Pirkėjų netrūksta ir prekybos centruose, kur eglėmis prekiaujama nuo gruodžio pradžios. Nuo praėjusio penktadienio žaliaskarėmis bei jų šakomis prekiaujama ir kitose miesto vietose.
„Tokių, kurie atvažiuoja pirkti eglės Kūčių dieną, yra. Tačiau jų – vienetai. Dauguma žmonių eglę įsigyja anksčiau“, – sakė VĮ Kauno miškų urėdijos Raudondvario medelyno viršininkė Rima Žebrauskaitė. Pasak jos, pirmųjų skambučių dėl eglių medelynas sulaukė lapkritį. O prekiauti pradėjo gruodį. Pajutę poreikį, nusprendė iki Kalėdų dirbti septynias dienas per savaitę.
Pirkėjų poreikiai skirtingi: vieniems reikia tokios eglės, kad į namus vos telpa. Kiti, nors ir turėdami vietos, renkasi mažą. Sakė R.Žebrauskaitė
Vakar, kai medelyne lankėsi „15min“ žurnalistai, eglutes rinkosi keletas šeimų. Kalbinti kauniečiai taip pat neslėpė, jog seniai nepaiso tradicijos eglę puošti tik per Kūčias.
„Man atrodo, kad eglę perkame net per vėlai: norisi kuo ilgiau ja pasidžiaugti. Geriau anksčiau papuošti nei po švenčių ilgiau laikyti“, – tikino vakar su 4 mėnesių sūneliu Emiliu eglę rinkęsi Kristina ir Olegas, gyvenantys Raudondvaryje.
Be eglės Kalėdų neįsivaizduojantys Kauno rajono gyventojai pasakojo savo namuose turėję įvairių žaliaskarių: didesnių, mažesnių, netikrų. „Kai gyvenome bute, puošėme netikras arba gyvas, augančias vazonėliuose. Kadangi dabar turime galimybę puošti didelę eglę, tokią ir perkame“, – džiaugsmo neslėpė eglę įsigijusi šeima.
Žino, ko ieško
Pasak Raudondvario medelyno viršininkės R.Žebrauskaitės, šiuo metu pas juos – pats eglių pirkimo įkarštis. Per dieną parduodama 50–70, kartais, kai prie pavienių pirkėjų prisideda įstaigos, – ir 200 eglių.
„Šiemet turime daug paprastų, lietuviškų eglių. Jos tankios, specialiai paformuotos, galbūt todėl labai patinka pirkėjams – šios eglės šiemet labiausiai perkamos“, – sakė medelyno vadovė.
Pasak medelyno darbuotojų, pirkėjų skoniai įvairūs, tačiau visi be išimties linkę derėtis. „Esame valstybinė įstaiga, todėl mažai nuolaidų galime padaryti. Bet pasiderėti galima. Iš paprastųjų eglių šiemet populiariausios kainuojančios 15–20 Lt. Perkantys sidabrines eglutes arba kėnius dažniausiai nori žaliaskarės už 60–70 Lt. Kas perka brangiausias? Sunku pasakyti, nes mes neklausiame. Bet tokių pirkėjų netrūksta“, – sakė medelyno vadovė.
Pardavėjai pastebėjo, kad daugėja pirkėjų, žinančių, ko nori. Pavyzdžiui, sidabrines egles arba kėnius renkasi tie, kurie ketina žaliaskare džiaugtis ilgai: šios eglės spygliai ilgiau laikosi, jos pačios dekoratyviau atrodo.
Prekiauja ir mieste
Įsigyti eglių kauniečiai jau gali ir mieste. Prekiauti jomis Kaune patvirtintose 37 aikštelėse galima nuo gruodžio 10 dienos. Pasak Kauno miesto savivaldybės Licencijų ir paslaugų skyriaus vedėjos Rasos Palevičienės, šiuo metu išduoti 13 leidimų, kainuojantys po 50 Lt. Iki Kalėdų prekiautojų gali padaugėti. Paprastai Kaune išduodama apie 30 leidimų, skirtų prekybai eglėmis.
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Raudondvario medelyne šiuo metu verda prekyba įvairiomis eglėmis |
„Tiek prekiautojų užtenka, kad visi norintys įsigytų eglių. Be to, nemaža dalis žmonių tikrų eglių nebeperka – puošia kokybiškas dirbtines, kurių prieš keletą metų pasiūlė prekybos centrai. Su jomis mažiau vargo“, – savo nuomonę išsakė valdininkė.
Kaip ir pernai, šiemet Kaune ir kituose Lietuvos miestuose miškininkai nemokamai dalins eglių šakas. Akcija vyks gruodžio 17 dieną, nuo 14 val., Rotušės aikštėje bei prie Kauno rajono savivaldybės pastato.
Patarimai, kad eglės sulauktų ne tik Kalėdų
Kad žaliaskarės namus puoštų kuo ilgiau, prekeiviai pataria nepamiršti kelių rekomendacijų: egles reikėtų laikyti šalčiausiame kambaryje, toliau nuo radiatorių. Taip pat patariama drėkinti kambarį, kuriame stovi eglė. Kirstines egles galima pamerkti į vandenį.
„Vis dėlto tiems, kas nori, kad eglė išsilaikytų ir po Naujųjų, patarčiau pirkti kėnį. Jų spygliai nekrenta, tik sudžiūva ant šakos ir lieka dygūs“, – sakė R.Žebrauskaitė. Įsigijusiems eglę vazonėlyje pašnekovė patarė į namus ją įnešti ne iš karto. Pirmiausia palaikyti šaltesnėje vietoje, pavyzdžiui, rūsyje ar koridoriuje, ir tik vėliau, augalui apsipratus su temperatūros pokyčiais, pastatyti kambaryje, kuriame ji bus puošiama. Nupuošus vazonėlyje esančią eglutę taip pat reikėtų išnešti į vėsią patalpą, kur ji turėtų būti reguliariai laistoma (bet neperlaistoma!) iki pavasario. O tuomet – persodinama į žemę.