Po pernai birželį vykusių EP rinkimų dirbti į Briuselį išvažiavo 12 mūsų krašto atstovų. Pirmaisiais mėnesiais ne visi jie aktyviai teikė klausimus, siūlymus dėl rezoliucijų, kalbėjo per plenarinius posėdžius. Tačiau būta ir politikų, tam skyrusių daug dėmesio.
Kalbos į dangų neina
Darbo partijos lyderis V.Uspaskichas – vienintelis europarlamentaras iš Lietuvos, nė karto viešai nekalbėjęs per EP plenarinius posėdžius. Jis taip pat nepateikė nė vieno siūlymo dėl rezoliucijų ir kokių nors kitų klausimų. Tačiau pačiam politikui tokios detalės neatrodo reikšmingos. Savo darbą EP jis vertina normaliai. „Dirbu kaip ir kiti 736 parlamentarai. Kalbos per posėdžius, ypač po balsavimų, į dangų nenueina. Norint, kad žodžiai turėtų įtakos, reikia rasti pagrindinį klausimo pranešėją, pateikti jam savo siūlymus ir įtikinti jų pagrįstumu. Argumentų kalba EP girdima“, – LŽ aiškino V.Uspaskichas.
V.Uspaskichas laikiniems namams Briuselyje nepagailėjo investicijų. Jis nusipirko erdvų butą miesto centre, netoli EP pastato. Tam politikas iš vieno Belgijos banko pasiėmė kreditą su 2,9 proc. metinėmis palūkanomis.Jis džiaugėsi, kad dirba svarbiame Regioninės plėtros komitete. Ten V.Uspaskichas kuruoja su gamtos nelaimėmis ir jų padarinių likvidavimu susijusią sritį. Europarlamentaras taip pat yra pavaduojantis narys Užsienio reikalų komitete, dalyvauja įvairių EP grupių veikloje. „Dirbti nesunku, gal net kiek lengviau nei Seime“, – pažymėjo „darbiečių“ lyderis.
Kalba retokai
EP per pusmetį taip pat nesublizgėjo partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas, buvęs Vilniaus meras Juozas Imbrasas. Pirmaisiais darbo mėnesiais jis tik kartą kalbėjo per plenarinį posėdį. Viešai žodį politikas tarė svarstant žalos atlyginimą keleiviams oro linijų bendrovių nemokumo atveju.
Nedaug aktyvesnis EP buvo ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis. Nuo kadencijos pradžios per plenarinius posėdžius jis kalbėjo du kartus – išreiškė savo nuomonę diskutuojant dėl tautinių mažumų kalbų vartojimo ir svarstant Baltarusijos klausimą.
Dar vienas EP naujokas, konservatorius Algirdas Saudargas drauge su kolegomis europarlamentarais pateikė 4 klausimus.
Nelengva, bet naudinga
Kitiems EP naujokams sekasi kur kas geriau. Socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė pirmaisiais darbo mėnesiais pateikė 4 klausimus ir 23 kartus kalbėjo per plenarinius posėdžius. „Po truputį įsivažiavau į darbus ir viskas atrodo normaliai. Žinoma, nelengva, nes EP mastas visai kitoks nei Seimo, bet ši veikla labai naudinga“, – pažymėjo ji.
Produktyviausiai dirbanti mūsų šalies europarlamentarė – konservatorė Laima Andrikienė. Drauge su kolegomis ji parengė 20 rezoliucijų, uždavė 6 klausimus Europos Komisijai ir Europos Tarybai. Politikė 11 kartų kalbėjo per plenarinius posėdžius. „Man labai patinka mano darbas, tad noriu jį atlikti kuo geriau ir dirbti daugiau“, – aiškino L.Andrikienė. Politikė EP dirba antrą kadenciją.
Aktyviai EP darbuojasi ir konservatorius Vytautas Landsbergis, socialdemokratai Vincas Paleckis bei Zigmantas Balčytis, pagal Liberalų sąjūdžio sąrašą išrinktas Leonidas Donskis. Viešų kalbų, pateiktų rezoliucijų ir klausimų skaičiumi nuo jų kiek atsilieka EP naujokai „tvarkietis“ Rolandas Paksas ir konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Ėmė paskolą butui
Europarlamentarai Briuselyje spėjo susitvarkyti ir savo buitį. Dauguma jų nuomojasi butus. Bene vienintelė viešbutyje iki šiol gyvena V.Blinkevičiūtė. „Kol kas man tokia padėtis netrukdo, juk savaitgaliais grįžtu į Lietuvą. Žiūrinėju butus, svarstau, kalbuosi apie tai su kitų valstybių europarlamentarais“, – dėstė ji.
V.Uspaskichas laikiniems namams Briuselyje nepagailėjo investicijų. Jis nusipirko erdvų butą miesto centre, netoli EP pastato. Tam politikas iš vieno Belgijos banko pasiėmė kreditą su 2,9 proc. metinėmis palūkanomis.
Į naują būstą V.Uspaskichas dar neįsikėlė, nes jį kol kas gražina iš Lietuvos atvykę statybininkai ir interjero dizaineriai. „Butas beveik naujas, 2004 metų statybos, tačiau norėjau kosmetinio remonto ir kelių kitokių pertvarkų“, – pasakojo jis.