„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kaip tabako dūmai žudo kates

Ramus vakaras prie židinio. Pypkės dūmelis. Ant kelių susirangęs katinas ir šuo prie kojų... Idiliškas vaizdelis, ar ne? Būtų idiliškas, jei veterinarijos mokslininkai nebūtų tiesiai šviesiai pareiškę: tabako dūmai žudo naminius gyvūnus augintinius!
Rūkymas
Rūkymas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kad tai tiesa, paaiškėjo po 7 metus trukusių tyrimų, kuomet Masačiusetso veterinarijos klinikoje (JAV) buvo stebima 80 kačių, sirgusių vėžiu. Buvo apklausti šių kačių šeimininkai, domėtasi, kokiose sąlygose katės gyveno, kaip buvo prižiūrimos.

Veterinarijos mokslininkų trijulė – Antony S.Moore'as, Elizabeth Bertone ir Laura Snyder – apibendrino tyrimų rezultatus, paskelbė mokslinius straipsnius ir išleido knygą apie naminių gyvūnų onkologinius susirgimus. Šių tyrimų iniciatorius – A.S.Moore'as, garsus Australijos veterinarijos gydytojas ir mokslininkas, sėkmingai savo karjerą tęsia Jungtinėse Valstijose.

Be to, kačių kailiukas sugeria dūmus kartu su toksiškomis medžiagomis. Būdamos didelės švaruolės, visa tai jos sulaižo ir gauna dar vieną nuodų porciją.Taigi paaiškėjo, kad tirtųjų kačių vėžio (dažniausia tai buvo piktybinė limfoma) priežastis – toksiški tabako dūmai. Kad tarp rūkančiųjų gyvenantys augintiniai kenčia dėl pasyvaus rūkymo, nuolat dirginama jų nosies gleivinė ir akys, jie dažniau serga astma, bronchitu ir kitomis kvėpavimo takų ligomis, žinoma seniai. Bet kad tabako dūmai sukelia neišgydomų ligų, paaiškėjo ne taip seniai.

Mokslininkai analizavo įvairius vėžinius susirgimus ir nustatė, kad limfoma – bene dažniausias  kačių vėžinis susirgimas. Išanalizavo šios ligos vystymosi stadijas, taikė įvairų gydymą. Deja, jeigu daug kam padeda chemoterapija, kačių ji neišgelbsti. Per pirmuosius ligos metus nugaišta maždaug 25 proc. kačių, o paskui mirtingumo tempai dar labiau paspartėja.

Kodėl tabako dūmai tokie pikti? Tabako dūmuose yra daug įvairiausių priemaišų – naminės katės, būdamos greta rūkančio šeimininko, įtraukia į savo plaučius apie 4 tūkstančius įvairių cheminių medžiagų, iš kurių 50 yra mirtinai pavojingos. Be to, kačių kailiukas sugeria dūmus kartu su toksiškomis medžiagomis. Būdamos didelės švaruolės, visa tai jos sulaižo ir gauna dar vieną nuodų porciją.

Kad būtų stipriau, štai jums žiupsnelis faktų iš mokslinio straipsnio: tabako dūmuose yra amoniako (naudojamas balinimo priemonių ir tualetų valiklių gamyboje), formaldehido (naudojamas mirusiųjų balzamavimui), arseno (žiurkių nuodai), cianido vandenilio (mirtinos dujos) bei kitų medžiagų.

Nors statistiškai rečiau, tačiau ir šunys taip pat serga plaučių vėžiu, jeigu nuolat gyvena prirūkytose patalpose. Gera žinia ta, kad šunys kasdien po keletą kartų išvedami į lauką ir gali pravėdinti plaučius, tuo tarpu daugybė naminių kačių nėra buvusios lauke. Įsivaizduokite: jos visą gyvenimą praleidžia prirūkytose patalpose.

Mokslininkai taip pat atkreipė dėmesį, kad toksiškus tabako dūmus sunkiau „filtruoja“ tie gyvūnėliai, kurių snukiai buki, o nosis trumpa (persų ir britų katės, prancūzų ir anglų buldogai, mopsai). Tačiau nėra ko džiūgauti ir tiems, kurių snukeliai bei nosys ilgi. Jei gyvūnai bukais snukeliais dažniau suserga plaučių vėžiu, tai ilganosiai – nosies ir viršutinių kvėpavimo takų vėžiu.

Ar vaizdelis su pypke ir katinu ant kelių jums vis dar atrodo idiliškas?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs