Iš viso mūsų šalyje šių retų paukščių yra vos apie 900 porų. Viena pelėda atsitrenkė į gyvenamojo namo lango stiklą ir atsidūrė Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriuje. Kaip pasakojo paukštį apie savaitę gydžiusi ir globojusi šio skyriaus metodininkė Ingrida Meškinytė, pelėda jau sveika ir galės skristi į laisvę.
„Ji pas mus atsirado antradienį, praeitą savaitę. Žemutiniame Pavilnyje moteris rado ją atsitrenkusią į namo langą, palaikė per naktį, nes ji buvo jauki, todėl galvojo, kad tai naminė pelėda, kurią augino žmonės. Bet po nakties ta moteris nusprendė, kad paukščiu reikia pasirūpinti, ir atvežė šią mažą pelėdžiukę mums“, – pasakojo I.Meškinytė.
Ši pelėda Lietuvoje labai reta, saugoma, yra įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Suaugusios patelės sveria vos apie 60 gramų, patinėliai – apie 70 gramų, tai mažiausia iš Lietuvoje sutinkamų pelėdų. Ši pelėda yra mažiausia ir Europoje.
Visą savaitę pelėda buvo globojama, bandyta ją maitinti. „Dabar ji jau atsigavusi, bandysime paleisti ją į laisvę. Atsitrenkusi į langą pelėda stipriai susitrenkė, viena akytė buvo primerkta, taip pat buvo sutrikusi jos koordinacija. Bet dabar jau viskas gerai“, – sakė Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus metodininkė.
Anot I.Meškinytės, pelėda maitinta dukart per dieną, stengiantis, kad tuo metu ji nematytų žmonių. „Jeigu pripras paukštis prie žmonių, jam teks vėl iš naujo adaptuotis gamtoje. Dabar mes matome, kad viskas gerai pelėdai, tai bandysime paleisti“, – teigė moteris.
Šios pelėdos laisvėje gyvena 7-10 metų. „Todėl ir žieduojame, norėdami išsiaiškinti gyvenimo trukmę, tolesnę migraciją, pastovios vietos pasirinkimą“, – pasakojo I.Meškinytė
Žvirblinės pelėdos gyvena miškuose, jos itin retai žieduojamos.