Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kačių maistas: dažniausios šeimininkų klaidos

Kačių maistas – itin svarbus faktorius, jeigu norime auginti sveiką ir žvalią katę. Mes darome nemažai klaidų savo kasdienėje mityboje: vartojame per daug cukraus ar per daug druskos, valgome per mažai arba per daug. O kokias klaidas dažniausiai darome maitindami savo augintinius? Katės, deja, negali papasakoti, kas negerai, ir dažnai tai paaiškėja tik katei sunegalavus.
Nuo mitybos priklauso mūsų augintinių sveikata.
Nuo mitybos priklauso mūsų augintinių sveikata. / sxc.hu pieš.
Temos: 1 Katė

Kačių maistas per dideliais kiekiais

Ko gero dažniausia šeimininkų daroma klaida – katės peršėrimas. O nutukimas – dažniausia kačių liga. Nors minkštas putlus kačiukas ir atrodo labai mielas ir simpatiškas, tačiau antsvoris sukelia daugybę negalavimų: nuo diabeto iki atrtrito, nuo šlapimo takų ligų iki širdies problemų.

Dažnai neapgalvotai kačių maistas duodamas didesniais kiekiais, nei reikia katei. Tačiau viena pagrindinių bėdų ta, kad šiuolaikinės katės yra sėslesnės, lyginant su laikais, kai jos gyveno gatvėse ir buvo kur kas judresnės. Dabar jų poreikis maistinėms medžiagoms kur kas mažesnis ir peršerti labai lengva.

Taigi kiek maisto reikia katei? Specialistų rekomenduojamas vidurkis yra apie 50–70 kilokalorijų kilogramui katės kūno per dieną, norint palaikyti sveiką, normalų svorį. Tačiau daugelis iš mūsų nėra tikri kas tas „normalus svoris“, be to jis gali priklausyti nuo katės veislės ypatybių. Tai nustatyti ir realiausiai įvertinti gali padėti veterinaras.

Specialistų rekomenduojamas vidurkis yra apie 50–70 kilokalorijų kilogramui katės kūno per dieną.

Tik sausas kačių maistas

Didelė kačių augintojų klaida – tik sauso maisto davimas katei. Šiandieninės naminės katės evoliucionavo palikusios savo protėvių laukinius namus, tačiau gavusios jų palikimą: gracingumą, medžioklės sugebėjimus, o taip pat ir didelį poreikį vandeniui. Tačiau kačių troškulio pojūtis yra silpnesnis nei šunų. Sąmoningai vandens jos nėra linkusios lakti, taip kaip tai darytų šuo. Ir kadangi kačių šlapimas natūraliai ir taip yra koncentruotas, kai duodamas vien sausas maistas katėms, rizikuojame jų šlapimo takų sveikata.

Kai katė susiduria su šlapimo takų problemomis veterinarai rekomenduoja jas maitinti daug drėgmės turinčiu maistu. Tačiau kodėl ligai neužkirtus kelio laiku? Drėgnas kačių maistas būtų puiki prevencinė priemonė. Katėms natūralu gauti pakankamą vandens kiekį kartu su maistu. Kad ir pelė – normalus kačių maistas – sudaryta iš 70 proc. vandens. Konservai katėms įprastai turi apie 78 proc. drėgmės, o sausas maistas katėms tik 5–10 proc. Todėl konservai katėms – vienas iš būdų užtikrinti pakankamą gaunamo vandens kiekį savo augintinėms.

Duodama per mažai vandens

Grynas vanduo katėms gyvybiškai būtinas, kaip ir žmonėms. Vanduo sudaro 60–70 proc. suaugusios katės kūno svorio. Vandens deficitas gali sukelti kritines pasekmes ir rimtas ligas.

Net jei katei duodamas drėgnas kačių maistas, namuose katei turi būti paliekami keli papildomi vandens šaltiniai. Padėkite vandens tose vietose, kur katės mėgsta būti. Ir turėkite omenyje, kad kai kurios katės mėgsta tekantį vandenį; kitos katės nemėgsta vandentiekio vandenyje esančio chloro.

Bandymas katę padaryti vegetare ar vegane

Dažnėjanti kačių maitinimo klaida – šeimininkų bandymas katę padaryti vegetare ar vegane. Katės yra prisiekusios mėsėdės, o tai reiškia kad kačių maistas daugiausia turi būti mėsa ir jos subproduktai. Pavyzdžiui, amino rūgštis taurinas yra gaunama tik iš gyvūnų audinių. Taurino trūkumas katei gali sukelti širdies ir kvėpavimo sutrikimus, aklumą ir net mirtį.

Svarbu suvokti, kad „gamintas namuose“ nebūtinai reiškia „sveikas“.

Iš mėsos gaunamos medžiagos gali būti išgaunamos sintetiniu būdu, tačiau turite būti labai atsargūs dėl specifinių kačių maisto poreikių. Juk dauguma iš mūsų ne viską žinome ir apie savo poreikius, tuo labiau sunku tiksliai nustatyti kačių poreikius.

Maistinių medžiagų trūkumo sukėlimas

Natūralus kačių maistas gamintas namuose – ypač populiarėjantis reiškinys. Tačiau svarbu suvokti, kad „gamintas namuose“ nebūtinai reiškia „sveikas“. Taip yra todėl, kad daugelis žmonių gamindami „iš akies“ nesugeba tinkamai subalansuoti mėsos ir kalcio kiekio.

Gausiai šerdami, pavyzdžiui, tunu ir kepenėlėmis, galite sukelti katei vitamino A perdozavimą, o tai sukels kaulų ir sąnarių skausmus, lems silpną kailį ir sausą odą. Mityba, kurioje per daug šviežios žuvies, gali sutrikdyti vitamino B1 įsisavinimą, sukelti raumenų silpnumą, smegenų pažeidimus. Norint gaminti katei maistą namuose, reikia labai atidžiai atsirinkti receptus ir labai daug apie tai žinoti.

Tinkamas kačių maistas, tinkamas jo kiekis, pakankamai vandens – ir jūsų katės bus sveikos ir laimingos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?