip vedėja – planuoja, kaip privatus asmuo – vykdo
Per numatytą savaitės trukmės terminą biblioteka sulaukė penkių tiekėjų pasiūlymų. Surinkęs maksimalų įvertinimą varžovus nurungė Nacionalinės M.Mažvydo bibliotekos Komunikacijos ir rinkodaros departamento Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos Žydrės Vėtienės siūlymas.
Ji, kaip privatus asmuo, pasisiūlė organizuoti projekto kampaniją už beveik 10 tūkst. eurų, tai yra kone dvigubai ir trigubai mažesne kaina, nei kitos komunikacijos agentūros.
Pasiūlyta neįprastai maža kaina galėjo pažeisti vieną iš pirkimo sąlygų, tačiau tai netrukdė Ž.Vėtienei laimėti pirkimo.
„Kaip privatus asmuo, nes aš turiu individualios veiklos pažymą, nes esu ir anksčiau tokias paslaugas teikusi ir dalyvavau tada“, – apie savo dalyvavimą pirkime 15min paaiškino Ž.Vėtienė.
Nacionalinėje M.Mažvydo bibliotekoje dirbdama Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Ž.Vėtienė, be kita ko, organizuoja „komunikacijos strategijos įgyvendinimą, bendradarbiauja rengiant veiklos, išteklių, paslaugų viešinimo planus ir koordinuoja jų įgyvendinimą“. Taip pat „inicijuoja viešuosius pirkimus pagal Skyriaus kompetencijas“, be to, yra buvusi ir bibliotekos organizuojamų pirkimų eksperte.
Ž.Vėtienė patvirtino, kad pernai organizuojant „Knygų startą“, jos vadovaujamas skyrius dalyvavo rengiant šio projekto komunikaciją. O šiemet kaip skyriaus vedėja moteris dalyvavo susirinkime, kuriame buvo aptariama, į ką turėtų būti orientuojama šiųmetė projekto kampanija. Netrukus po šio susirinkimo buvo paskelbtas pirkimas, kuriame geriausią pasiūlymą pateikusią Ž.Vėtienę lydėjo sėkmė.
„(…) Tie poreikiai, kurie buvo numatyti pirkime, nėra susiję su mano tiesioginėm pareigom. Tai, ką aš atlieku, visiškai kitokios funkcijos. Mano, kaip skyriaus vadovės, funkcijos yra susiplanuot kažkokius dalykus, o ten pirkime iš esmės yra vykdymas“, – aiškino bibliotekos darbuotoja.
Interesų konflikto neįžvelgia
Ž.Vėtienė sakė „neoficialiai“ nusišalinusi nuo pirkimo organizavimo procedūrų ir teigė nesijaučianti įsivėlusi į interesų konfliktą.
„Kadangi pirkimas buvo atviras, tai kažkaip neįžvelgiu. (…) Nesu įsigilinusi į visus pirkimų niuansus, bet kadangi gali dalyvauti kas nori, tai aš kažkaip nemačiau čia interesų konflikto“, – aiškino moteris.
Panašius argumentus dėliojo ir projektui „Knygų startas“ vadovaujanti bei komunikacijos pirkimą organizavusi Ž.Vėtienės kolegė, M.Mažvydo bibliotekos Projektų valdymo skyriaus vadybininkė Ginta Liberytė.
Esą darbuotojams dalyvauti jų pačių įstaigų rengiamuose pirkimuose nėra draudžiama, pirkimas buvo viešas, pasiūlymus galėjo teikti visi norintieji.
Viešųjų pirkimų tarnybos vertinimas kiek kitoks: „Jeigu kalbėti apie pirkimo dalyvį, kaip apie perkančiosios organizacijos darbuotoją, tai taip, šis faktas sudaro prielaidą interesų konfliktui kilti, kadangi kalbame apie palankesnių sąlygų sukūrimą laimėti tame pirkime“.
Po pretenzijos – šuolis į naujas pareigas
Interesų konfliktą įžvelgė ir kiti pirkime dalyvavę tiekėjai, kurie pateikė pretenziją Nacionalinei M.Mažvydo bibliotekai.
Pastaroji pirkimą sustabdė. O Ž.Vėtienė netrukus po pateiktos pretenzijos savo pasiūlymą atsiėmė esą dėl užsitęsusių procedūrų ir įvertinusi, jog dėl kitų privačių veiklų gali neaprėpti visų darbų.
„Kadangi procedūros užsitęsė ir man pasikeitė situacija ir aš nebegalėčiau tų įsipareigojimų įgyvendinti, nes jie iš tikrųjų nemaži buvo. (…) Aš atsisakiau dalyvauti, nes pamačiau kad nespėsiu visko padaryt, kas ten suplanuota. Aš kitų veiklų turiu“, – aiškino M.Mažvydo bibliotekos darbuotoja. Ji pridūrė, jog yra sutarusi pagal poreikį teikti paslaugas vienam privačiam vertimų biurui.
Moteris nebuvo linkusi atvirauti apie nutylimas praėjusią savaitę gautas papildomas pareigas bibliotekoje – Projektų valdymo skyriaus Kultūros veiklos vadybininkės. Tačiau kelis kartus perklausta patvirtino, kad jose įsidarbino puse etato.
Su kuriais projektais darbuosis šiame skyriuje?
„Čia, manau, kad irgi gal tiesiog...Net nežinau, žinokit..(...) Tai ten aš dirbu prie projektų, kuriuos kolegos skyrė, bet dar konkrečių, atskirų projektų neturiu priskirtų“, – sutrikusi aiškino moteris.
Pirkimas nutrauktas, projektas – pakibęs
M.Mažvydo bibliotekos darbuotojai atsiėmus savo siūlymą komunikacijos pirkime ir įsidarbinus papildomai kitame skyriuje, įstaiga nusprendė, kad pirkimo tęsti apskritai nebereikia ir jį nutraukė.
Nors visi likusieji keturi tiekėjai atitiko pirkimo sąlygas, bet visų pasiūlytoji kaina įstaigai pasirodė per didelė. Tai yra įstaigos nusimatytus kainos lūkesčius geriausiai atitiko tas vienintelis Ž.Vėtienės pasiūlymas.
„Gavom pretenziją, užsitęsė procedūros ir galiausiai žmogus, kuris buvo pasiūlęs tinkamą kainą, apskritai atsisakė pasirašyti sutartį ir pirkimą nutraukėm. Nes mes neturėjome realiai tokio biudžeto, kad galėtume įpirkti antroje vietoje likusį pasiūlymą“, – paaiškino projekto vadovė G.Liberytė. Rinkos tyrimas prieš pirkimą nebuvo atliktas.
Nors pirkimas paskelbtas kovo pabaigoje, o sprendimas nutraukti jį priimtas kiek daugiau nei po mėnesio, per tą laiką, anot G.Liberytės, įvyko rimtų pokyčių rinkoje, tad šiuo metu apskritai neaišku, ar „Knygų startą“ pavyks surengti.
„Galiausiai labai smarkiai išbrangus popieriaus rinkai ir atsiradus tai infliacijai, mes pamatėm, kad neįpirksim ir viso to lauknešėlio, kuris ir yra viso to projekto produktas. Realiai mes pamatėm, kad neturėsim ką viešinti“, – teigė bibliotekos vadybininkė.