„Šių pinigų reikia tam, kad būtų aktyvuotas unikalus radijo teleskopų masyvas (Allen Telescope Array). Dėl nutrūkusio finansavimo, turėjome laikinai išjungti teleskopus“, – Rusijos naujienų agentūrai „RIA novosti“ sakė profesorius Garikas Israelianas.
Jo teigimu, birželio pabaigoje Ispanijos Tenerifės saloje, kur įsikūrusi garsioji Europos šiaurinė observatorija, įvykusio mokslo ir muzijos festivalio „Starmus“ metu buvo paskelbta, jog SETI mielai priims aukas, kad ateivių paieškos būtų tęsiamos.
SETI institutas jau 50 metų stengiasi rasti įrodymų, kad ateiviai egzistuoja ir užmegzti su jais kontaktą. Anot instituto vyriausiojo astronomo Setho Shostako, norint be petraukų naudoti radijo teleskopus, per metus tam reikia turėti 2–3 mln. dolerių.
Ateivių paieškos programą SETI vykdė naudodama Kalifornijos valdžios, JAV Valstybinio mokslo fondo skiriamas lėšas, tačiau didžiąją dalį pinigų projektui aukojo privatūs asmenys.
Prieš kurį laiką pinigų upė ėmė sekti. SETI atstovai jau anksčiau yra užsiminę, kad darosi sunku sumokėti algas personalui, atsiskaityti už suvartojamą elektrą.
„Turime viltį, kad teleskopus naujam gyvenimui prikels privačių aukotojų lėšos“, – britų laikraščiui „The Guardian“ sakė S.Shostakas.
Jis teigė, kad būtų labai gaila, jei teiktų visam laikui nutraukti projektą. Astronomas įsitikinęs, kad sėkmė jau nebetoli. „Jeigu mums pavyktų užfiksuoti signalus, kurie įrodys, kad visatoje esame ne vieni, tai būtų neįtikėtinas dalykas ne tik mums, bet ir ateinančioms kartoms“, – pridūrė jis.