Prieš trejus metus, per pačią krizę, duris lankytojams atvėrusi viena uostamiesčio meno galerija gyvuoja iki šiol. Savininkas neslepia, jei ne savos patalpos, už kurias nereikia mokėti nuomos, ir papildomas verslas, išgyventi būtų sunku.
Pastebima, kad meno kūrinių pirkimas šiemet gerokai kuklesnis nei ankstesniais metais. Darbų nuperkama 2–3 kartus mažiau. Kartais per mėnesį parduodama po penkis nuo tūkstančio iki keliasdešimties tūkstančių litų kainuojančių tapybos darbų, rečiau skulptūrų. O kartais neparduodama nė vieno kūrino.
„Gal kaina didelė yra, nes dailininkai gana solidžias kainas palaiko. Gal dėl jų vardo, patirties. Ir galerija užsideda, nes turi iš kažko gyventi. Tai, matyt, taip susideda tos sumos“, – sako „Rūtų galerijos“ savininkas Gintautas Kurlavičius.
Dažniausiai meno kūrinius perka įmonės arba pavieniai asmenys. Galerijos savininkas pastebi, kad šiemet, skirtingai nei pernai, kol kas kūrinių niekas neperka kaip kalėdinės dovanos. Praėjusią žiemą populiarūs buvo nedideli paveikslai arba smulkūs porceliano darbai, kainuojantys iki kelių šimtų litų.
Kitos, jau ne vieną dešimtį metų Klaipėdoje gyvuojančios, galerijos savininkė sako, kad meno kūriniai kaip kalėdinės dovanos nėra populiarūs. Konkuruoti su prekybos centrais esą net nesistengiama.
„Rengdavome miniatiūrų parodas. Miniatiūra – labai vertingas meno kūrinys. Bet kai įsikūrė [šalia] prekybos centrai, mes tiesiog pastebėjom, kad nebėra poreikio“, – pasakojo Klaipėdos galerijos savininkė Violeta Jusionienė.
Daugeliui meno kūriniai ne tik per brangūs, bet ir esą neįdomūs. Žmonės dovanoti mieliau perka menkaverčius, masinės gamybos darbus. Menininkų kūrinius pirkėjai paprastai prisimena po žiemos švenčių.