Pagal naująją tvarką, kuri turėtų įsigalioti nuo šių metų balandžio 1 d., šeimos gydytojo kompetencijai priskiriami šie nauji laboratoriniai tyrimai: kepenų fermentų (ALAT, ASAT, GGT, šarminė fosfotazė), bilirubino, skydliaukės hormonų (TTH, FT4), prostatos specifinio antigeno (pacientams po prostatektomijos), mikroalbuminurijos, geležies kraujyje nustatymo.
„Anksčiau šeimos gydytojas pagal savo kompetenciją negalėdavo skirti ir vertinti minėtų tyrimų. Norėdamas juos atlikti, pacientas pirmiausia turėdavo kreiptis į šeimos gydytoją, o šis, įvertinęs žmogaus sveikatos būklę, prireikus siųsdavo jį pas gydytoją specialistą dėl tolesnių tyrimų. Priskyrus šeimos gydytojo kompetencijai minėtus laboratorinius tyrimus, nauda bus įvairiapusė“, – tvirtino VLK Sveikatos priežiūros departamento direktorius Viačeslavas Zaksas.
VLK atstovo V. Zakso teigimu, ši naujovė ne tik taupys paciento laiką – jam nebereikės vaikščioti nuo vieno gydytojo prie kito ir eikvoti laiką laukiant specialisto konsultacijos, jis bus išsamiau ištirtas šeimos gydytojo, o šis galės greičiau ir tiksliau įvertinti paciento būklę, skubiau skirti reikiamą gydymą ir tokiu būdu efektyviau padėti žmogui, kuriam reikalinga specialistų pagalba.
Taigi žmogui, atėjusiam į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, bus tik patogiau ir geriau, nes jis išsamiai ir greitai bus ištirtas dar pirminėje sveikatos priežiūros grandyje. Be to, šie pasikeitimai leis užtikrinti ir kokybiškesnį gydytojų specialistų darbą, nes į juos kreipsis jau šeimos gydytojų įvertinti pacientai, kuriems bus galima skirti tikslingesnį gydymą ar papildomus tyrimus.
Toks sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į darbo grupės, sudarytos VLK direktoriaus įsakymu, rekomendacijas. Šioje darbo grupėje dirbo ir savo nuomones pateikė šeimos gydytojai, visuomeninių organizacijų, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos, Lietuvos ligoninių asociacijos atstovai ir pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų vadovai. Kitaip tariant, toks sprendimas priimtas, pasitarus su suinteresuotosiomis grupėmis ir įvertinus jo privalumus bei trūkumus.