Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Spaudžiant šalčiui gyvūnai laukia žmonių pagalbos

Pirmosiomis šių metų dienomis iškrito nuo 20 iki 40 centimetrų puraus sniego, o temperatūra nukrito iki minus 20 laipsnių. Aplinkos ministerija primena gyventojams, kad prasidėjus žiemos šalčiams reikia globoti žvėrelius ir paukščius.
Lesyklėlė
Lesyklėlė / Selemono Paltanavičiaus nuotr.

„Gamtai ir žiemoti likusiems paukščiams, žvėrims toks žiemos atėjimas netapo staigmena, tačiau pakeitė paukščių, besiglaudžiančių prie žmogaus, elgseną, – sakė Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius. – Kai kurios rūšys, kad ir smilginiai strazdai ar svirbeliai prarado atsargumą, yra nebaikštūs ir skuba maitintis ant šakų užsilikusiais obuoliais, vienpiesčių gudobelių vaisiukais, šermukšniais.“

Nors diena pailgėjo keliolika minučių, tačiau gamtoje to dar nesimato, teigia Selemonas Paltanavičius. Ilga naktis paukščius verčia alkti, todėl maisto paieškoms jie stengiasi skirti kuo daugiau laiko. Lesyklas lankančių sparnuočių išlikimas yra labiau garantuotas, nors toks jų pasitikėjimas žmogaus gerumu yra pakankamai rizikingas: jeigu šaltą dieną lesalo nebus paberta, alkani paukščiai lauks greta lesyklos ir niekur neskris, rašoma pranešime spaudai.

Lesyklose paprastai lankosi iki 10–12 paukščių rūšių. Jeigu lesykla yra netoli miško, parko ar sodo, jų įvairovė bus dar didesnė. Turintys daugiau erdvės, paukščius gali lesinti ne lesyklose, bet paprastose maitinimo aikštelėse. Joms nuvalomas kelių ar keliolikos kvadratinių metrų žemės plotas, nušluojamas sniegas ir maistas beriamas tiesiog ant žemės. Tokias aikšteles lankys ne tik įprasti paukščiai, bet ir kurapkos, startos, juodagalvės sniegenos, strazdai, čimčiakai, svirbeliai. Aikštelėse galima berti grūdų atliekas, avižas, saulėgrąžas, kruopas, tarkuotas morkas, virtas sutrintas bulves, supjaustytus obuolius.

Jeigu sniego sluoksnis storėtų, o atodrėkiai ar plikšala ant sniego klotų ledo plutą, kurapkoms iškiltų pavojus – jos negali prisikasti prie želmenų, maitintis. Tuo pačiu joms labai svarbu ir dieną turėti patikimas priebėgas, kuriose galėtų slėptis nuo puolančių vištvanagių ar suopių. Joms padėtų nuvalyti sniego plotai, kuriuose paberta lesalų ir padarytos slėptuvės (ar bent jau yra spygliuotų krūmų šakų krūvos).

Šaltesnė ar mažiau šalta žiema gali padaryti daug žalos gyvūnams, o laiku suteikta pagalba padės jiems išgyventi iki pavasario.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų