2021 04 30

Kurtiniai – išnykimo grėsmę patiriantys mūsų sengirių indikatoriai

Įsibėgėjus pavasariui, kovo-balandžio mėnesiais, miškuose vyksta ypatingas spektaklis – miško aikštelėse tuoktuves rengia vienas rečiausių ir didžiausių Lietuvos paukščių – kurtinys. Paslaptingos traukos vedami kurtinių patinai susirenka į tuokvietes, kur nuožmiai kaunasi dėl patelių dėmesio. Kartais šios kovos baigiasi net silpnesnio varžovo žūtimi.
Kurtinys
Kurtinys / Ryčio Zizo nuotr.

Kurtiniai, kurių patinų visoje Lietuvoje priskaičiuojama vos apie tris šimtus, įtraukti ir į Raudonąją knygą, ir saugomi visoje Europoje, steigiant „Natura 2000“ teritorijas. Šie kalakutui dydžiu nenusileidžiantys įspūdingo grožio paukščiai nyksta dėl bent keleto priežasčių. Tarp jų – sparti buveinių kaita ir fragmentacija, trikdymas tuoktuvių metu, klimato kaita ir plėšrūnų įtaka. Tyrimais nustatyta, kad brandos sulaukia vos penkiolika iš šimto išsiritusių jauniklių.

Plačiau apie kurtinius ir jų apsaugą – vaizdo reportaže.

VIDEO: Kurtiniai – išnykimo grėsmę patiriantys mūsų sengirių indikatoriai

Šiuo metu gamtininkai ir miškininkai bendromis pastangomis atnaujina duomenis apie tikslias tuokviečių buvimo vietas.

„Pastebėjus kurtinį miške ir žinant tikslias koordinates, kurias galima matyti iš padarytos nuotraukos, labai kviečiame pasidalinti šia informacija su gamtininkais, įvedant duomenis į visiems atvirą biologinės įvairovės duomenų bazę biomon.lt, – kviečia Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Metodinio-analitinio centro ornitologė dr. Gintarė Grašytė. – Kadangi reikia patikrinti didelius plotus, gamtininkai ir miškininkai visko nespėja, todėl labai svarbu suvienyti jėgas, norint išsaugoti šiuos ypatingus mūsų sengirių gyventojus.“

Ryčio Zizo nuotr./Kurtinys
Ryčio Zizo nuotr./Kurtinys

Pateikti informaciją labai paprasta – svetainėje biomon.lt pasirinkus žemėlapių skiltį ir paspaudus ant kurtinio nuotraukos, atsidarys žemėlapis, kuriame galite pažymėti (kairėje meniu skiltyje pasirinkę „duomenų įvedimas“) stebėtą paukščio ar jo veiklos žymių vietą – iššokančiame lange jūsų bus paprašyta suvesti svarbiausią informaciją.

Reportažas parengtas įgyvendinant LIFE integruotąjį projektą „Naturalit“, kuris siekia užtikrinti pilnavertę Natura 2000 tinklo – vertingiausių Europos Sąjungos gamtos teritorijų – apsaugą Lietuvoje.“ Už reportažo turinį atsako autoriai ir jis nebūtinai atspindi Europos komisijos nuomonę. Daugiau informacijos apie projektą – naturalit.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų