Ruošiantis Europos vyrų krepšinio čempionatui, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai patikrino daugiau kaip 400 įvairių viešojo maitinimo įmonių: viešbučius, kuriuose apsigyveno ir maitinasi varžybų dalyviai, delegacijų nariai bei spaudos atstovai, arenų prieigose veikiančias viešojo maitinimo bei prekybos įmones, sirgalių dažniausiai lankomas ir populiariausias viešojo maitinimo įmones.
Patikrinimų duomenys rodo, kad daugeliu atveju buvo nustatyti tik smulkūs higienos ir gamybos technologijų pažeidimai, kuriuos įmonės skubiai pašalino.
Tačiau pasitaikė ir keletas įmonių, kurių veiklą teko laikinai sustabdyti tam, kad jos turėtų galimybę tinkamai išvalyti ir dezinfekuoti virtuvių patalpas bei įrangą, peržiūrėtų patiekalų technologinius aprašymus, pašalintų kitus nustatytus trūkumus. Šiose įmonėse, prieš leidžiant atnaujinti veiklą atlikti pakartotiniai patikrinimai, pažymima VMVT Strateginio planavimo ir kokybės valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Jurgitos Savickaitės parengtame pranešime.
Šiaulių, Kauno, Druskininkų, Vilniaus, Alytaus, Klaipėdos maisto tvarkymo įmonių darbuotojams VMVT specialistai organizavo tikslinius mokymo seminarus.
Prasidėjus krepšinio čempionatui galima daryti išvadą, kad viešojo maitinimo įmonės yra pasirengusios saugiai ir skaniai pamaitinti didelį dalyvių ir sirgalių srautą. Tačiau, atsižvelgiant į patikrinimų metu surinktą informaciją, VMVT norėtų paraginti viešojo maitinimo įmones įvertinti savo gamybinius pajėgumus ir čempionato metu susiaurinti patiekalų asortimentą, vengti rizikingų patiekalų, daugiau gaminti lengvų, populiarių ir mėgstamų užkandžių, nepamiršti nacionalinės virtuvės patiekalų.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Lietuvos rinktinės sirgaliai |
Sustiprinta viešojo maitinimo įmonių kontrolė bus vykdoma viso krepšinio čempionato metu.
Apie jau atliktus patikrinimus pateikiama tokia statistika:
Atlikta 416 tikslinių viešojo maitinimo įmonių patikrinimų.
Patikrinimų metu nustatyti 544 įvairūs teisės aktų pažeidimai.
Iš visų nustatytų pažeidimų dominavo:
bendri higienos pažeidimai (apie 30 %),
savikontrolės pažeidimai (apie 20%),
technologijų pažeidimai (apie 13%),
personalo higienos pažeidimai (apie 11%),
atsekamumo ir maisto produktų (apie 8%),
laikymo sąlygų pažeidimai (nenustatyta)
ženklinimo ir tinkamumo vartoti (apie 6%).
terminų pažeidimai (nenustatyta)
Už nustatytus pažeidimus:
paskirta 30 administracinių baudų pagal ATPK,
priimta 10 sprendimų dėl maisto produktų teikimo į rinką sustabdymo,
laikinai sustabdyta 7 viešojo maitinimo įmonių veikla.
l.Tubio nuotr./Suomijos rinktinės sirgaliai |
Gyventojams ir svečiams primename, kad apie pastebėtus pažeidimus visą parą galima pranešti nemokamu telefonu 8 800 40403.
Vartotojai taip pat turi galimybę pateikti nusiskundimus internetu tiek lietuvių kalba, tiek ir anglų kalba http://vmvt.lt/.
Savo pranešime vartotojas turėtų pateikti šią informaciją:
pranešėjo vardas, pavardė, kontaktiniai duomenys;
įmonės, kurioje buvo įsigytas nekokybiškas maisto produktas (patiekalas), pavadinimas ir adresas;
produkto pavadinimas, gamintojas, importuotojas, fasuotojas, pagaminimo data, tinkamumo vartoti terminas, pakuotė ir kiekis;
pranešimo priežastys: kokybė (jusliniai rodikliai, neatitinkantys reikalavimų), higienos pažeidimai, tinkamumo vartoti terminas (tiksli termino data), ženklinimo pažeidimai, laikymo sąlygų pažeidimai, sauga, kitos priežastys;
apsinuodijimai, susirgimai: ligos požymiai, ar buvo kreiptasi į gydytojus, jei taip nustatyta diagnozė.