„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

15 išradimų, už kuriuos turėtume dėkoti Švedijai

Nors Švedija turi tik 9-is milijonus gyventojų, išradimai ir inovacijos čia – itin dažnas reiškinys. Ar žinojote, kad širdies stimuliatorius, išgelbėjęs milijonus gyvybių, buvo sukurtas švedo? Arba tai, kad Mėnulio paviršiaus vaizdus amerikiečių astronautai fotografavo švediška kamera? Kalbant apie Ameriką, ji turbūt dabar būtų visiškai kitokia šalis, jei ne Švedijos išradimas ir išradėjas.
Švedijos vėliava, nupiešta ant merginos skruostų
Švedai didžiuojasi savo išradimais

Pateikiame 15 išradimų, už kuriuos šiandien turėtume dėkoti Švedijai.

1. Užtrauktukas

Ši detalė, be kurios neapsieina daugelis drabužių, kuprinių ir krepšių, buvo sukurta Amerikos švedų išradėjo Gideono Sundbäcko. Jis 1917-aisiais užpatentavo susikabinančius užtrauktuko dantukus, kurie visiems laikams pakeitė beveik visą tekstilės industriją.

2. Celcijaus skalė

Celcijaus temperatūros skalę sukūrė matematikas ir astronomas Andersas Celcijus. Eklipsių ir planetų orbitų stebėjimais jis įnešė didžiulį indėlį į astronomiją, tačiau svarbiausias jo atradimas – termometras, matuojantis 100 laipsnių tarp vandens užšalimo ir virimo. Ši, jo vardu pavadinta skalė naudojama visame pasaulyje, išskyrus penkias šalis.

3. Propeleris

Tai vienas svarbiausių žmonijos išradimų, kurio dėka šiandien įmanomos kelionės lėktuvu. Jį 1836 m. užpatentavo švedų išradėjas Johnas Ericssonas. Beje, iš pradžių propeleris buvo skirtas laivams, ir pats Ericssonas vadovavo garsiojo laivo „Monitor“ statyboms, kuris Šiaurinėms Valstijoms padėjo laimėti pilietinį karą.

4. Ultragarsas

Ar žinojote, kad ultragarsas buvo sukurtas Švedijoje? Septintajame dešimtmetyje švedų gydytojas Inge Edleris kartu su austru Carlu Hellmuthu Hertzu sukūrė pirmąjį ultragarsą, kuris po šiai dienai yra pagrindinis neinvazyvus metodas patikrinti širdį ir kitus vidaus organus.

Fotolia nuotr./Būsima mama, žiūrinti į ultragarso nuotrauką
Fotolia nuotr./Būsima mama, žiūrinti į ultragarso nuotrauką

5. Kosminė kamera

Taip, amerikiečiai pirmieji išsilaipino Mėnulyje, tačiau Žemės gyventojai nebūtų nieko pamatę, jei ne švedas. Viktoras Hasselbladas įkūrė kompaniją, kuri gamino kameras Švedijos oro pajėgoms. Vieną iš šių kamerų vėliau panaudojo astronautai Neilas Armstrongas ir Buzzas Aldrinas, kad nufotografuotų Mėnulio paviršių.

6. Kompiuterio pelė

Standartinės kompiuterio pelės pirmtaką sukūrė švedų išradėjas Håkanas Lansas. Be to, jo išradimų sąraše yra ir spalvota kompiuterinė grafika, kurios principą naudoja beveik kiekvienas kompiuterių gamintojas ir šiandien.

7. Dinamitas

Alfredas Nobelis, vienas žymiausių švedų, 1866-aisiais išrado dinamitą, kuris sukėlė tikrą revoliuciją statybos bei tyrinėjimų industrijoje. Taip pat jis didžiąją savo turto dalį skyrė Nobelio Prizo įsteigimui.

8. Širdies stimuliatorius

Šio milijonus gyvybių gelbstinčio išradimo autorystė priklauso Rune‘ui Elmqvistui, kuris sukonstravo pirmąjį širdies stimuliatorių 1958 m. Baterija varomas įtaisas įstatomas prie žmogaus širdies ir reguliuoja ritmo sutrikimus, siųsdamas elektros impulsus ir taip užtikrindamas tinkamą širdies raumenų susitraukimą.

123rf.com/Širdies donorystė
123rf.com/Širdies donorystė

9. Saugos diržas

Šiandien beveik kiekviename automobilyje rasite Švedijoje išrastą tritaškį saugos diržą. V tipo saugos diržas, einantis per juosmenį ir petį, susidūrimo atveju paskirsto traukos jėgą tolygiai ir padeda išvengti didesnių sužalojimų. Jį „Volvo“ kompanijai sukūrė Nilsas Bohlinas.

10. Reguliuojamas veržliaraktis

Nors iš pirmo žvilgsnio tai neatrodo kaip didingas išradimas, reguliuojamas veržliaraktis yra vienas plačiausiai naudojamų švedų išradimų, kurį rasite beveik kiekviename įrankių rinkinyje. Tam, kad nereikėtų nešiotis viso rinkinio, Johanas Petteris Johanssonas 1891 m. užpatentavo reguliuojamą veržliaraktį, kuris kartais vadinamas švedišku raktu.

11. Melžimo mašina

Kiekvienas, kuris bent kartą bandė melžti karvę, žino, kaip sunku tai daryti rankomis. Todėl šiuo išradimu Gustafas de Lavalas 1896 m. drastiškai modernizavo pieno pramonę. Taip pat jis išrado ir aparatą, atskiriantį pieną nuo grietinėlės.

12. Tetrapakas

Už šias pakuotes Švedijai turėtų būti dėkingi beveik visi pieno, sulčių ir daugybės kitų gėrimų gamintojai. 1946 m. Erikas Wallenbergas iš esmės pakeitė pakavimo sistemą, pristatęs popierinę pakuotę – tetrapaką.

13. Saugūs degtukai

Nors patys degtukai nebuvo išrasti Švedijoje, iki Gustafo Eriko Pascho juos naudoti buvo gana pavojinga. Anksčiau jų galvutėje buvo fosforo, kuriuo buvo labai lengva nusideginti. Paschas perkėlė fosforą ant dėžutės šono ir pakeitė nuodingą geltonąjį fosforą nekenksmingu raudonuoju. Dėl to vienu metu Švedija gamino beveik tris ketvirdalius visų degtukų.

14. Taros grąžinimo aparatas

Nors Lietuvoje juos pradėta naudoti visai neseniai, jų Europoje yra daugiau kaip 100 000, o atkeliavo šie aparatai iš Švedijos. Wicandersas sukūrė pirmą veikiantį modelį, kurio dėka galima lengvai ir patogiai gražinti tarą.

15. Muzika

Nors muzikantų yra kiekvienoje šalyje, Švedija pasauliui siūlo vieną populiariausių. Ši šalis yra trečia didžiausių muzikos eksportuotojų pasaulyje po Jungtinių Valstijų ir Jungtinės Karalystės. Nors ABBA pažįstama daugeliui (kurie net turi muziejų Stokholme), ar žinojote, kad „Ace of Base“, Ericas Prydzas ir Avicii taip pat yra švedai?

VIDEO: ABBA – „Mamma Mia“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“