Su Vilniaus Viešosios tvarkos skyriaus pareigūne Aušra Raškevičiene 15min žurnalistas pasivaikščiojo Baltupių gyvenvietėje esančioje žaidimų aikštelėje. Per maždaug ketvirtį valandos trukusį pokalbį buvo suskaičiuoti 8 palikti ekskrementai. Problema, jos teigimu, yra ne tik šiame mikrorajone.
Anot specialistės, pastaruoju metu iš įvairių Vilniaus miestų gyventojai skambina ir skundžiasi dėl netvarkos. Kiek tokių skundų sulaukta, patikslinti negalėjo.
„Kasdien po vieną ar po kelis skundus gauname. Skundai iš daugiabučių gyvenamųjų rajonų, kuriuose gyventojų tankumas yra didelis. Jie skundžiasi, kad kieme mato paliktus nesurinktus ekskrementus“, – tikina ji.
Jei ekskrementai yra palikti su bakterijomis ar kirminėlių kiaušinėliais, jie gali patekti ant gyvūnų, ant vaikų rankų, galima juos parsinešti į savo namus.
Bevaikščiojant po parkelį ir stebint paliktas išmatas, pasak pareigūnės, galbūt galima daryti išvadą, kad šie įkalčiai yra palikti veikiausiai dviejų netoliese gyvenančių šeimininkų. Kitaip tariant, visa laisvalaikio teritorija gali būti apdergta vos kelių neatsakingų žmonių.
„Įsivaizduokime, kad vienas šuo vidutiniškai du kartus per dieną vedžiojamas ir tikėtina, kad palieka ekskrementus. Ir jeigu jie yra nerenkami kasdien, per tam tikrą laiko tarpą jų iš tikrųjų daug susidaro“, – sako Prevencijos ir teisenos poskyrio vyriausioji specialistė.
Išmatos ne tik nėra malonios akiai, tačiau ir kenkia aplinkai. Anot A.Raškevičienės, per ekskrementus gali susirgti žmonės, šunys, atliekos kenkia gamtai.
„Visu pirma, tai nėra trąša, kaip daugelis įsivaizduoja. Visu antra, [tai gali sukelti] žalą sveikatai, nes patys šunų augintojai, kurie nesurenka, rizikuoja savo gyvūnų sveikata. Nes jie paprastai yra linkę apuostyti, ką randa ant žemės. Ir jeigu ekskrementai yra palikti su bakterijomis ar kirminėlių kiaušinėliais, jie gali patekti ant gyvūnų, ant vaikų rankų, galima juos parsinešti į savo namus“, – sako ji.
Anot pareigūnės, šiuo metu yra vykdoma prevencinė akcija, kurios metu patruliuojama šunų vedžiojimo vietose ir stebima, ar gyventojai surenka išmatas. Jeigu ne, vedžiotojai yra įspėjami, jiems dalijami specialūs maišeliai.
Kita vertus, anot A.Raškevičienės, ypač neatsakingiems ir piktybiški nusiteikusiems šeimininkams gali būti skirta ir piniginė bauda. Ji siekia iki 230 eurų.