4 girtų žmonių tipai: į ką pavirstate išgėręs?

Alkoholis kiekvieną iš mūsų veikia skirtingai. Dalis žmonių tiesiog girtėja, tačiau asmenybė pernelyg nesikeičia. Būna ir tokių, kurių išgėrusių nebeįmanoma pažinti. Mokslininkai sako, kad daugiausia problemų kyla vadinamiesiems Misteriams Haidams – žmonėms, kurie nuo alkoholio pasikeičia radikaliai.
Alkoholis
Asociatyvi nuotrauka / 123rf.com nuotr.

Kiekvienas galime prisiminti atvejų, kai geraširdis kaimynas ar bičiulis, padauginęs virsta dideliu agresoriumi, o tylenį patraukė pokalbiams. Kai kas išgėręs užsisklendžia, o kai kas – atvirkščiai, tampa atviresnis ir draugiškesnis.

Ši problema sudomino mokslininkus. 

Misurio valstijos Kolumbijos universiteto ekspertai 374 studentams pasiūlė dukart atlikti asmenybės charakteristikų nustatymo testą. Pirmą kartą atlikdami testą jie pasakojo apie save, antrą – apie save girtą. 

Atskirai informaciją apie juos pateikė vienas iš dalyvių draugų.

Mokslininkai atliko grupinę analizę ir išskyrė keturis žmonių, kurių asmenybė kinta, tipus. 

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ernestas Hemingway'us 1954 metais
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ernestas Hemingway 1954 metais

1. Hemingway tipas

Jei žmogaus sąmonei ir protui alkoholis įtakos beveik nedaro, tai jis priklauso būtent šiam tipui. Tokį žmogų mokslininkai vadina Ernesto Hemingway vardu dėl rašytojo nuostabaus atsparumo alkoholio poveikiui.

2. Kuoktelėjęs profesorius

Žmogus didžiąją laiko dalį elgiasi kaip introvertas, jam sunku būti didelėse kompanijose ir jis dažnai tyli. Tačiau nuo alkoholio tampa labiau bendraujantis ir mažiau sąmoningas. Žmogus laikinai virsta ekstravertu. Šį tipą mokslininkai pavadino pagal filmą „Kvaištelėjęs profesorius“.

3. Merė Popins

Šiuos žmones alkoholis veikia ne itin stipriai. Blaivūs jie būna malonūs žmonės, linkę į kompromisus. Apgirtę jie daugiau ar mažiau šias savybes išsaugo. Mokslininkai šiuos žmones sąlygiškai pavadino Mere Popins.

4. Misteris Haidas

Incognito Films nuotr./Aktorius Alexas Pettyferis filme „Pabaisa“
Incognito Films nuotr./Asociatyvi nuotr.

Tai problematiškiausia žmonių grupė: apgirtę jie praranda sąmoningumą, gebėjimą tartis ir apdairumą. Tokį žmogų mokslininkai vadina Misteriu Haidu – kaip Roberto Stehensono novelės „Keista daktaro Džekilo ir misterio Haido istorija“ veikėją, kuris buvo neigiama daktaro Džekilo asmenybės pusė.

Ankstesni tyrimai parodė, kad jeigu apgirtusio žmogaus asmenybės charakteristikos keičiasi, tai, veikiausiai jis patirs neigiamas alkoholio poveikio pasekmes. Tačiau viskas priklauso nuo to, į kurią pusę asmenybė keičiasi. 

Ankstesni tyrimai parodė, kad jeigu apgirtusio žmogaus asmenybės charakteristikos keičiasi, tai, veikiausiai jis patirs neigiamas alkoholio poveikio pasekmes. Tačiau viskas priklauso nuo to, į kurią pusę asmenybė keičiasi. 

Jei staiga iš tylenio virstate atviru pašnekovu, tai vargu ar bus rimtų pasekmių. O, štai, jeigu praradote savikontrolę ir tapote agresyvus, problemų galima tikėtis.

Misterių Haidų grupė dažniau susidurdavo su neigiamomis alkoholio poveikio pasekmėmis. 

Studentai iš šios grupės gaudavo blogesnius pažymius, apgailestavo dėl girto sekso ir po vakarėlio ryte jautė stiprų norą išgerti. 

Beje, du trečdaliai Misterio Haido grupės dalyvių buvo moteriškos lyties.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų