„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Gyvūnai – ne tik draugai, bet ir gydytojai

Žmonės, namuose auginantys šunį arba katę, gyvena vidutiniškai 5-eriais metais ilgiau už tuos, kurie neturi augintinių. Tyrimai taip pat rodo, kad naminiai gyvūnai geba įsijausti į žmogaus būklę, užjausti žmogų ligos ar streso metu. Egzistuoja net gydymo būdas šunimis (kaniterapija) ir katėmis (felinoterapija). Gyvūnai padeda nusiraminti, pakelia nuotaiką, o tai padeda greičiau pasveikti po ligos.
Moteris su šunimi
Moteris su šunimi / Miglės Petrokaitės/„Lesės“ nuotr.

Augintinius ypač rekomenduojama laikyti vienišiems senyvo amžiaus žmonės. Visų pirma gyvūnas mažina bendravimo trūkumą, stiprina pasitikėjimą savimi, gydo įvairias baimes, padeda lengviau išgyventi artimųjų netektį.

Be to, žaidimai su augintiniais, pasivaikščiojimai gryname ore padeda mažinti psichologinę įtampą ir nerimą, užmegzti naujas pažintis su kitais gyvūnų mylėtojais. Fizinė veikla taip pat reguliuoja kraujo spaudimą, cholesterolio kiekį kraujyje, todėl sumažėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Likimo broliai turi būti kartu

Vienišas pagyvenęs žmogus, vienišas niekam nereikalingas gyvūnas – abiem reikia dėmesio ir bendravimo. Jie galėtų padėti vienas kitam ir tapti neišskiriamais draugais. Tačiau ne kiekvienas senolis ryžtasi namuose laikyti gyvūną. Ne vienas abejoja, ar sugebės augintinį išlaikyti ir juo pasirūpinti, jei staiga jam pačiam prireiktų pagalbos.

Žaidimai su augintiniais, pasivaikščiojimai gryname ore padeda mažinti psichologinę įtampą ir nerimą, užmegzti naujas pažintis su kitais gyvūnų mylėtojais.

Gyvūnų globos organizacija „Lesė“ Vilniuje pradėjo įgyvendinti akciją „Senjoras – senjorui“. Jos tikslas – vyresnio amžiaus šunis ir kates iš gyvūnų prieglaudos perkelti į senjorų namus. Vyresni gyvūnai dažnai būna ramesni, lėtesni, švelnesni ir dažnai jau dresuoti, todėl ramūs ir tylūs senjoro namai jiems yra puiki vieta. Tikimasi, kad ši akcija suteiks abipusės naudos ir žmogui, ir gyvūnui, pagerės senjorų ir gyvūnų gyvenimo kokybė.

Bendradarbiaujant su senjorų organizacijomis, bus atrenkami pagyvenę žmonės, pajėgūs pasirūpinti gyvūno gerove, jį vedžioti ir noriai bendradarbiauti su akciją kuruojančiais „Lesės“ savanoriais. Priskyrus tinkamiausią gyvūną senjorui, šis bus supažindinamas su nauja aplinka ir globėju ir paliekamas bandomajam laikotarpiui. Po bandomojo laikotarpio gyvūnas pasiliks pas globėją arba grįš į prieglaudą, kur toliau ieškos namų.

Senjorams, norintiems prisijungti prie šios akcijos, nereikės jaudintis dėl papildomų išlaidų ar gyvūno likimo, jei juo pasirūpinti nebegalėtų. Jie bus aprūpinami visu reikalingu inventoriumi gyvūno priežiūrai – antkakliu, pavadėliu, indeliais maistui, žaislais, šampūnu ir kt. Jei vėliau senolis augintiniu rūpintis nebegalės, gyvūnas sugrįš į prieglaudą.

Visi atiduodami globėjams gyvūnai turi įskiepytą mikroschemą, yra paskiepyti būtinaisiais skiepais, nukirminti, apsaugoti nuo blusų ir erkių specialiu antkakliu ar kitokia priemone. Senjorams taip pat suteikiama išsami informacija apie šuns sveikatą ir charakterį. Naujasis gyvūno šeimininkas galės nuolat kontaktuoti su jį kuruojančiu savanoriu visais iškilusiais klausimais, be to, privalės susisiekti pastebėjęs galimus gyvūno sveikatos sutrikimo simptomus.

Naujasis gyvūno šeimininkas galės nuolat kontaktuoti su jį kuruojančiu savanoriu visais iškilusiais klausimais, be to, privalės susisiekti pastebėjęs galimus gyvūno sveikatos sutrikimo simptomus.

Šiuo metu „Lesės“ prieglaudoje Vilniuje yra 32 šunys ir 64 katės. Iš jų senyvo amžiaus – apie trečdalis. Daugiau gyvūnų globojama savanorių ir globėjų namuose. Prie akcijos „Senjoras – senjorui“ jau prisijungė Maltos ordinas, kuris rūpinasi senolių globa ir laisvalaikiu, bei Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Vilniaus skyrius. Ieškoma ir kitokių būdų, kaip surasti senolių, norinčių rūpintis panašaus į jų likimo gyvūnais ne tik Vilniuje, bet ir kituose Lietuvos miestuose.

Pagalba gyvūnams – prasminga ir įkvepianti veikla

Įgyvendinti akciją „Senjoras – senjorui“ mintis kilo „Lesės“ organizacijoje dirbančiai savanorei Rūtai Jadzevičiūtei. Ji pasidomėjo panašiais projektais, vykdomais JAV ir Didžiojoje Britanijoje, pasvėrė visus „už“ ir „prieš“, o tuomet pristatė idėją „Lesės“ savanoriams bei vadovei. „Senoliai, vedžiojantys senučiukus, storuliukus šuniukus kieme, įžiebė man ryžto. Tokie vaizdai man visada atrodė labai romantiški, o augintino ir žmogaus draugystė – suteikianti laimės ir pilnatvės“, – pasakoja ji.

Rūta „Lesės“ prieglaudoje savanoriauja jau antrus metus. Per tą laiką išbandė daugybę savanorystės būdų – valė gyvūnų narvus, vedžiojo šunis, atliko gyvūnų sveikatinimo procedūras, prisidėjo prie informacinės šviečiamosios veiklos (rašė skelbimus, fotografavo ir filmavo prieglaudos gyvūnus ir kt.).

„Tikriausiai dauguma nesusimąsto, kaip nelengva pasiekti norimą rezultatą ir kiek reikia sugaišti laiko dirbant su išsigandusiais, išduotais gyvūnais, kurie vos drįsta vėl įgauti pasitikėjimą žmonėmis. Didžiulės patirties įgijau vykdama į pagalbos prašymo vietas, kur teko susidurti su ekstremaliomis situacijomis, nužmogėjimu ir aukomis tapusiais gyvūnais. Teko gaudyti ir laukines kates įgyvendinant akciją „Pagauk – sterilizuok – paleisk“, – pasakoja savanorė.

Rūta teigia, kad didžiausias džiaugsmas matyti dėkingą gyvūno žvilgsnį. Tai geriausias atlygis už darbą, kurį ji dirba nemokamai. Mergina pati daugiausia savo meilės atiduoda mažyliams šuniukams, kuriuos globoja ir gydo savo namuose.

Nuo „Lesės“ veiklos pradžios namus surado daugiau nei 5 000 benamių šunų ir kačių, sterilizuota daugiau nei 6 000 gyvūnų.

„Prieglauda yra pavojinga imuniteto neturintiems ir neskiepytiems jauniems šuniukams, nes ten nuolat patenka sergantys, benamiai gyvūnai. Siekdama užtikrinti saugią šuniukų vaikystę, juos priglaudžiu namuose. Taip iš mano namų pas naujus šeimininkus yra iškeliavę beveik 30 mažylių. O vienas net rado namus lietuvių šeimoje Vokietijoje!“, – džiaugiasi Rūta.

Apie „Lesę“

Gyvūnų globos organizacija „Lesė“ įsteigta beveik prieš dešimtmetį. Tai viena didžiausių savanoriškų gyvūnų globos organizacijų, kurios tikslas – humaniškais būdais sumažinti beglobių gyvūnų skaičių Lietuvoje ir stabdyti žiaurų elgesį su gyvūnais.

Organizacija negauna jokio valstybės finansavimo ir neima mokesčių už teikiamas paslaugas. „Lesėje“ dirba savanoriai, o jos veiklą finansuoja tik rėmėjai. Tarp jų ir informacinių technologijų bendrovė „Penki kontinentai“, remianti prieglaudos veiklą nuo pat jos įsikūrimo.

Nuo organizacijos veiklos pradžios namus surado daugiau nei 5 000 benamių šunų ir kačių, sterilizuota daugiau nei 6 000 gyvūnų.

Iki gegužės 2 d. dar galite paremti „Lesės“ veiklą skirdami 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio. Tai pagrindinis organizacijos pajamų šaltinis, leidžiantis sėkmingai gyvuoti ir padėti beglobiams.

Jei susidomėjote ir žinote, kas norėtų dalyvauti šiame projekte – rašykite laiškus Ruta.jad@gmail.com arba kreipkitės tel. nr. 8 656 41930.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“