Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 10 06

Fabrikas, kuris atliekas paverčia ekologišku kuru: pirmaisiais metais perdirbs beveik 100 000 tonų plastiko

Pieno pakeliai, putplastis, plastikiniai maišeliai iš prekybos centrų – naujas fabrikas Ašlio mieste, Indianos valstijoje, ima viską.
Plastikas
Plastikas / 123RF.com nuotr.

„Mes priimame daugybę mišrių atliekų, kurias iki šiol nebuvo lengva perdirbti ir pakartotinai panaudoti, ir sukūrėme žiedinės ekonomikos sprendimus keliems svarbiausiems mūsų aplinkosaugos klausimams“, – duodamas interviu „Business Insider Today“ sakė fabriko įkūrėjas ir generalinis direktorius Bobas Powellas.

Pirmaisiais metais gamykla perdirbs beveik 100 000 tonų plastiko – maždaug tiek sveria 600 mėlynųjų banginių – gauto iš atliekų tvarkymo įmonių, įvairių gamintojų ir aplinkosaugos grupių. Visas perdirbimo procesas yra įmonės paslaptis, tačiau jis prasideda nuo plastiko ryšulių suskaidymo ir plastiko susmulkinimo į mažas granules. „Turime darbuotojų, kurie iš esmės darbuojasi kaip naftos perdirbimo įmonių operatoriai, – pridūrė gamyklos vadovas Jasonas Sasse'as. – Taigi jie paima plastiko granules ir paverčia jas gatavais mūsų produktais.“

Galutiniuose gaminiuose yra ypač mažai sieros turinčio dyzelinio kuro, o tokios įmonės kaip BP jau pateikė užsakymų. „Panašioms įmonėms visame pasaulyje, kurios mąsto į priekį ir tikisi ateities, kurioje nebus jokios išmetamosios anglies, mano gaminiai tikrai naudingi, – sako B.Powellas. – Ir tai daug geriau nei siurbti žalią naftą iš žemės, kad pagamintum dyzelino.“

Plastikinių degalų technologijos kritikai teigia, kad tokio tipo gamyklos gali išskirti žalingų savo pačių sukurtų teršalų, nes perdirbimo metu plastikas kaitinamas – jau nekalbant apie paties dyzelino indėlį į oro taršą. Tačiau „Brightmark“ teigia, kad taikyti jų metodą vis tiek yra geriau nei leisti, kad tęstųsi dabartinė situacija. Tyrimai rodo, kad jei pasaulinė plastiko pramonė liks tokia, kokia yra, 2050 metais vandenynuose bus daugiau plastiko atliekų nei žuvų.

„Turime tai pakeisti, ir viskas prasideda štai čia, Ašlio mieste“, – „Business Insider Today“ sakė B.Powellas. – Kad iki 2050 metų galėtume prisiminti, kas buvo ir pasakyti, kad pakeitėme, kaip sprendžiamas plastiko atliekų klausimas.“

Panašios įmonės jau veikia Europoje ir Azijoje. Iki šiol ribota prieiga prie medžiagų, palanki kitų rūšių kuro kaina ir eksploatacinės išlaidos neleido joms pademonstruoti savo galimybių JAV. „Brightmark“ tikisi, kad šių kliūčių nebeliks. Įmonės kuriamų produktų paklausa yra didelė ir kompanija planuoja pastatyti daugiau gamyklų visoje šalyje.

„Mes girdėjome beveik tūkstančių bendruomenių prašymus, visos jos sakė tą patį: „Norime, kad padėtumėte mums išspręsti plastiko atliekų problemą mūsų bendruomenėje, – pasakojo B.Powellas. – Diena, kai nebeliks plastiko, kurį dedame į savo perdirbimo įrenginius, bus puiki diena, nes ji reikš, kad išsprendėme pasaulinę atliekų problemą.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais