Ką vertėtų žinoti apie depresiją

Depresija išties yra gan nemaloni psichologinė liga, kurios atsiradimo priežastys visuomet gali būti skirtingos, – rašoma tinklalapyje ivillage.com.
Antidepresantai – seksualinio gyvenimo priešai
Depresija / Photos.com

Depresiją gydyti galima trimis būdais: geriant vaistus, vaikštant pas psichologą arba darant ir tai, ir tai. Daugelis žmonių klaidingai mano, kad depresija tėra pramanas, į kurį nevertėtų kreipti dėmesio, tačiau, pasirodo, ši liga gali sukelti išties rimtų sutrikimų žmogaus organizmui.

Depresija ir valgymo sutrikimai yra neatsiejamai susiję

Nuotaikų pokyčiai gali turėti nenuspėjamų pasekmių jūsų dietai. Kai jaučiatės nusiminę, galite visiškai prarasti apetitą, arba priešingai – nejausti sotumo ir persivalgyti. Kodėl taip yra? Todėl, kad būtent jūsų smegenys kontroliuoja jūsų elgseną ir alkio jausmą.

Kasdieniame gyvenime gausu pakilimų ir nuosmukių, kurie gali sukelti laikinus nuotaikų pokyčius. Tačiau, jeigu liūdesys, nerimas ar beviltiškumas ilgai nepraeina ir trukdo jums užsiimti kasdiene ir mėgstama veikla, tikrai vertėtų kreiptis pagalbos į specialistus.

Nors daugelis depresija sergančių žmonių praranda apetitą, tačiau yra ir tokių, kurie dėl šios ligos valgo daugiau nei įprasta. Sergant depresija žmonės dažnai stengiasi save pamaloninti  nesveikais maisto produktais, tokiais kaip traškučiai, mėsainiai, pica, dešrainiai ar pan. Toks kaloringas maistas dažnai pakeičia vaisius ar daržoves, kurias žmogus valgytų įprastai. Todėl ir žmogaus svoris gali reikšmingai padidėti per nedidelį laiko tarpą.

Apetito netekimas ir nemiga

Reikšmingi valgymo įpročių ir miego pokyčiai dažnai signalizuoja apie rimtą depresijos formą. Depresijos apimti žmonės dažnai skundžiasi apėmusia nemiga. Kai kurie jų gali užmigti, tačiau naktimis jie dažnai prabunda arba pamiega tik porą valandų per naktį. Kai kurie depresijos apimti žmonės kaip tik linkę ilgiau miegoti, tačiau pamiegoję jie nesijaučia pailsėję ar žvalūs ir atsikelia tokie pat pavargę.

Depresija gali paveikti miego kokybę, pabloginti apetitą ir netgi sumažinti seksualinę trauką. Daugelį depresija sergančių žmonių apima visiška apatija, todėl jiems net nesinori lipti iš lovos. Nuo to, žinoma, gali reikšmingai padidėti kūno svoris. Aišku, nutikti gali ir priešingai, jeigu esate iš tų, kurie dėl depresijos visiškai praranda apetitą.

Vaistai nuo depresijos gali padidinti antsvorį

Vienas didžiausių sėkmingo depresijos gydymo trūkumų yra gerai žinomas vaistų nuo šios ligos šalutinis poveikis – vartodami juos galite priaugti antsvorio. Būtent dėl to, daugelis moterų tokius vaistus vartoti atsisako. Jeigu valgysite protingai, prižiūrėsite savo maisto racioną ir būsite fiziškai aktyvūs tikrai galėsite išvengti papildomų kilogramų. Žinoma, prieš gerdami bet kokius vaistus, pasitarkite su savo gydytoju.

Jeigu jūsų dingęs apetitas sugrįš, kai pradėsite gerti vaistus nuo depresijos, nepamirškite atsižvelgti į tai, ką valgote. Valgykite kuo daugiau vaisių, daržovių ir liesų produktų, jeigu norite numesti po depresijos atsiradusį antsvorį. Nepamirškite ir sportuoti, bent 30 minučių per dieną pasistenkite pabėgioti.

Kada reikia pakeisti vaistus

Kiekvienam žmogui vaistai nuo depresijos gali suveikti skirtingai, todėl vertėtų atkreipti dėmesį net ir į menkiausius organizmo pokyčius. Kai pradėsite gerti naujus vaistus, atkreipkite dėmesį, kaip keičiasi jūsų valgymo įpročiai ir nuotaika. Jeigu pastebite atsiradusius pokyčius, pasistenkite nekeisti vaistų iš karto, verčiau pasitarkite su savo gydytoju.

Retkarčiais nepageidaujamas poveikis atsiranda vien dėl to, kad jūsų organizmas dar neįpratęs prie šių vaistų, tačiau jei po kelių mėnesių vartojimo vis tiek jaučiatės prastai, tuomet gali būti, kad šie vaistai jums netinka.

Depresija tai liga, kuri gali trukti visą gyvenimą, tačiau yra ir tokių, kuriems ji trunka vos keletą mėnesių ar savaičių. Labai svarbu gerai pažinoti savo kūną ir mokėti atpažinti savo organizmo signalus, kad žinotumėte, kada ši liga jus vėl užklups. Jeigu manote, kad sergate depresija, tikrai vertėtų kreiptis į specialistą, jis padės jums suvokti, kaip kovoti su šia liga, kad vėl atrastumėte gyvenimo džiaugsmą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų