„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Saulė pakerta ir gyvūnus

Dūkti karštą vasaros dieną gamtoje prie vandens kartu su savo mylimu keturkoju – kas gali būti smagiau? Tačiau linksmybės greitai baigsis, jei augintinio priežiūrai neskirsite pakankamai dėmesio. Saulės smūgis ir kitos nelaimės ištinka ne tik žmones, bet ir gyvūnus.
Kaitra gali pražudyti jūsų augintinį.
Nuo saulės reikia saugoti ir šunis. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kaunietis vadybininkas Ignas Samoilovas norėtų kuo greičiau pamiršti prieš savaitę tragiškai galėjusias baigtis atostogas prie vieno Kaišiadorių krašto ežero. Trisdešimtmetis vyras, nenorėdamas gąsdinti kitų poilsiautojų, savo dvejų metų amžiaus vokiečių aviganių veislės kalę Rusnę pririšo prie medžio. Judrus gyvūnas nenustygo vietoje, sukdamas ratus aplink medį, retkarčiais palodamas, „pakalbindamas“ žmones.

Tik po kurio laiko šeimininkas atkreipė dėmesį, kad šuo nebelaksto, nebeloja, nereaguoja į aplinką, o tiesiog apatiškai guli ant žemės, iš nasrų jam teka seilės.

„Nieko blogo negalvojau pririšdamas ją prie medžio, ir anksčiau taip darydavau. Tačiau šį kartą saulė, turbūt, buvo itin kaitri ir aktyvi. Rusnę ištiko šilumos smūgis. Visa laimė, kad atsitiktinai tarp kitų poilsiautojų buvo ir veterinarijos gydytojas. Jis iš karto nustatė negalavimo priežastį, suteikė būtiną pagalbą ir išgelbėjo mano šunį“, – I.Samoilovas iki šiol negali patikėti, kad vos neprarado mylimo augintinio.

Reikia daug vandens

„Jeigu šunį ištiko šilumos smūgis, pastebėsite greitą, garsų kvėpavimą. Liežuvis ir dantenos bus ryškiai raudonos spalvos, jis gausiai seilėsis kibiomis seilėmis, gali vemti“, – svarbiausius negalavimo simptomus apibūdino veterinarijos gydytoja Rūta Noreikaitė.

Pastebėjus šiuos požymius, būtina iš karto gyvūną perkelti į vėsią vietą ir jį apdengti šaltame vandenyje sudrėkintu audiniu. Svarbu, kad būtų atvėsintas pilvas, pažastų, kirkšnių sritys, nes jos prastai vėdinamos, todėl jose susikaupia daugiausia šilumos. Jeigu gyvūnas nepraradęs sąmonės, jį galima pagirdyti vėsiu vandeniu.

Svarbu, kad būtų atvėsintas pilvas, pažastų, kirkšnių sritys, nes jos prastai vėdinamos, todėl jose susikaupia daugiausia šilumos.Jei turite elektroninį termometrą, būtinai pamatuokite keturkojo temperatūrą, įkišdami prietaisą į tiesiąją žarną. Vėsinti gyvūną reikia tol, kol temperatūra nukris iki 39,5 C laipsnių.

Žmonių vaistai kenkia

Pačių blogiausių pasekmių galima išvengti iš anksto pasirūpinus pirmosios pagalbos priemonių rinkiniais. Tinka ir skirtas žmonėms, jei jame yra bintas, žirklės, tvarsčiai, dezinfekcinis tirpalas arba kalio permanganato milteliai, iš kurių greitai paruošiamas dezinfekcinis skystis, elektroninis termometras.

„Tik jokiu būdu neduokite gyvūnui žmonėms skirtų vaistų. Kai kurie iš jų yra itin kenksmingi šunims ir katėms“, – įspėjo R.Noreikaitė.

Prieš vykstant į gamtą nereikia pamiršti užsirašyti ir veterinarijos gydytojo telefono, kurio laiku suteikta konsultacija gali net išgelbėti augintinio gyvybę.

Kenkia tiesioginiai spinduliai

Išvengti gyvybei pavojingo saulės ir šilumos smūgio nesunku laikantis kelių paprastų taisyklių.

Visų pirma, negalima gyvūno karštą dieną palikti tvankiame, įkaitusiame automobilyje arba pririšti vietoje, kurioje nėra šešėlio. Neleisti ilgai būti veikiamam tiesioginių saulės spindulių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs