Didžioji dauguma žinduolių ir paukščių skleidžia garsus, judindami balso stygas. Tarptautinė JAV, Didžiosios Britanijos ir Danijos tyrėjų komanda nustatė, kad pelės ultragarsus skleidžia visiškai kitaip. Pasinaudoję stebėjimo technika, užfiksuojančia 100 tūkst. kadrų per sekundę, mokslininkai įsitikino, kad pelių balso stygos likdavo nejudrios.
Vadinasi, pelės skleidžia ultragarsus visiškai nesinaudodamos balso stygomis. Kaip teigia mokslininkai, jos „dainuoja“ nukreipdamos nedidelius oro srautus iš trachėjos į vidinę gerklų sienelę.
Įdomiausia, kad analogišku būdu susidaro ultragarsai, kai itin dideliu greičiu vertikaliai kyla arba leidžiasi lėktuvai su reaktyviniais varikliais. Arba labai staiga šaldomi elektriniai prietaisai ar turbinos. Vieno iš tyrimo bendraautorių Anurago Agarwalo teigimu, pelės itin komplikuotu ir protingu būdu skleidžia ultragarsus.
Spėjama, kad daug graužikų naudoja ultragarsus bendraudamos tarpusavyje, tačiau apie tai mažai žinoma, nors pelės jau daugybę metų yra tyrinėjamos. Gali būti, kad ultragarsus taip pat skleidžia ir šikšnosparniai.
Pelės ir žmonės turi nemažai vienodų genų. Pelių tarpusavio bendravimas tyrinėjamas norint suprasti, kaip skirtingos genų mutacijos daro įtaką bendravimui ir jo sutrikimams, tarkim, sutrikus kalbai ar turint autizmo sindromą.
Vaizdo įraše galite išgirsti pelių dainą – garsai yra pažeminti tiek, kad juos galėtų girdėti žmogaus ausis.