Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 06 10

Selemonas Paltanavičius: Skinkit, peškit, dovanokit

Atrodo, kad tam kviesti nieko nederėtų, ypač kalbant apie laukinius augalus. Juk jie visi iš gamtos, jie yra mūsų ekosistemos dalis. Taip, iš tikro – mūsų augalų, istoriškai augančių gamtoje, liesti negalima, nes, kaip sakė profesorius Tadas Ivanauskas - „Gamtoje nieko lyšno (taigi - nereikalingo) nėra!“.
Lubinai
Lubinai / Selemono Paltanavičiaus nuotr.

Tačiau kalbame ne apie mūsų gamtos augalus, o apie gausialapį lubiną, dabar ne tik mėlynuojantį, bet ir baltuojantį, raudonuojantį visose pajelėse, šlaituose, pamiškėse ir miškuose. Nežinia kokia intencija įkurdintas ir išplatintas augalas per kelis dešimtmečius tapo invazine rūšimi, gebančia išstumti, nustelbti jautrias vietines rūšis. Savo ekologiniu agresyvumu jis gali lenkti net garsųjį, agresyvųjį Sosnovskio barštį. O ir gamtoje nėra kam jo reguliuoti: šio lubino sėklelių niekas nelesa ir negraužia, lapų taip pat joks žinduolis neėda.

Ar galima kaip nors paveikti jo augavietes, mažinti populiaciją? Taip, yra tokios priemonės – augalų iškasimas, cheminių preparatų naudojimas (atmestinas, nes jis veiktų ir kitus augalus), tačiau pats efektyviausias – šienavimas, neleidžiant žydėti ir brandinti sėklų.

Ką galime mes visi? Ypač jei neturime dalgio... Mes galime skinti, rauti juos, merkti namuose ir dovanoti visiems. Tai nedraudžiama. O žinodami, kad taip mes prisidedame prie agresyvios invazinės rūšies gausos reguliavimo, turėtume jausti pasitenkinimą – juk padarėme nors ir nedidelį, bet labai svarbų darbą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais