Ernesto Hemingway'aus patarimai, kaip rašyti knygas

Ernestas Hemingway'us laikomas vienu iš įtakingiausių XX amžiaus rašytojų, jo rašymo stilius įkvėpė daugybę kūrėjų. E.Hemingway'us buvo susikūręs griežtas taisykles, kurių rašydamas visuomet laikydavosi.
Ernestas Hemingway'us 1954 metais
Ernestas Hemingway'us 1954 metais / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Naujienas apie knygas, konkursus ir naujausių knygų recenzijas sekite tinkle „Facebook“. Spauskite čia.

Neseniai skaitytojams pateikėme rašytojo F.Scotto Fitzgeraldo patarimus, kaip rašyti knygas. Šįkart openculture.com, remdamasi 1984 metais Larry W. Phillips išleista knyga „Ernest Hemingway on Writing“, pateikia septynis E.Hemingway'aus patarimus rašytojams.

1. Iš pradžių parašyk vieną tikrą sakinį

E.Hemingway'us apie tai, kaip jam pavyksta įveikti knygos pradžios problemą, rašė romane „Šventė, kuri visuomet su tavimi“. „Aš stovėdavau ir, žiūrėdamas į Paryžiaus stogus, galvodavau: „Nesijaudink. Tau visuomet pavykdavo rašyti anksčiau, pavyks ir dabar. Viskas, ką tau reikia padaryti, – parašyti vieną tikrą sakinį. Parašyk tikriausią sakinį, kokį žinai.“ Galiausiai aš parašydavau vieną tikrą sakinį, ir tuomet viskas pajudėdavo. Tuomet jau būdavo lengva, nes turėdavau vieną tikrą sakinį, kurį aš žinojau ar girdėjau kažką pasakius.“

2. Visuomet tos dienos rašymą baik tada, kai žinai, kas nutiks vėliau

E.Hemingway'us turėjo savo receptą, kaip išlaikyti rašymo ritmą ir neįstrigti. 1935 metais „Esquire“ publikuotame straipsnyje, kuriame dėstė patarimus jaunam rašytojui, jis rašė: „Visuomet geriausia yra sustoti tada, kai tau sekasi ir kada žinai, kas nutiks vėliau. Jeigu rašydamas romaną tai darysi kiekvieną dieną, niekada neįstrigsi. Tai yra vertingiausias mano patarimas, tad mėgink prisiminti jį.“

3. Niekada negalvok apie rašomą istoriją, kuomet nedirbi

E.Hemingway'us pataria baigus dienos rašymą negalvoti apie kūrinį iki kitos dienos, kuomet vėl imiesi darbo. „Tuomet tavo pasąmonė nuolatos dirbs su kūriniu. Tačiau jeigu nuolatos galvosi apie jį, jaudinsies dėl jo, nužudysi tai, tavo smegenys pavargs dar prieš tai, kai pradėsi rašyti“, – rašė E.Hemingway'us „Esquire“. Jis taip pat patarė, kad po rašymo dienos labai teigiamai veikia fizinis nuovargis. Apie tai jis rašė romane „Šventė, kuri visada su tavimi“: „Man buvo būtina treniruotis, nuvarginti kūną, tam labai gerai tiko seksas su mylimu žmogumi. Tai buvo geriau nei bet kas kita.“

4. Pradėjęs rašyti visuomet perskaityk tai, ką jau esi parašęs

Tam, kad išlaikytų tęstinumą, E.Hemingway'us turėjo įprotį dienos pradžioje perskaityti tai, ką jau buvo parašęs. 1935 metais „Esquire“ jis rašė: „Geriausia kiekvieną dieną viską perskaityti nuo pradžių, ištaisant tai, kas netinka, ir vėliau tęsti nuo tos vietos, kurioje sustojai vakar. Kai parašytas kūrinys tampa toks ilgas, kad negali kiekvieną dieną perskaityti jo nuo pradžių, perskaityk du ar tris skyrius; o viską, ką parašei, perskaityk kartą per savaitę. Tokiu būdu išlaikysi kūrinį vientisą.“

5. Neaprašinėk emocijų – kurk jas

Įdėmus gyvenimo tyrinėjimas, E.Hemingway'aus nuomone, yra esminis geram rašytojui. Svarbu yra ne tik stebėti, kas vyksta aplinkui, ir įsiklausyti, bet ir pastebėti, kokias emocijas tai sukelia, bei išnagrinėti, kas konkrečiai sukėlė šias emocijas. Jeigu sugebėsi atsekti, koks veiksmas sukėlė tavo emocijas, ir sugebėsi tai kruopščiai atspindėti savo kūrinyje, skaitytojai taip pat pajaus tas pačias emocijas.

6. Rašyk parkeriu

E.Hemingway'us dažnai rašydavo rašymo mašinėle, kai kurdavo straipsnius laikraščiams ar žurnalams, tačiau rimtam darbui teikdavo pirmenybę parkeriui.

7. Būk lakoniškas, netuščiažodžiauk

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų