„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ar žinote, kokios yra neįprastos šunų profesijos?

Šunys dirba policijoje, pasienyje, muitinėje, bet šįkart pakalbėkime apie neįprastas, keistokas šunų „profesijas“ – šunis vyndarius, bitininkus, grybautojus...
Policijos šunų mokymai
Esame įpratę matyti policijoje tarnaujančius šunis, tačiau egzistuoja ir daugybė kitų neįprastų šunų profesijų. / Tomo Markelevičiaus nuotr.
Temos: 1 Šuo

Šunys „vyndariai“

Ankstyvas ruduo. Pietų kraštuose jau užderėjo vynuogių derlius – vyndariai pluša išsijuosę. Jeigu vynuogės gerai sunoko, jeigu laiku bus išspaustos, nuo daugelio „jeigu“ priklauso būsimo vyno skonis. Tarp šių „jeigu“ – kokybiškas butelio kamštis, nes į kamštį įsimetęs pelėsis gali sugadinti puikiausią vyną. Kad taip neatsitiktų, eksperto darbas patikimas šunims – Europos, JAV vyninėse darbuojasi šunys, gebantys nustatyti butelio kamščio pelėsį. Užuodę, savo kūno kalba šunys praneša vyndariams apie pelėsį ir išgelbėja vyno partiją.

Keturkojai „bitininkai“

Į bičių avilį gali įsimesti perų puvinys, todėl bičių šeima suneš daug mažiau medaus, o per porą metų bitės net gali žūti. Norint aptikti ir pašalinti šią infekcinę ligą, reikia atidengti kiekvieną avilį, sujaukti nusistovėjusį bičių gyvenimą. Tačiau taip elgtis nebūtina, jeigu turite „avilių inspektorių” – mokytą šunį. Turėdamas puikią uoslę, šuo nurodo bitininkui, kuriame avilyje, kurioje vietoje yra pavojingos ligos židinys.

Šunys „grybautojai“

Pietų Prancūzijoje, Italijoje dresuoti šunys (Romanijos vandens šunys, rotveileriai, Labradoro retriveriai, australų ir vokiečių aviganiai) su savo šeimininkais ieško grybų trumų, arba triufelių. Ir visai ne todėl, kad patys smaguriautų grybais. Tai būtų pernelyg brangus malonumas. Trumai yra gurmanų virtuvės simbolis.

Už kokybiškų trumų kilogramą grybautojai prašo mažiausiai 800 eurų, o Jungtinėse valstijose už juos mokama net 4 000 dolerių.

Tiesa, šunys turi konkurentų – trumų gali ieškoti ir dresuotos kiaulės. Bet jos dažnai suėda grybus, o dresuoti šunys grybų neliečia.

Požeminiai grybai trumai auga 10–20 cm gylyje šalia ąžuolų ir skroblų šaknų. Būtent todėl prireikia tobulos uoslės šunų, kad užuostų po žeme augančias brangenybes.

Tiesa, šunys turi konkurentų – trumų gali ieškoti ir dresuotos kiaulės. Bet jos dažnai suėda grybus, o dresuoti šunys grybų neliečia. Aptikę grybus, šunys yra paskatinami mėgstamais žaisliukais arba šunų skanėstais.

Skenduolių paieškos šunys

Ką užuodžia vienas šuo, reikėtų uosti tūkstančiams žmonių. Tačiau būna atvejų, kad net ir tūkstančiams žmonių nieko nepavyktų aptikti.

Tokia yra bladhaundų uoslė. Būtent todėl šios veislės šunys pasitelkiami specifiniam darbui – skenduolių paieškai.

Jungtinėse valstijose, nuo juodaodžių vergijos laikų, bladhaundai dirbo sekliais. Jų paslaugų ir dabar neatsisako JAV policija, nes šios veislės šunys labai uoliai gali sekti nusikaltėlių pėdsakais ir, kas nebūdinga kitiems šunims, net aptikti skenduolius.

Šunys „gaisrininkai“

Mūsų šalyje tai nepopuliaru, o štai Prancūzijos gaisrinėse tarnauja šunys „gaisrininkai“. Dažniausia šį darbą dirba dresuoti belgų aviganiai (malinua, terviurenai), kurie yra išmokyti gaisravietėse ieškoti nukentėjusiųjų bei žuvusiųjų. Taip pat belgų aviganiai geba aptikti iš gaisravietės negalinčius ištrūkti, ugnies gniaužtų įkalintus žmones.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs