Sostinėje aktorystės mokosi keturkojai

Lietuvoje veikia vienintelė organizacija, filmavimams ruošianti gyvūnus. Tad tokių gyvūnų yra itin mažai, o tinkamai išdresuotų ir paruoštų kino aikštelėms – vienetai. Be to, gyvūnų teisių organizacijos pastebi, jog kino reikmėms naudojamų gyvūnų priežiūra šalyje nekontroliuojama.
Artūro ir Rūtos Nemanių augintiniai jau pripratę prie kino kamerų.
Artūro ir Rūtos Nemanių augintiniai jau pripratę prie kino kamerų. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Profesionaliu gyvūnų ruošimu filmavimo aikštelei Lietuvoje užsiima bendrovė „Peteša“. Artūras ir Rūta Nemaniai, Petešos dvare auginantys žirgus ir šunis, pasakojo, jog gyvūno paruošimas filmavimui – itin subtilus dalykas.

„Žirgo paruošimas filmui – toli gražu ne tik triukų mokymas. Žirgas privalo būti stabilios psichikos, nebijoti kamerų, filmavimo aikštelės, žmonių“, – sakė A.Nemanis.

„Anaiptol ne kiekvienas gyvūnas yra tinkamas kinui. Be to, reikia įdėti daug darbo, kantrybės ir atsidavimo, kad gyvūnas viską darytų noriai, nejaustų streso, išsigandęs nesusižeistų“, – teigė R.Nemanienė. Anot jos, kol kas per visą darbo patirtį jokių nelaimingų atsitikimų nėra buvę.

„Nelaimės ir ekstremalios situacijos būna tuomet, kai gyvūnas nėra tinkamai paruoštas, nepripratintas prie darbo filmavimo aikštelėje. Žmonės dažnai klysta įsivaizduodami, jog užtenka, kad gyvūnas būtų ramaus charakterio, bet taip nėra – reikia įdėti ir daugybę darbo“, – pabrėžė R.Nemanienė.

Petešos dvare A. ir R.Nemanių dresuoti lietuviški žirgai yra pasirodę daugelyje filmų. Jais jojo kino žvaigždės Danielis Craigas, Jeremy Ironsas.

„J.Ironsas net teiravosi, ar neparduodamos mūsų arklidės. Jis dažnai užsukdavo pas mus pajodinėti su savo drauge, matyt, jam čia patiko“, – šypsojosi A.Nemanis. Be žirgų, Nemaniai turi ir kitokių keturkojų aktorių – Raselų terjerų veislės šunų. Jie dažniausiai filmuojasi reklamose.

„Yra tekę dirbti su įvairiausiais gyvūnais – arkliais, šunimis, karvėmis, avimis, ožka, antimis, net leopardu. Teko filmuoti sceną, kur apie 20 ančių turėjo eiti keliu. Kartojome keletą dublių, o antys pačios pareigingai sugrįždavo į savo vietą, po to vėl pradėdavo eiti“, – pasakojo R.Nemanienė.

Apsišarvuoja kantrybe

Režisierių teigimu, gyvūnų filmavimas reikalauja daug laiko ir kantrybės. „Gyvūną filmuoti yra be galo sunku. Jam nepasakysi – dabar pabūk ramiai, truputį palauk, o dabar vėl judėk“, - sakė televizijos režisierė Laima Lingytė. Anot jos, ypač sunku dirbti su laukiniais gyvūnais.

Šiemet teko filmuoti gulbes. Buvo tikrai įdomu, tačiau sunaudojome begalę juostos ir laiko. Filmuojant gyvūną, reikia žinoti, kokie gyvūno įpročiai, kaip jis elgsis, ir apsišarvuoti kantrybe, jei nori „pagauti“ unikalų kadrą“, – pasakojo L.Lingytė. Pasak režisierės, su dresuotais gyvūnais taip pat nėra lengva.

„Neseniai laidai vaikams filmavome kinkinius šunis. Nors šunys buvo dresuoti, o šalia visą laiką buvo jų šeimininkas, nieko įspūdingo nufilmuoti nepavyko – šunys tiesiog gulėjo ir visiškai nieko nedarė“, – juokėsi L.Lingytė.

Už kokybę moki

„Gerai paruoštas gyvūnas atsieina ne pigiai. Kainuoja jų atvežimas, be to, šalia gyvūno turi būti ir jo šeimininkas ar dresuotojas“, – pastebėjo režisierė. Anot jos, brangių gyvūnų dresuotojų paslaugų kino kūrėjai dažnai tiesiog neįperka.

Žirgo paruošimas kinui – tai toli gražu ne tik triukų mokymas. Žirgas privalo būti stabilios psichikos, nebijoti kamerų, filmavimo aikštelės, žmonių. Sakė A.Nemanis.

„Nenuostabu, kad dauguma profesionaliai paruoštų žirgų, šunų ar kitų gyvūnų dresuotojų dirba su užsienio kino kompanijomis. Mūsiškiai tiek mokėti neišgali. Tačiau jei atsirastų daugiau žmonių, siūlančių profesionalias dresavimo paslaugas, atsirastų konkurencija ir paslaugos kiek atpigtų, paklausa, manau, tikrai būtų“, – teigė L.Lingytė.

Gyvūnais nesirūpina

Nors Lietuvoje kasmet vyksta nemažai filmavimų, kuriuose naudojami gyvūnai, jokios institucijos, besirūpinančios keturkojų aktorių gerove, nėra.

„Vakaruose kino filmų režisieriai kviečiasi gyvūnų apsauga besirūpinančių organizacijų atstovus. Jie dalyvauja filmavimuose, stebi, kaip elgiamasi su gyvūnais, vertina jiems suteikiamas sąlygas ir būklę. Yra ir specialių organizacijų, kurios tuo rūpinasi. O Lietuvoje nėra nieko panašaus ir šiuo požiūriu gerokai atsiliekame nuo Vakarų“, – pasakojo Lietuvos gyvūnų globos draugijos vadovas Benas Noreikis.

„Smagu, kad kažkas užsiima profesionalia dresūra, išmano kino aikštelės virtuvę ir gyvūnus paruošia būtent tokioms sąlygoms. Tačiau norėtųsi, kad būtų institucija, atsakinga už gyvūnų gerovę ir saugumą filmavimų metu“, – sakė Žirgų globos asociacijos atstovė Gintarė Dainelytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai