Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 03 14

Kėdainiečiai gelbėjo gulbę: teko ginti nuo lapės, vėliau – operuoti

Neabejingų kėdainiečių ir laukinius gyvūnus globojančių entuziastų dėka jau ne pirmą kartą Kėdainiuose išgelbėta gulbės nebylės gyvybė.
Kėdainiečiai gelbėjo gulbę: teko ginti nuo lapės, vėliau – operuoti
Kėdainiečiai gelbėjo gulbę: teko ginti nuo lapės, vėliau – operuoti / Nuotrauka, publikuota portale „muge.eu“

Iš mirtino pavojaus didingą laukinį vandens paukštį vakar, kovo 11-ąją, prie Nevėžio upės vadavo praeiviai ir asociacija „Gamtos parkas“. Tiesa, siekiant išgelbėti gulbės gyvybę, teko amputuoti dalį smarkiai sužaloto sparno, tačiau gera žinia ta, kad paukštis išgyvens ir juo bus rūpinamasi toliau.

Apgynė nuo lapės

Kaip pasakojo kėdainietis Edvinas, šventinę ketvirtadienio popietę išėjęs pasivaikščioti prie Nevėžio upės, už „Vaivorykštės“ tilto, Kauno gatvės kapinių pusėje, pastebėjo gulbę ir šalia stovinčią moterį. „Priėjęs arčiau paklausiau, ar nereikia pagalbos, o moteris, prisistačiusi Vilma, papasakojo, jog eidama iš Kauno gatvės pėsčiųjų ir dviračių taku į parduotuvę pastebėjo sužeistą gulbę ir paskambino telefono numeriu 112. Eidama atgal iš parduotuvės, pamatė, kad šalia gulbės jau sukiojasi lapė, tad paukštį apgynė ir ėmėsi saugoti. Ji sakė, kad gulbės vienos nepaliks“, – pasakojo vyras.

Jis tuomet taip pat paskambino numeriu 112 ir sužinojo, kad apie gulbę pranešta aplinkosaugininkams, tačiau kada jie atvyks, nebuvę aišku. Tuo metu pagalbos ėmė ieškoti ir internautai, apie sužeistą gulbę socialiniame tinkle pranešdami ne kartą laukinius paukščius ir gyvūnus gelbėjusiam asociacijos „Gamtos parkas“ vadovui Gyčiui Gaubiui.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Paukščiai žiemą
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Paukščiai žiemą

Atsiliepė į pagalbos šauksmą

„Dirbome įprastus darbus „Adomaitynėje“ prie mūsų auginamų ir globojamų gyvūnų, kai socialiniais tinklais gavome pagalbos šauksmą. Įvertinę situacijos rimtumą, supratome, kad čia kiekviena minutė yra brangi, tad, paprašę komentatorių patikslinti vietą ir greitai negavę atsakymo (net tos kelios minutės mums atrodė labai daug), puolėme ieškoti įrašo autoriaus kontaktų. Dėkui Dievui, vyriškį pavyko surasti ir pakalbėti su juo telefonu, ir jis aiškiau nurodė vietą. Atvykę į nurodytą vietą, radome gulbę bei ją saugančius žmones. Apžiūrėjęs pastebėjau atvirą sparno lūžį. Kaip pasakojo vienas iš praeivių, mačiusių įvykį, ore skrendančią gulbę užpuolė maitvanagis ar kitas paukštis, gulbė staigiai krito žemėn“, – pasakojo G.Gaubys.

Operacija buvo sudėtinga, truko apie dvi valandas.

Gulbę, visiškai nesipriešinančią, jis nedelsdamas pakėlė, nunešė į automobilį ir saugiai parsivežė. Veterinaro specialybę turintis vyras paukštį atidžiai apžiūrėjęs skubiai operavo.

„Operacija buvo sudėtinga, truko apie dvi valandas. Buvo lūžusi vidurinė sparno dalis atviru lūžiu, daugybė lūžusio kaulo skeveldrų, gulbė smarkiai kraujavo, sparnas laikėsi tik dėl apatinės sparno dalies odos, o norint išgelbėti jos gyvybę, teko amputuoti dalį sparno. Labai smagu pranešti, kad gulbė išgyveno ir šiuo metu karantinuojasi pas mus. Šį rytą gulbė jau šnypščia, o jei pyksta, vadinasi, gyvens“, – šypsojosi vyras.

Tačiau įtarimų kelia ir jos dešinė koja, todėl penktadienį, 14 val., yra paskirtas vizitas vienoje iš Kauno veterinarijos klinikų, kur gulbei bus atliktas rentgenas, norint įsitikinti, jog nėra daugiau užslėptų lūžių. „Manau, kad tai patinas, tačiau tai dar reikės patikslinti, kadangi sunku nusakyti, kai paukštis dar šoko būsenoje, susigūžęs, aplaužytomis plunksnomis“, – sakė pašnekovas.

Imsis globoti

Koks tolesnis gulbės likimas? Pasak asociacijos „Gamtos parkas“ vadovo, laukinėje gamtoje ši gulbė jau neišgyventų, todėl asociacija imasi reikalingų žingsnių ir formalumų, kad galėtų ją globoti. Viena besparnė gulbės patelė „Adomaitynėje“ jau gyvena.

„Privalėsime gauti Aplinkos apsaugos departamento leidimą, tam reikės veterinaro pažymos apie diagnozę ir kitų dokumentų. Reikės gulbę užregistruoti, išimti autentifikavimo numerį, aprašyti, kur ir kokiomis sąlygomis ji gyvens. Ši gulbė yra žieduota, su Kauno zoologijos sodo žiedu, todėl reikės pranešti žiedavimo centrui ir aiškintis šias detales. Laukia ilgas dokumentų pildymo maratonas, atimantis daug laiko – vien dokumentų tvarkymas užima tris dienas, kurios virsta mėnesiu, kol gauname Aplinkos apsaugos departamento leidimą ją globoti“, – sakė G.Gaubys.

Pasak asociacijos vadovo, gelbėti laukinius paukščius ir gyvūnus, gavus pilietiškų kėdainiečių pranešimus, tenka kiekvieną savaitę. „Nebuvo nė vienos savaitės, kad nebūtų tekę gelbėti gyvūnų sudėtingais atvejais, kai prireikia nemažai pastangų, patirties bei žinių, na, o smulkesnių atvejų jau ir nebeskaičiuojame“, – patikslino G.Gaubys.

Štai praėjusią savaitę gelbėta į miestą atklydusi stirna ir gulbė, kuriai snapą buvo pervėręs žvejybinis kabliukas. Na, o šiandien asociacija dėkoja Gintarui Kairiui ir Dovilei Pavilonienei, kurių dėka sužinojo apie sužeistą gulbę, ir Vilmai bei Edvinui, saugojusiems gulbę nuo lapės nasrų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos