Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2008 12 15

Biudžeto projektas pateiktas – kaip taupysime?

Kad ir kaip stengtasi subalansuoti biudžetą, jame vis tiek žioji milijardinė skylė. Premjero teigimu, būtent dėl to tenka atsisakyti įvairių gyventojų pajamų bei pridėtinės vertės mokesčių (PVM) lengvatų ir pradėti „biurokratijos saulėlydį“.
Andrius Kubilius
Andrius Kubilius / Redo Vilimo/BFL nuotr.

Pateiktame valstybės ir savivaldybių biudžeto projekte numatytas gyventojų pajamų mokestis sieks 21 proc., o iš jų 6 procentai atitenka Privalomojo sveikatos draudimo fondui. Pasak premjero, šio fondo biudžetą pavyko subalansuoti.

Pasak A.Kubiliaus, kitais metais gali prasidėti „biurokratijos saulėlydis“ – taip premjeras vadina artėjantį auditą valstybės institucijose. Gali būti, jog kai kurių etatų teks atsisakyti. Kol kas nekalbama, kiek žmonių neteks darbo, kiek gaus vienkartines išeitines išmokas. Mažinamas ir darbo užmokesčio fondas visoms valstybės žinyboms. Iš viso ketinama sutaupyti milijardą ir 800 milijonų litų.

„Turi būti peržiūrėtos energetikos kainos“, – sakė A.Kubilius. Jis aiškino, jog būsimasis energetikos ministras kartu su ūkio ministru Dainiumi Kreiviu kreipsis į Kainų komisiją ir siūlys elektros kainą didinti ne 7 ct, bet 3 ct.

Vyriausybės vadovas tikino, kad ministrams nebebus prie algos išmokami priedai vadinamosioms reprezentacinėms išlaidoms. Esą taip išlaidos sumažės 3–4 kartus. Pasak premjero, pinigai bus pervedami į kreditinę kortelę, o už kiekvieną pirkinį teks atsiskaityti.

„Valstybės finansų stabilumą mes galime garantuoti“, – teigė Vyriausybės vadovas, bet pabrėžė, jog visiems tenka veržtis diržus.

Pasak finansų ministro, tenka naikinti gyventojų pajamų mokesčio lengvatas kompiuteriams, būsto paskoloms bei gyvybės draudimui. Beje, lengvatų neteks tik būsimi pirkėjai, būstą ar kompiuterį jau turintys gyventojai lengvata dar galės naudotis. Tačiau būsto lengvata bus taikoma tik vienam būstui, o ne keliems, jei jų Lietuvos pilietis turi.

Keičiasi ir gyvybės draudimo bei įmokų į pensijų fondus lengvatos.

„Viena lengvata bus taikoma, jei žmogus draudžiasi gyvybę arba moka įmokas į pensijų fondą.  Jei tos išmokos sumokamos sulaukus pensinio amžiaus arba jei tai yra vaiko draudimas, išmokama studijoms, tokiu atveju išmokoms bus taikomas nulinis tarifas“, – aiškino A.Šemeta.

Anksčiau išmokas atsiimti buvo galima po dešimties metų įmokų, o mokestis buvo 15 proc. Dabar ši lengvata negalios.

Priimta dar viena pataisa – pailginti laikotarpį, per kurį reikia išlaikyti turtą, kad būtų netaikomas gyventojų pajamų mokestis už turto vertės prieaugį. Iki šiol šis laikotarpis siekė trejus metus – nuo sausio gali siekti dešimt metų.

„Kita vertus, palengvinama padėtis tiems, kurie parduoda savo gyvenamąjį būstą – laikotarpis yra sutrumpinamas iki dvejų metų. O jei žmogus tais pačiais metais parduoda ir įsigyja naują būstą, jam mokesčių mokėti nereikės“, – dėstė A.Šemeta.

Pasak Vyriausybės atstovų, neapmokestinama darbo užmokesčio dalis bus netaikoma tiems, kurių alga siekia beveik 4 tūkstančius litų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos