„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 12 09

Drugelio gyvenimo ciklas arba kodėl reikia saugoti drugius?

Lietuvoje gyvena apie 2500 drugių rūšių, iš kurių 45 rūšys įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą (LRK). Saugomų teritorijų emblemose simboliškai pavaizduotas retos ir saugomos drugių rūšis. Dubysos regioninio parko emblemoje puikuojasi gražusis Machaonas, Dieveniškių istorinio regioninio parko gamtinis simbolis – drugys Satyras.
Didysis auksinukas. VSTT nuotr.
Didysis auksinukas. VSTT nuotr.

Nacionaliniame lankytojų centre vedanti ekskursijas Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos specialistė Inga Banytė vaikams ir suaugusiems pasakoja apie įdomų drugelio gyvenimo cikliškumą. Drugiai – vieni iš dažniausiai gamtoje stebimų gyvūnų. Šiandien, deja, sunku surasti pievą, kurioje matytume didelę skraidančių drugių rūšių įvairovę. Suradus tokią vietovę, dažnas galime pasijausti tikrai pasakiškai, o gal net prisiminti vaikystės pievą. Tačiau ar kada nors, stebint skraidančius drugelius teko susimąstyti apie drugių svarbą ar net simboliką?

Dieniniai drugiai, išsiskiriantys savo ryškiomis spalvomis tiesiog traukte traukia žvilgsnius, tačiau mums yra svarbūs ne tik dėl savo grožio. Tose pievose, paupiuose ar pelkėse, kuriose skraido drugeliai vis dar gausi biologinė įvairovė, stiprūs gamtiniai ryšiai. Taigi, drugiai tobuli gamtiniai natūralių buveinių indikatoriai, atspindintys jose gyvenančių kitų rūšių būklę.

Įvairioms kultūroms pasaulyje drugelis - tai gyvūnas, kuris simbolizuoja virsmą, augimą, asmeninę pažangą, aiškią kryptį gyvenime. METAMORFOZĖ arba drugio gyvenimo ciklas – tai kūrybiškumo, pokyčių, džiaugsmo, begalinio potencialo simbolis. Drugelis išsirita iš kiaušinėlio ir tęsia savo gyvenimą vikšro pavidalu. Vėliau vikšras suformuoja lėliukę, sudaryta iš neperregimo kieto dangalo, kuriame drugelis labai pasikeičia. Kai ši metamorfozė baigiasi ir dangalas tampa skaidrus, pagaliau pamatome jį – gyvą, spalvingą ir nuostabiai sparnuotą suaugusį drugelį, kuris pradeda ciklą iš naujo.

Žmonės išgyvendami dvasinę transformaciją, traukiasi iš išorinio pasaulio į savo vidinę būtį. Pasinerdami į vidinius apmąstymus dažnai nuo išorinio pasaulio apsigaubia kokonu, kuriame vyksta patys svarbiausi pokyčiai. Kai tampa tikri dėl savo virsmo, gali vėl pasirodyti pasauliui. Kaip ir neseniai pabudęs drugelis, pasirengęs skristi po transformacijos, žmonės taip pat atgimsta atsinaujinę.

Amerikos indėnai savo prigimtinės kultūros dalimi nuo seno laikė gyvūnus. Nors dažniausiai tai buvo lapė, lokys ir elnias, vabzdžiai taip pat turėjo svarbų vaidmenį jų mituose. Drugelis indėnams – prisikėlimo ženklas ir virsmo stebuklas. Vietiniai Amerikos gyventojai įvairiai interpretavo drugelio reikšmę. Kai kurios gentys juos dar ir šiandien laiko džiaugsmo, kitiems - tai svajonių simbolis, o kai kurie šiuos sparnuotus skrajūnus laikė priemone bendrauti su prarastais artimaisiais.

Drugelio ciklo simbolika yra kaip paties gyvenimo vaizdavimas. Daugybė kultūrų į šį skraidantį vabzdį žiūri labai pagarbiai ir naudoja jį kaip simbolį daugeliui gyvenimo koncepcijų.

Kviečiame daugiau apie drugius, jų gyvenimą ir apsaugą sužinoti Nacionaliniame saugomų teritorijų lankytojų centre! Daugiau informacijos apie virtualias nuotolines ekskursijas tiesiogiai iš lankytojų centro rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs