„Dalyvaudami projekte įrengėme tinkamą infrastruktūrą eksperimentams, kurios dėka sukūrėme bei rinkai pristatėme išmanųjį elektros energijos kaupiklį. Taip pat su partneriais sukūrėme ir išbandėme kelis prototipus: lengvo fotoelektros modulio, sulankstomos FE jėgainės, mobilios elektromobilių įkrovos ir naujos kartos autonominės autobusų stotelės“, – dalijasi įmonės technologinių tyrimų skyriaus vadovas dr. Julius Defanas.
Užtikrins švaresnę aplinką ir kibernetinį saugumą
Žymiai švaresnė aplinka, sumažinta priklausomybė nuo iškastinio kuro ar elektros energijos tiekėjų, maksimalus saulės elektrinės pajėgumų išnaudojimas – tik keletas naujos kartos baterijos privalumų. Specialistas atkreipia dėmesį ir į dar vieną dalyką – kibernetinį saugumą. Lietuvoje gaminami energijos kaupikliai neutralizuoja riziką tapti energetinės sistemos destabilizacijos įrankiu.
Projektą „Soli Tek R&D“ įgyvendino kartu su partneriais – perspektyvinių technologijų taikomųjų tyrimų institutu, vysčiusiu lanksčių saulės modulių sprendimą ir jo taikymą mobiliose jėgainėse, bei Norvegijos nepriklausomų tyrimų centru „SINTEFF“, padėjusiu įvertinti sukurtų produktų perdirbamumą ir technologinį tinkamumą Šiaurės Europos klimatui. Prie sklandaus projekto įgyvendinimo taip pat prisidėjo ir jį administravusi Inovacijų agentūra.
„Visoje Lietuvoje bendrovės, pasinaudojusios Norvegijos finansinio mechanizmo „Norway Grants“ programos suteiktomis galimybėmis, įgyvendino apie 26 projektus, kurių bendra vertė siekia 13,3 mln. eurų. Šie pinigai skirti svarbioms sritims – inovacijoms, verslumui, konkurencingumui informacinių ir ryšių technologijų bei žaliosios ekonomikos srityse. Norime pasidžiaugti, kad Lietuvos įmonių sukurti produktai vertingi ne tik mūsų šalyje, bet ir tarptautinėse rinkose. Be to, dirbdami su partneriais Norvegijoje mūsų šalies verslininkai turėjo unikalią galimybę keistis patirtimis su įvairių sričių ekspertais ir didinti savo verslo potencialą“, – sako Monika Kemežytė-Vaitiekūnienė, Inovacijų agentūros „Norway Grants“ programos vadovė.
Ateityje – dar daugiau technologinių inovacijų
Nors vystant sprendimą įmonei teko susidurti su tokiais iššūkiais, kaip dėl pandemijos sutrikę logistikos procesai ir vėluojantys reikalingų medžiagų pristatymo terminai, projekto rėmuose numatytos veiklos jau užbaigtos, o energijos kaupiklio inovacija – sėkmingai taikoma rinkoje. Išmanusis kaupiklis parduodamas buitiniams vartotojams tiek Lietuvos, tiek Europos šalių rinkose, šiuo metu įmonė kuria didesnę ir galingesnę baterijos versiją, kuri būtų tinkama ir verslo klientams. Kalbėdamas apie ateities planus, „Soli Tek R&D“ technologinių tyrimų skyriaus vadovas teigia, jog įmonė ir toliau planuoja investuoti į atsinaujinančią energetiką, tobulinti turimas technologijas bei auginti gamybos apimtis.
„Toliau planuojame plėsti tiek saulės modulių, tiek ir baterijų gamybos apimtis, taip pat esame numatę technologinių inovacijų, kurios didintų baterijų efektyvumą bei atsparumą šaltam klimatui. Žinoma, žiūrime į tvarumą, tiekimo grandinių optimizavimą, kad jas sudarytų kuo daugiau vietoje gaminamų komponentų. Galiausiai, atsinaujinančios energetikos produktų integravimas į garso barjerus greitkeliuose, geležinkeliuose taip pat yra ta sritis, į kurią ketiname orientuotis“, – dalijasi specialistas.
Programa „Norway Grants“ siekia prisidėti prie didesnės pridėtinės vertės kūrimo ir tvaraus ekonomikos augimo, skatinti Lietuvos įmonių konkurencingumą ir dvišalį bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Norvegijos bendrovių. Programos investicijos 2014-2021 m. buvo nukreipiamos į žalios pramonės inovacijų ir informacinių ryšių technologijų sritis.