2008 09 07

Gruzijos ir Rusijos konflikto bylą svarstys tarptautinis teismas

Rusijos ir Gruzijos ginkluotas konfliktas dėl Pietų Osetijos ir Abchazijoje truko beveik savaitę, tačiau abiejų šalių teisinis mūšis dėl kaltinimų etniniais valymais separatistiniuose regionuose gali užsitęsti daug ilgiau.
Gruzijos vėliava
Gruzijos vėliava / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Jungtinių Tautų (JT) Tarptautinis teisingumo teismas pirmadienį surengs neeilinį posėdį, gavęs Tbilisio prašymą užkirsti kelią beveik du dešimtmečius vykstančiam Gruzijos taikių gyventojų persekiojimui, kurį minėtuose regionuose esą vykdo Rusijos ir separatistų pajėgos.

Iš esmės rusų prašoma to, ką jie šiaip ar taip turėtų padaryti dėl moralinių paskatų – liautis persekioti gruzinus ir sustabdyti gruzinus persekiojančius savo sąjungininkus osetinus ir abchazus.Rusija tiesiogiai neatsakė į JT teismui įteiktą Gruzijos ieškinį, tačiau Maskva apkaltino Tbilisį nusikaltimais žmogiškumui, kai praeitą mėnesį Gruzijos armija surengė didelio masto puolimą prieš Pietų Osetiją, kurio metu žuvo keletas Rusijos taikdarių ir dešimtys civilių gyventojų.

„Iš esmės rusų prašoma to, ką jie šiaip ar taip turėtų padaryti dėl moralinių paskatų – liautis persekioti gruzinus ir sustabdyti gruzinus persekiojančius savo sąjungininkus osetinus ir abchazus“, – sakė Gruzijos teisininkų grupei priklausantis JAV advokatas Paulas Reichleris.

Aukščiausiai JT teisinei institucijai įteiktame Gruzijos ieškinyje sakoma, jog Rusijos pajėgos, separatistinių regionų vietinės sukarintos struktūros ir samdiniai rengė žudynes, priverstinius iškeldinimus ir atakas miestuose bei kaimuose. Ši veikla prasidėjo dar praeito amžiaus paskutinio dešimtmečio pradžioje, o kulminaciją pasiekė per praeitą mėnesį kilusį trumpą karą.

Pasak Tbilisio, dėl tokių neteisėtų veiksmų žuvo tūkstančiai civilių gyventojų, o 300 tūkst. buvo priversti pasitraukti iš savo namų.

Rusija nori Michailo Saakašvilio teismo

Rusijos lyderiai peikė Vakarų šalis, kurios nesugebėjo pasmerkti, jų žodžiais, Gruzijos „agresijos“ ir beatodairiško civilių gyventojų žudymo. Maskva pagrasino sieksianti, kad Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis būtų teisiamas už karo nusikaltimus.

Dėl šio konflikto Maskvos ir Vakarų šalių santykiai priartėjo prie Šaltojo karo laikų priešiškumo.

Penkiolikos teisėjų tribunolas, kuris neoficialiai vadinamas Pasaulio teismu, tikriausiai kelis metus nagrinės Gruzijos ieškinį, kuriame Rusija kaltinama pažeidusi Tarptautinę konvenciją dėl visų formų rasinės diskriminacijos panaikinimo.

Po tris dienas truksiančių svarstymų teisėjai pirmiausiai turės nutarti, ar ši byla priklauso jų jurisdikcijai. Tada bus galima spręsti, ar būtina imtis skubių priemonių civiliams gyventojams apsaugoti. Tačiau net jeigu tokių priemonių būtų nuspręsta imtis, neaišku, ar Rusija jas vykdytų, o teismas neturi galių priversti vykdyti jo sprendimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai