Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2018 09 20

Tarptautinis Jaunųjų miško bičiulių konkursas šiemet vyksta Lietuvoje

Šiandien Aukštaitijos nacionaliniame parke prasideda dvi dienas truksiantis Tarptautinis Jaunųjų miško bičiulių – YPEF (Young People in European Forests) konkursas, kuriame susitinka dalyviai iš 8 šalių – Ukrainos, Vokietijos, Estijos, Lenkijos, Rumunijos, Vengrijos, Čekijos ir Lietuvos. Lietuvai konkurse atstovauja nacionalinį turą laimėjusi Raseinių Prezidento Jono Žemaičio gimnazijos jaunųjų miško bičiulių komanda „Jaunuolynas“.
Aukštaitijos nacionalinis parkas ir Labanoro giria iš paukščio skrydžio
Aukštaitijos nacionalinis parkas ir Labanoro giria iš paukščio skrydžio / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Skatinti aplinkosauginį švietimą ir teikti įvairią informaciją, susijusią su darnia miškininkyste, buvo nuspręsta dar 2006 metais Tuo tikslu buvo sudarytas Miškų veiksmų planas. Po trejų metų, 2009 metais Lenkijos įmonė „Valstybiniai miškai“, „Miško draugų“ asociacija ir Varšuvos Gyvybės mokslų universitetas suorganizavo konferenciją „Jaunimas Europos miškuose“, kurios metu buvo nutarta sukurti tarptautinę iniciatyvą, skirtą mokinių žinių plėtimui apie Europos miškus ir ekologinį tinklą, darnų miškų ūkį, biologinę įvairovę ir jos išsaugojimą“,– prisimena Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų departamento vyr. specialistė Anžela Graževič – Kulik.

Šiandien prie šios iniciatyvos jau yra prisijungusios 15 Europos šalių, taip pat ir Lietuva, o nuo 2010 m. prasidėjo ir tarptautinių konkursų organizavimas. Pirmiausia kiekvienoje šalyje vyksta Nacionalinis etapas, kurio metu atrenkami geriausiai pasirodę tos šalies atstovai. Nugalėjusi komanda dalyvauja tarptautiniame konkurse, kuris kiekvienais metais vyksta vis kitoje šalyje. Šiais metais atėjo eilė renginį organizuoti Lietuvai.

Lietuvoje konkursas siejamas su Jaunųjų miško bičiulių sambūriu, kurio veiklą finansuoja Aplinkos ministerija, o koordinuoja Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba.

Pirmąją konkurso dieną komandos pristatys savo šalis bei spręs testus, kurie parodys jų žinias apie mišką bei jo ekosistemą. Penktadienį konkurso dalyviai praleis miškuose, atlikdami įvairias praktines užduotis, lankysis Aukštaitijos nacionalinio parko Bitininkystės muziejuje. Po pietų, paaiškėjus nugalėtojams, apdovanojimai bus teikiami Anykščių regioniniame parke, menų inkubatoriuje.

„Konkurse kiekviena komanda pirmiausia pristato savo šalį, jos miškus ir gamtą, supažindina kitų šalių atstovus su savo šalies tradicijomis. Paskui sprendžiami testai, kurie parodo dalyvių žinias apie Europos miškus, biologinę įvairovę. Kita užduotis būna aktyvi veikla gamtoje, kurios metu dalyviai pademonstruoja, ką moka, pavyzdžiui, pažinti medžius, gyvūnus, apskaičiuoti medienos tūrį, plotą. Paskui mokiniai pristato parengtas prezentacijas tam tikra tema. Šiemet tai buvo teigiami ir neigiami miško kirtimų aspektai“, – pasakoja Anžela Graževič – Kulik.

Juk pagrindinis konkurso „Jaunimas Europos miškuose“ YPEF (Young People in European Forests) tikslas – didinti jaunų žmonių žinias apie miškininkystę, tvarų miško naudojimą, supratimą apie miškų ekosistemas skirtingose Europos šalyse.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorius Albertas Stanislovaitis džiaugiasi, kad tarptautinis YPEF konkursas vyks Aukštaitijos nacionaliniame parke, kur jaunieji miškininkai iš Lietuvos ir užsienio turės galimybę pažinti Lietuvos miškus ir saugomas teritorijas.

Daug jaunų žmonių yra nuo gamtos nutolę, jie dažniausiai mato virtualius pasaulius, bet nepastebi to, kas yra šalia.“

Lietuvos garbę konkurse ginsiančios komandos „Jaunuolynas“ vadovė mokytoja Kristina Ražanienė pasakoja, kad pavyko suburti komandą iš tokių žmonių, kuriems gamta yra iš tiesų vertybė, kurie ja dominsi ir nėra abejingi.

„Vienas vaikinas net gyvena miške, visas jo gyvenimo būdas susijęs su gamta, medžiais. Kitas jaunuolis svajoja ir rimtai rengiasi studijuoti miškininkystę. Turime dalyvių, kurie pagarbą aplinkai atsineša iš savo šeimų, nes jų tėvai dirba aplinkosaugos srityje ir savo darbu bei gyvenimu ir yra geriausi pavyzdžiai vaikams“, – sako mokytoja.

Ir tikina, kad ši komanda labai rimtai kibo į darbą, nereikėjo jokių raginimų, priminimų ar papildomų motyvacijų.

„Šie moksleiviai yra tikri gamtos mylėtojai, gal dėl to jiems ir tas darbas taip sklandžiai sekėsi, nes viskas plaukia iš širdies, nepritempta“, – šypsojosi K.Ražanienė.

Pakalbintas vieną iš šios komandos narių Domantas Pranckūnas prisipažino, kad nesitikėjo patekti į finalą, nes tai pirmas bandymas dalyvauti šiame konkurse.

Tačiau labai džiaugėsi šia maža pergale. O domėtis ir rūpintis gamta, anot vaikino, turime kiekvienas: „Labai daug jaunų žmonių yra nuo gamtos nutolę, jie dažniausiai žiūri ir mato virtualius pasaulius, bet nepastebi to, kas yra šalia. Bet juk visai nesvarbu, ką mes veikiame, vis tiek visi gyvename Žemėje, esame priklausomi nuo gamtos ir privalome rūpintis savo aplinka“.
Kad auklėtiniai pateko į finalą, buvo maloni staigmena ir jų mokytojai. „Galvojome tik pasižvalgyti, pamatyti, koks lygis ir kitais metais pasistengti. O štai patekome į finalą, tad teko labai daug dirbti, nes nugalėti norisi. Tačiau dar neįsivaizduojjame, kokio lygio bus kiti darbai, tad toks malonus nerimas yra“,- neslėpė pedagogė, tačiau labai džiaugėsi savo komandos užsidegimu, o šie žadėjo iš savęs išspausti viską.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos