Eilinis žmogus, viduržiemį lauke pamatęs žalią tropinę papūgą net nesuabejotų, kad paukštis tikrai neseniai pabėgo iš narvelio ir vargšo dienos jau suskaičiuotos. Išties, kol kas Lietuvoje laisvėje paukščių stebėtojai Kramerio papūgą (Psittacula krameri) yra stebėję tik tris kartus ir nebuvo duomenų apie jų išgyvenimo galimybes mūsų šalyje, - praneša Lietuvos ornitologų draugija.
Klaipėdoje Kramerio papūga pastebėta praeitų metų rugsėjo mėnesį ir nuo to laiko buvo reguliariai matoma ne tik vėlai rudenį, bet ir visą žiemą. „Tik 2013 metų kovo 23 d. man pagaliau pavyko pamatyti paukštį ir įsitikinti, kad tai tikrai Kramerio papūga. Nors paukštį stebėjau be žiūronų, tačiau iš 15 m atstumo aiškiai matėsi, kad ilgauodegė papūga yra ištisai žalia su rožiniai raudonu snapu ir tamsesniu kaklo žiedeliu“, - teigė muziejininkas Saulius Karalius.
Paukštis ramiai tupėjo medyje ir krapštėsi plunksnas. Anot papūgą nuolat stebėjusių Egidijaus Bacevičiaus ir Felikso Vainoro, paukštis maitinosi medžių pumpurais ir lankydavo balkonų lesyklėles, kur rasdavo papildomo lesalo. E.Bacevičius teigia, kad yra matęs kaip paukštis pasilikdavo nakvoti medžio šakose, neieškodamas kokios nors šiltesnės užuolandos.
Net pajūryje šią žiemą naktimis oro temperatūra kartais nukrisdavo iki 14-18 laipsnių šalčio. Paukštis buvo pakankamai atsargus, tad bandymai jį sugauti nebuvo sėkmingi. Labiausiai tikėtina, kad tai visgi iš nelaisvės pabėgęs paukštis, bet neatmestina ir kitos kilmės galimybė – arčiausiai Lietuvos Kramerio papūgos laisvėje veisiasi Vokietijoje.
Bet svarbiausias faktas, kad ši pietinė rūšis žmogaus kaimynystėje gali sėkmingai peržiemoti ir Lietuvoje.