„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vilniaus zoologijos sodo atidarymą lydėjo protestas su mergina narve

Ketvirtadienio popietę Vilniuje įvykęs zoologijos sodo „Zoopark“ atidarymas nepraėjo be protestuotojų. Prie įėjimo svečius, tarp kurių buvo daug vaikų, pasitiko saujelė žmonių su plakatais, kad zoologijos sode gyvūnai kankinami. Protestuotojai kartu atsinešė ir narvą, kuriame įsitaisė vienas iš jų. Tiesa, lankytojų, ėjusių pažiūrėti beždžionėlių ar kitų gyvūnų, tai neišgąsdino.
Vilniaus zoologijos sodas
Vilniuje zoologijos sodas / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Pirmojo zoologijos sodo atidarymas prasidėjo kartu su nedidele protesto akcija. Saujelė žmonių kartojo, kad gyvūnai nėra žmonių žaislai, tad ir neturėtų būti uždaryti patalpoje, kur daugiau niekada nepamatys saulės šviesos.

Zoologijos sode, Vilniuje atidarytame „Ogmios mieste“, anot jo įkūrėjų VšĮ ZOOPARK.LT, bus galima pamatyti apie 50 skirtingų gyvūnų rūšių: įvairiaspalvių loriketų, simpatiškųjų marmozečių, mielų lemūrų, vėžlių, smauglį, pitoną, liūtbeždžionių ir t.t.

„Mes stengiamės sudaryti kuo geresnes sąlygas gyvūnams ir išpildyti visus reikalavimus, kurie yra būtini ir kokių norėtų turėti kiekvienas gyvūnas, esantis nelaisvėje. Prieš steigiant zoologijos sodą turėjome įgyti zoologijos sodo statusą, kad galėtume laikyti tam tikras rūšis, kurios šiaip yra draudžiamos laikyti Lietuvoje. Mes atitinkame ploto standartus, didžioji dalis narvų viršija juos. Mes vykdysime mokslinę veiklą, edukacines programas, turime paruoštas“, – kalbėjo Kauno „Zoopark“ skyriaus vadovė Jurgita Paurienė

Tačiau protestuotojų tokie jos žodžiai neįtikino.

„Dauguma šiuolaikinių vaikų tenka augti ant asfalto ir toks poelgis, kai vaikas ateina ir pamato uždarytą gyvūną, apsuptą betono, tik sudaro neigiamą įspūdį, kad gyvūnas, gyvenantis nelaisvėje, yra norma. Yra daugybė pavyzdžių, kaip saugomos teritorijos steigia gamtos klases, kur natūraliai gamtoje supažindinami vaikai su gamtos teikiamais malonumais“, – teigė vienas iš protesto organizatorių Laurynas Stasiukynas.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Piketuotojai šalia Vilniaus zoologijos sodo
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Piketuotojai šalia Vilniaus zoologijos sodo

Jis tiems, kurie nori susipažinti su egzotiškais gyvūnais, patarė žiūrėti dokumentinius filmus ir skaityti knygas.

J.Paurienė užtikrino, kad glostyti gyvūnų šiame zoologijos sode tikrai nebus galima, nors erdvės čia gana atviros ir gyvūnai yra visiškai šalia. Bet visur nuolat bus prižiūrėtojai, tad į lemūrus, surikatas, vėžlius galima tik pasižiūrėti. „Tai nėra kontaktinis zoologijos sodas. Yra atviros erdvės, bet visose salėse turėsime gyvūnų prižiūrėtojus, kurie žiūrės, kad lankytojai elgsis pagarbiai su gyvūnais. Lankytojai pas mus ateina pas gyvūnus į svečius“, – teigė ji.

Įstaigos atstovės Anos Šmidt teigimu, visi gyvūnai, kurie apsigyvena ZOOPARKE, yra gimę nelaisvėje ir įsigyti legaliai, nėra nė vieno iš gyvosios gamtos.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Vilniaus zoologijos sodas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Vilniaus zoologijos sodas

„Mūsų pasirinktos gyvūnų rūšys ne be reikalo dažnai sutinkamos ir kituose zoologijos soduose. Kadangi vienas iš pagrindinių zoosodų tikslų yra edukacija ir žmonių supažindinimas su gamta, edukacijų metu vaikai lengviau įsimins informaciją matydami pozityvius gyvūnų atvaizdus. Šalia aptvarų bus iškabintos lentelės su aprašymais apie gyvūnus, o gyvūnų prižiūrėtojai labai maloniai pasidalins savo žiniomis apie gyvūnus, nes beveik visi yra baigę arba tebestudijuojantys gamtos mokslus. Yra du atskiri kambariai, talpinantys po klasę, kuriuose vyks edukacinės pamokos su mikroskopais, gyvačių išnaromis, plunksnomis ir t.t.“, – pasakojo zoologijos sodo atstovė.

A.Šmidt sakė, jog pastate „Ogmios mieste“ įrengta moderni rekuperacinė sistema, kad oras būtų valomas, šildomas ir šaldomas pagal poreikius: „Atskira 500 kv. m patalpa yra paversta tikromis džiunglėmis, kuriose pasodinti trijų rūšių bambukai, atkeliavę iš Ispanijos, Italijos ir Olandijos, kiti atogrąžų klimato augalai. Statybininkams, inžinieriams, architektams ir dekoratoriams buvo tikras iššūkis paversti patalpą atogrąžomis su nuolat palaikoma drėgme.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Vilniaus zoologijos sodas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Vilniaus zoologijos sodas

Mūsų dekoratoriai Marius Kiaunė ir Žydrė Lataitienė su komanda parinko augalus, kurie galėtų išgyventi patalpose ir būtų tinkami gyvūnams. Dekoratoriai pasistengė įrengti džiunglių, apleisto Madagaskaro uosto, dykumos ir kitas zonas taip, kad jos maksimaliai primintų natūralią gyvūnų gyvenimo erdvę.“

Protestą dėl zoologijos sodo atidarymo surengęs Laurynas Stasiukynas renginio išvakarėse išplatintame pranešime rašė, kad „verslininkai kuria vaikų žaidimų aikštelę – zoologijos sodą, o žaislais taps laukiniai gyvūnai“, kuriems ši rugsėjo 1-oji taps „kalėjimo iki gyvos galvos pradžia“.

Piktinamasi ir tuo, kad prašymas leisti atidaryti zoologijos sodą buvo atmestas kelis kartus. Aplinkos apsaugos agentūra, po daugiau nei dvejus metus trukusių procedūrų, šią vasarą išdavė leidimą viešajai įstaigai „Zoopark.lt“ vykdyti zoologijos sodo veiklą, BNS patvirtino Agentūros Aplinkos apsaugos agentūros Leidimų skyriaus vedėjas Darius Mikelaitis.

„Jiems suteikta teisė tos veiklos vykdymui. Prašymo nagrinėjimas užtruko apie porą metų. Tiesiog pareiškėjas tuo metu netenkino keliamų reikalavimų, šiuo metu buvo išpildytos visos sąlygos, kurios numatytos teisės aktų reikalavimuose, priešingu atveju leidimas nebūtų išduotas. Veiklos vykdymo metu yra kontrolės mechanizmas, bus žiūrima, kaip ji vykdoma“, – sakė D. Mikelaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau