2021 04 16

Miškininkai jau pajuto padangų keitimo sezoną: renka gyventojų išmestas padangas

Prasidėjęs padangų keitimo sezonas miškininkams – tikras galvos skausmas. Jau dabar tenka rinkti gyventojų miškuose ir pamiškėse neatsakingai išmestas padangas. Praėjusiais metais Valstybinių miškų urėdijos miškininkai Lietuvos miškuose surinko daugiau kaip 268 tonas gyventojų išmestų padangų, todėl ragina žmones būti atsakingais ir atliekų bei senų padangų nevežti į mišką, o pristatyti į tam skirtas vietas.
Miškininkai jau pajuto padangų keitimo sezoną: renka gyventojų išmestas padangas
Miškininkai jau pajuto padangų keitimo sezoną: renka gyventojų išmestas padangas / Valstybinės miškų urėdijos nuotr.

„Miškininkai kasmet surenka rekordinius kiekius padangų, kurias gyventojai tiesiog išmeta miško teritorijoje. Surinktų padangų kiekis išties liūdina, juk pandemijos metu visi daugiau laiko praleidžiame Lietuvos miškuose, ten poilsiaujama su šeima, norima džiaugtis ramybe ir gamtos grožiu, tačiau kalnai padangų ir tonos šiukšlių miškuose rodo – ne visi esame atsakingi ir elgiamės teisingai“, – sako Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė.

Praėjusiais metais daugiausiai padangų iš visų 26 įmonės regioninių padalinių surinko Šalčininkų regioninio padalinio miškininkai. Švarindami mišką jie surinko net 52 tonas, praneša Valstybinių miškų urėdija.

Valstybinės miškų urėdijos nuotr./Miškininkai jau pajuto padangų keitimo sezoną: renka gyventojų išmestas padangas
Valstybinės miškų urėdijos nuotr./Miškininkai jau pajuto padangų keitimo sezoną: renka gyventojų išmestas padangas

„Padangų keitimo laikotarpis priverčia sukrusti visus miškininkus. Mes tarpusavyje nelegaliai paliktas padangas miškuose ir miško pakraščiuose vadiname pavasario bei rudens „lankytojų dovanomis“.

Deja, tačiau sunku užfiksuoti tokių „dovanų teikėjus“ ir pakeisti tokių dovanų atsiradimą gali tik žmonių sąmoningumas, švietimas ir bendras noras matyti švaresnę aplinką. Labai svarbu skiepyti ankstyvą, pilietišką pagarbą aplinkai, kuri būtina formuojant tinkamą atliekų tvarkymo kultūrą ateinančioms kartoms“, – sako Šalčininkų regioninio padalinio vadovė Božena Golubovska.

Anot B.Golubovskos, dažnas neįsivaizduoja, kokia įvairiapusė yra miškininko profesija: „Ją galima vadinti pašaukimu arba gyvenimo būdu. Vienas iš daugybės svarbių miškininko kasdienių darbų ir yra paliekamų padangų ir kitų įvairių atliekų surinkimas bei išvežimas iš miškų bei miško pakraščių tam, kad turėtume kur sugrįžti. Šis miškininkų darbas yra nematomas, bet tikrai labai reikšmingas ir reikalaujantis tiek žmogiškųjų, tiek kitų išteklių.“

Deja, tačiau ir kituose VMU padaliniuose surinkti padangų kiekiai taip pat nemenki: Kretingos regioniniame padalinyje darbuotojai praėjusiais metais surinko beveik 27 tonas padangų, Dubravos regioniniame padalinyje surinkta daugiau kaip 15, Radviliškio – daugiau kaip 13 tonų padangų.

Valstybinės miškų urėdijos nuotr./Miškininkai jau pajuto padangų keitimo sezoną: renka gyventojų išmestas padangas
Valstybinės miškų urėdijos nuotr./Miškininkai jau pajuto padangų keitimo sezoną: renka gyventojų išmestas padangas

Iš viso per 2020 metus utilizuota daugiau nei 205 tonos padangų. 2019 m. miškuose išmestų nenaudojamų padangų rasta beveik 157 tonos, 2018 m. – 99,7 tonos. Tai reiškia, kad pernai surenkamų padangų skaičius padidėjo daugiau nei dvigubai.

Įprastai miškuose daugiausiai padangų randama jų keitimo sezonu – pavasarį ir rudenį. Neatsakingai išmestos padangos dūla ir išskiria sveikatai pavojingas medžiagas bei sunkiuosius metalus. Esant karštiems orams kyla ir nemenkas gaisrų pavojus, o deganti guma skleidžia itin toksiškus dūmus. Tokie gaisrai yra sunkiai gesinami ir gali užsitęsti net iki kelių savaičių. Padangos gamtoje yra net 120-140 metų.

Ką daryti su senomis padangomis? Keičiant padangas autoservise – senosios turi būti priimamos nemokamai. Autoservisai privalo priimti tiek senų padangų, kiek jų keičiama. Jei tai padaryti atsisakoma, už pareigos priimti iš gyventojų padangų atliekas nevykdymą juridiniams asmenims gresia nuo 450 iki 850 eurų bauda. Jei padangas keičiate savarankiškai, senąsias galite nuvežti į savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Priklausomai nuo savivaldybių patvirtintų priėmimo sąlygų, šios aikštelės priima iki 4-5 padangų. Padangas taip pat galite atiduoti ir jų platintojams. Padangų pardavėjai privalo iš kliento nemokamai priimti senas padangas, jeigu jos skirtos to paties tipo transporto priemonei ir jų atiduodama tiek, kiek perkama.

Primename, jog išmetus padangas nesilaikant teisės aktuose nustatytos tvarkos – gresia baudos. Už kiekvieną ne vietoje išmestą padangą gali tekti sumokėti 44 eurus aplinkai padarytai žalai atlyginti ir nuo 30 iki 90 eurų baudą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų