Valgome, kad gyventume, ar gyvename, kad valgytume? Atrodytų, kiekvienam aiškus atsakymas į šį mitybos specialistų dažnai užduodamą klausimą. Deja, per didžiąsias šventes dažnas žmogus nieko kito neveikia, tik ištisas dienas kemša į savo skrandį viską, kas yra ant stalo.
Švenčių metu valgomas įvairus maistas. Per Kūčias dominuoja silkė ir grybai. Tai sunkiai virškinamas maistas. Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistė J.Kapočiūnienė pataria į tai atkreipti dėmesį sergantiesiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Jie turėtų atsargiau žiūrėti į patiekalus iš grybų ir vengti persivalgymo. Per Kalėdas iškyla didžiausia rizika persivalgyti, nes žmonės valgo labai įvairaus maisto, pamiršta apie maisto derinimą: saldumynai po keptų patiekalų, saldus po sūraus, daug riebaus maisto.
Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistė J.Kapočiūnienė pataria: kokį maistą bevalgytumėte, nepamirškite, kad pagrindinis priešas sveiko žmogaus skrandžiui – per didelis maisto kiekis.
Persivalgymas gali virsti į valgymo sutrikimą. Žmonės, linkę persivalgyti, pradeda skųstis padidėjusiu svoriu, nutukimu. Bendra sveikatos būklė dar labiau pablogėja, nes pasireiškia kiti simptomai: aukštas kraujospūdis arba padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, sutrinka širdies veikla ar tulžies pūslė, susergama diabetu. Turintiems šį valgymo sutrikimą dažnai sumažėja pasitikėjimo savimi jausmas, kamuoja depresija, dingsta noras bendrauti su aplinkiniais.
Kai kuriems persivalgymas tėra vienkartinis neapdairumas. Esame linkę persivalgyti per šventes, kai stalas nukrautas skaniais valgiais. Tiems, kurie nekontroliuoja savo mitybos raciono ir persivalgo du tris kartus per savaitę, reiktų rimtai susirūpinti ir apsilankyti pas dietologą.
Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė J. Kapočiūnienė pataria, kaip sužinoti ar persivalgote. Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į porcijos dydį, kurį ruošiatės suvalgyti vienu prisėdimu. Jei jis didesnis už daugumai jūsų amžiaus žmonių pakankamą pietų normą, vertėtų sunerimti.
Pirmosios persivalgymo priepuolių minutės gali būti malonios, tačiau po to dažniausiai apima kaltės jausmas, netgi pasišlykštėjimas. Kai kurie valgydami jaučia pasibjaurėjimą, tačiau niekaip negali liautis. Šio valgymo sutrikimo kamuojami ligoniai maistą valgo labai greitai, beveik nesukramtę. Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras linki, jog valgymas būtų malonus ritualas. Valgykite ir kramtykite pamažu, mėgaukitės kiekvienu kąsniu, rinkitės subalansuotą mitybą.