„Kiekvieną dieną sulaukiame daugybės skambučių, elektroninių laiškų, klausiančių, kada atsidarysime delfinariumą, – pasakojo muziejaus direktorė Olga Žalienė. – Kadangi mūsų delfinai dar neturi kur sugrįžti, nusprendėme parengti nedidelį kruizą po Baltiją, pasiekiant Kolmardeno zoologijos sodo delfinariumą“.
Jūrų muziejaus nuotr./Vakarais salone bus grojamos plokštelės. |
Šis sumanymas – nemenkas išbandymas muziejininkams, nes vasaros sezonui artėjant teks pajudinti dabar Senųjų laivų aikštelėje stovintį didžiausią muziejaus eksponatą – vidutinį žvejybos tralerį „Dubingiai“. Socialistinio darbo veteranas, daugiau nei 18 metų skrodęs vandenynų ir jūrų bangas, 1980 metais buvo perduotas Jūrų muziejui ir 1986 metais įkurdintas sausumoje.
Muziejaus istorikas Dainius Elertas pasakojo, kad „Dubingiai“ – vienintelis likęs „gyvas“ iš šimtų tokių laivų, 1960–1980 metais priklausiusių Lietuvos žvejybos laivynui. To laivyno, kaip žinome, nebėra. „Dubingiai“ – vienintelis jo liudininkas. Jis pastatytas ne Vokietijos demokratinėje respublikoje, kaip jo pirmtakai, o Klaipėdoje, „Baltijos“ laivų statykloje. Pasak istoriko, šis laivas garsėjo puikiais laimikiais: 1972 metais pasiekė Okeaninės žvejybos laivyno bazės rekordą – per reisą sugavo net 30 tonų žuvies.
„Jau sutarta su ypatingos galios plaukiojančiu kranu, kuris gegužės pradžioje turės nuleisti daugiau nei 360 tonų sveriantį laivą į marias, – sakė Dainius Elertas. – Dabar laivas ruošiamas sezonui – perklojamas denis, tvarkomos kajutės ir, be abejo, dar daug rūpesčių kelia mašinų skyrius.“
Jūrų muziejaus nuotr./Aptarnaujantis personalas jau pasiruošęs kruizui |
Pirmasis reisas Klaipėda–Stokholmas startuos Tarptautinę muziejų dieną – gegužės 18-ąją. Dvidešimt penkiems keleiviams paruošta dešimt kajučių. Traleris „Dubingiai“ taps tikru plaukiojančiu muziejumi: kajučių įranga, aplinka, stalo indai yra likę tokie pat, kaip kad buvo prieš penkiasdešimt metų. Laive veikia šio tralerio jubiliejui skirta ir pernai atidaryta paroda, o kruizo keleivių maitinimui kuriamas specialus sovietmečio meniu.
„Vieniems tai bus grįžimas į jų jaunystės laiką, kitiems – praeitos epochos atradimas, – sako Olga Žalienė. – Kruizo keleiviai gers ir valgys iš aliuminio indų, naudosis aliumininiais stalo įrankiais. Pusryčiams – grikių košė ar makaronai „Po flotski” (su konservuota mėsa), arbata, džiūvėsiai, pietums – Leningrado agurkinė, silkė su svogūnais ir panašūs patiekalai. Aptarnaujančio personalo apranga irgi atspindės sovietmetį – padavėjoms yra parengtos pionierių uniformos.“
Jūrų muziejaus nuotr./Laivo kajutės išliko nepakitusios. |
Pakeliui į Stokholmą ketinama užsukti į Gotlando salą. Susipažinus su Stokholmu, autobusu bus keliaujama į Kolmardeną, kuris yra apie 150 km nuo Švedijos sostinės. Viena iš pagrindinių pramogų Kolmardeno zoologijos sode – delfinariumas, kur lankytojai galės pamatyti delfinų pasirodymą. Šiame zoologijos sode gyvena apie 750 džiunglių, stepių ir jūros gelmių gyvūnų.