„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Neteisėtai laikomas cirko meškas gali tekti konfiskuoti

Išaiškėjus, jog dalis Ąžuolyno meškučių cirkui priklausančių meškų yra laikomos neteisėtai, aplinkosaugos inspektoriai ketina ne kartą nuobaudų sulaukusioje įstaigoje daryti dar vieną patikrinimą. Pasak atsakingų pareigūnų, šįkart cirkui gali būti taikoma griežčiausia nuobauda – gyvūnų konfiskavimas.
Meška ir M.Zobovas
Mykolas Zobovas su viena iš savo augintinių. Nors cirko vadovai tvirtina turintys visus reikalingus dokumentus, gyvūnų globos tarnybos atstovų surinkta informacija rodo priešingai. / Aliaus Koroliovo nuotr.

Lygiai prieš dvejus metus Kaune veikiančio Ąžuolyno meškučių cirko teritorijoje į laisvę ištrūkusi autobuse laikoma meška nuplėšė skalpą 64 metų sargei, kuri tik per stebuklą liko gyva. Nors darbų saugos pažeidimais tąkart apkaltintam cirko direktoriui Mykolui Zobovui iškeltoje byloje teismo verdiktas dar nepaskelbtas, keliolikos vaidinimams naudojamų gyvūnų savininkas įsivėlė į kitą skandalingą istoriją.

Teismas gyvūnų nelies

Vilniuje veikiančios gyvūnų globos tarnybos „Pifas“ vadovams pradėjus domėtis cirkui priklausančių gyvūnų įsigijimo bei laikymo dokumentais, pradėjo aiškėti, jog dalis gyvūnų galėjo būti įsigyti ir laikomi neteisėtai.

„Po nelaimės, kai vos nežuvo cirko darbuotoja, mes laukėme šios istorijos atomazgos. Tačiau kai byla pateko į teismą, sužinojome, kad jokie sprendimai dėl tų meškučių priimami nebus. Byla buvo iškelta tik dėl darbų saugos pažeidimų, bet nieko, susijusio su gyvūnų laikymu, teismas spręsti nesiruošia“, – pasakojo gyvūnų globos tarnybos „Pifas“ direktorė Brigita Kymantaitė.

Aiškintis teko ilgai

Cirko internetiniame tinklalapyje teigiama, jog jiems priklauso 5 meškos, 7 pudeliai, šimpanzė Regina, beždžioniukas Ogis, tigrinis pitonas, pulkas balandžių ir kačiukų. B.Kymantaitė dar praėjusiais metais raštu kreipėsi į M.Zobovą, prašydama pateikti oficialius duomenis, kiek ir kokių cirkas turi gyvūnų. Tačiau cirko vadovas bendrauti su tarnybos „Pifas“ atstovais kategoriškai nesutiko ir paaiškino, jog jam teikti tokius duomenis nėra privaloma.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Duobė, kurioje į laisvę ištrūkusi meška vos nenužudė cirko sargės.
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Duobė, kurioje į laisvę ištrūkusi meška vos nenužudė cirko sargės.

Tuomet tarnyba „Pifas“ pradėjo žygį per valstybines institucijas ir galiausiai išsiaiškino, kad atsakingi valdininkai žino tik apie 5 cirkui priklausančias meškas.

Kauno miesto valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) dar praėjusių metų gruodžio pradžioje „Pifą“ informavo, jog cirkui yra išduoti tik du gyvūnų pasai, skirti meškoms, kurios laikomos Kaune esančiame Juozapavičiaus prospekte. Apie kitų laukinių gyvūnų, nurodytų cirko internetiniame tinklapyje, laikymą VMVT jokios informacijos neturėjo.

Prieš pat Naujuosius metus „Pifo“ atstovus pasiekė Aplinkos ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento informacija, jog Ąžuolyno meškučių cirkui yra išduoti tik du leidimai nelaisvėje laikyti rudąsias meškas.

Suskubo prašyti leidimų

Jau kitą dieną Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas pranešė, kad dar trys Ąžuolyno meškučių cirkui priklausančios meškos yra laikomos Joniškio rajone esančiame Jakiškių kaime. Cirkas šiuos savo gyvūnus laikinai perdavęs šioje vietoje sodybą turinčiam jakiškėnui. Aplinkosaugininkai informavo, jog šios meškos yra laikomos be leidimų. Vos šiais gyvūnais pradėjo domėtis „Pifas“, laikinasis meškų globėjas kreipėsi į Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentą, prašydamas išduoti leidimus.

Galiausiai gyvūnų globos tarnybos darbuotojai kreipėsi į Valstybinės aplinkos apsaugos inspekciją, kuri informavo, jog Ąžuolyno meškučių cirkui buvo išduoti leidimai į Lietuvos teritoriją įvežti tik 4 rudąsias meškas.

„Galų gale mums pavyko išsiaiškinti, kad iš penkių cirkui priklausančių meškų trys yra laikomos neteisėtai, o viena meška į Lietuvą buvo įvežta nelegaliai. Tuo tarpu apie kitus laukinius gyvūnus, priklausančius cirkui, valstybinės institucijos išvis neturi duomenų, – stebėjosi „Pifo“ vadovė  B.Kymantaitė. – Įdomiausia, kad iki tos nelaimės, kai meška užpuolė moterį, cirkas neturėjo apskritai jokių dokumentų. Tik po to, kai juos pradėjo krutinti valstybinės institucijos, jie susizgribo ieškoti būdų, kaip įteisinti turimus gyvūnus.“

Istorija pasiekė ministeriją

Galiausiai „Pifo“ atstovai oficialiai kreipėsi į atsakingus Aplinkos ministerijos valdininkus, jiems pateikė gautą informaciją apie neteisėtai laikomas meškas bei paragino pasidomėti kitais cirkui priklausančiais laikiniais gyvūnais.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius Laimutis Budrys „Pifo“ prašymą perdavė ministerijai pavaldžiai Aplinkos apsaugos agentūrai.

„Viską išsiaiškinti aš pavedžiau ministerijai pavaldžių institucijų inspektoriams. M.Zobovas, mano žiniomis, baustas jau yra ne vieną kartą. Mes tą cirką žinome puikiai, ne vieną kartą jis yra tikrintas ir ne vieną kartą buvo taikomos sankcijos. Dabar, kaip matau, vėl išlindo kažkokie pažeidimai, tad vėl inspektoriai imsis tikrinimų“, – teigė L.Budrys.

Kaltinimus kategoriškai neigia

Telefonu paskambinus M.Zobovui ir pasiteiravus apie jam priklausančių laukinių gyvūnų dokumentus, vyriškis telefoną perdavė cirko vadybininke dirbančiai žmonai Agnei. Moteris užtikrino, jog visi jų gyvūnai yra laikomi teisėtai, ir tarnybą „Pifas“ apkaltino tendencingumu.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Ąžuolyno meškučių cirko vadovas Mykolas Zobovas
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Ąžuolyno meškučių cirko vadovas Mykolas Zobovas

„Visos meškos yra legalios, visos meškos turi įsigijimo dokumentus. „Pifas“ yra tendencingai nusiteikęs prieš cirką, jiems atrodo, kad cirke kankinami gyvūnai, nors tai yra visiškas melas! Atvažiuokite patys ir pasižiūrėkite, kokie gražūs pas mus yra gyvūnai. „Pifas“ yra mūsų prašęs oficialaus rašto su visais įrodymais. Bet mes jiems neprivalome atsiskaityti. Be to, mes tiesiog to daryti nenorime, nes jie tendencingai nusiteikę prieš cirką, – ugningai kalbėjo A.Zobovienė. – Svarbiausia yra ne dokumentas, o gyvūno gerovė, jo grožis, sveikata ir bendravimas su juo. Tai yra pirmoje vietoje.“

Kalba apie konfiskaciją

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius L.Budrys patikino, jog griežčiausia bausmė, kurią gali taikyti pažeidimų radę inspektoriai, yra gyvūnų konfiskavimas. Tačiau, anot ministerijos klerko, iš cirko atėmus meškas valstybinės institucijos jų neturėtų kur dėti.

Tiesa, „Pifo“ vadovė B.Kymantaitė patikino, kad gyvūnų globos tarnyba kreipėsi į vieną tarptautinę organizaciją, kuri reikalui esant padėtų konfiskuotus gyvūnus išvežti iš Lietuvos ir perkelti į natūralias gyvenimo sąlygas.

„M.Zobovas yra ne kartą baustas. Tad jeigu bus surinkti įrodymai, kad gyvūnai įsigyti ir yra laikomi neteisėtai, būtų gera išeitis, kad meškas galėtume kam nors perduoti. Mes tam tik pritartume ir padėtume parengti reikalingus dokumentus, – patikino L.Budrys. – Aišku, neabejoju, jog bandymas paimti meškas nesibaigtų taip paprastai. Visi piliečiai turi teisę skųsti sprendimus. Bet vieną kartą reikia padaryti tvarką. Kad visi kiti matytų pavyzdį, rodantį, kad reikia laikytis nustatytų taisyklių ir tvarkos.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs