Elektroninių prietaisų atliekos – didelis pavojus sveikatai

Iš panaudotų elektroninių prietaisų išgaunamas varis, aliuminis, žalvaris ir cinkas – daugelio vargstančių Trečiojo pasaulio šalių gyventojų pragyvenimo šaltinis. Tačiau vis dažniau kalbama apie tai, kad tuo pačiu rankomis dirbantys rinkėjai, tarp kurių daug vaikų, žaloja savo sveikatą.

Pasak Deboros Makgraf, biologijos mokslų profesorės iš JAV Tenesio valstijos Pietų universieteto (Sewanee: the University of the South), ne mažiau kaip 3 proc. išmestos elektroninės įrangos sudaro nuodingos medžiagos, tokios kaip švinas, arsenas, kadmis, šešiavalentis chromas ir gyvsidabris.

Ypač pavojingas yra gyvsidabris ir švinas, nes jos kaip biologiškai nuodingos medžiagos ilgą laiką kaupiasi vaikų kūnuose. Vaikams jos 8 kartus pavojingesnės nei suaugusiems.

Pasak profesorės Makgraf, nuolatinis kontaktas su nuodingomis medžiagomis kenkia smegenims ir inkstams, gali sukelti kvėpavimo takų ligas, sukelia vystymosi ir elgesio sutrikimus, ir galiausiai vėžį.

Didelį pavojų išmetamuose elektronikos prietaisuose esančios medžiagos kelia ir dirvožemio vandeniui.

Pagal galiojančią ES direktyvą,  kiekvienas Europos gyventojas kasmet privalo surinkti vidutiniškai  po 4 kg elektroninės įrangos.

Specialistai nerimauja, kad didelė dalis tos įrangos nėra perdirbama, o iškeliauja į nežinia kur esančius savartynus palaidoti.


Šaltiniai: news.mongabay.com ir ekonomika.lt

Logotipas/Žaliasis taakas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų