Kalbant apie energiją, tenka prisiminti atliekas
„Pagrindinė olimpiados tema buvo atsinaujinanti energija, ji buvo siejama ir su atsakingu atliekų šalinimu. Apie aplinkosaugą šiandien kalbame daug, bet kartais nelengva suvokti svarbias sąsajas. Mažai kas susimąsto, kad rūšiuodami, atsakingai išmesdami elektronikos atliekas, sudarome galimybę jas perdirbti, o šio proceso metu išgautos medžiagos gali būti panaudotos tiek elektromobilių baterijoms gaminti, tiek ir atsinaujinančią energiją generuojančioms technologijoms. Dėl to labai gerai, kad apie visa tai kalbama jau mokykloje“, – sako Nacionalinės aplinkosaugos olimpiados organizatorės Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė.
Ji džiaugiasi, kad šiemet, devintaisiais olimpiados metais, sulaukta dalyvių net iš 196 mokyklų (2021 metais – 2152 mokiniai iš 159 Lietuvos mokyklų). Augančius dalyvių skaičius lydi ir didėjantys testų sprendimo greičiai. Miglei Marijai Gamezo iš VDU Atžalyno progimnazijos į testo klausimus teisingai atsakyti pavyko vos per 12 minučių ir 23 sekundes. Šis rezultatas visai jos klasei laimėjo kelionę į Vilniaus universiteto botanikos sode veikiantį „Lumina“ parką.
Mėgstamiausi dalykai – istorija ir lietuvių kalba
Tai buvo pirmas kartas, kai M.M.Gamezo, jos geografijos mokytojai pakvietus, dalyvavo aplinkosaugos olimpiadoje. Mėgstamiausios jos disciplinos mokykloje – istorija ir lietuvių kalba. Be to, Nacionalinės aplinkosaugos olimpiados laimėtoja lanko dailės ir fotografijos būrelius.
„Aplinkosaugos tema mane sudomino. Olimpiada buvo puiki galimybė sužinoti daugiau ir pasitikrinti savo žinias. Esu dalyvavusi ne viename konkurse ir olimpiadoje. Juose esu užėmusi ir keletą prizinių vietų. Nėra tokio laimėjimo, kurį išskirčiau, man smagu vien dalyvauti, išbandyti savo jėgas. Manau, kad testo klausimai nebuvo labai sunkūs, jeigu daugiau pasidomi aplinkosaugos tema. Klastingi klausimai buvo tie, kuriuose reikėjo apsvarstyti, kaip tam tikri dalykai gali paveikti aplinką, dėl to kilo šiek tiek abejonių“, – sako aštuntokė.
Mokinės manymu, kad į kai kuriuos klausimus Lietuvoje gyvenantys žmonės tikrai galėtų atsakyti, nes apie tai yra daug kalbama, bet dalis jų būtų gana sudėtingi ir apie tai reikėtų daugiau kalbėti. Ruošdamasi olimpiadai ji sako sužinojusi nemažai naujos informacijos ir galės ja pasidalinti su kitais. Vertindama dalijimąsi žiniomis, ji mano, kad taip turėtų elgtis visi tokių olimpiadų dalyviai.
Taupo elektrą ir vandenį, rūšiuoja atliekas
M.M.Gamezo pasakoja, kad jos namuose stengiamasi taupyti elektrą, vandenį. Stambiagabaritės atliekos atiduodamos į specialias jų surinkimo vietas, o baterijos ir smulkiosios elektronikos technikos atliekos išmetamos į specialiuosius konteinerius.
„Labiausiai mane liūdina ir piktina žmonės, kurie mėto šiukšles, kur papuola, seną buitinę techniką, baldus palieka miške ir kitose vietose, kur to daryti tikrai negalima. Džiugina tai, kad tikrai daug žmonių priduoda butelius taromatuose ir taip sumažina šiukšlinimą. Manau, kad kai kurie žmonės vis dar nesupranta rūšiavimo naudos ir nenori tuo domėtis, todėl reikėtų dar daugiau ir įvairesniais būdais apie tai kalbėti ir ypač to mokyti vaikus, jaunus žmones“, – pastebi aštuntokė.
Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)
Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.