Britanijoje pradėti iš vandenyno dugno ištraukto Antrojo pasaulinio karo vokiečių bombonešio konservavimo darbai

Didžiosios Britanijos ekspertai antradienį pradėjo jūros polipų, dumblių ir nuosėdų šalinimą nuo Antrojo pasaulinio karo laikų vokiečių lėktuvo bombonešio, kuris vandenyno dugne išgulėjo daugiau nei 70 metų.
Bombonešis „Dornier Do-17“
Bombonešis „Dornier Do-17“ / AFP/Scanpix nuotr.

Lėktuvo „Dornier -17 Do-17“ liekanos buvo rastos Gudvino Sandse prie pietrytinės Anglijos pakrantės ir iš lėto iškeltos iš vandens birželio 10 dieną.

Šis dviejų variklių lėktuvas „Do-17“, kaip manoma, yra vienintelis, išlikęs po karo iki mūsų dienų.

Karališkųjų oro pajėgų (RAF) muziejaus Kosforde konservavimo ekspertai lėktuvo liekanas apdoroja citrinos rūgšties tirpalu, kad išvalytų lėktuvo karkasą nuo susikaupusių nuosėdų.

Lėktuvo liekanų valymas gali užtrukti nuo pusantrų iki dvejų metų, sakė muziejaus konservacijos skyriaus vadybininko pavaduotojas Darrenas Priday'us.

„Mintis yra ta, kad citrinos rūgštis nuims nuo sūraus vandens ant karkaso susidariusias nuosėdas ir vėžiagyvius“, – sakė jis.

„Polipai padėjo išsaugoti lėktuvą, tačiau kai kurios jo dalys buvo smėlyje“, – kalbėjo D.Priday'us.

„Kai kurioms vietoms labai pakenkta, nors natūralios medžiagos, tokios kaip gumos ir odos gaminiai, išsilaikė gana gerai, – sakė jis. – Mes atliksime konservavimo darbus ir galiausiai pamatysime, kas yra išlikę“.

Po restauravimo bombonešis bus eksponuojamas pagrindiniame RAF muziejuje šiaurinėje Londono dalyje.

Šis lėktuvas buvo numuštas per mūšį dėl Britanijos 1940 metais, o narai jį surado tik 2008-aisiais. Tolesni tyrimai sonarais patvirtino, kad tai yra „Dornier Do-17“ bombonešis.

Šių bombonešių buvo pagaminta maždaug pusantro tūkstančio, ir dėl siauro fiuzelažo jie buvo vadinami „skraidančiais pieštukais“.

Mūšis dėl Britanijos prasidėjo 1940 metų birželio 10 dieną ir truko iki tų pačių metų spalio 31 dienos.

Mūšyje dėl Britanijos dalyvavo daugiau nei 2 tūkst. 900 britų, Sandraugos šalių ir Sąjungininkių lakūnų ir maždaug 600 lėktuvų. Tuo tarpu Vokietijos lėktuvų buvo daugiau nei dukart daugiau – 1 tūkstantis 750.

Nepaisant nelygių jėgų, RAF pergalė prieš Vokietijos karinės oro pajėgas (Liuftvafę) yra laikoma lemiamu persilaužimo momentu Antrojo pasaulinio karo eigoje.

Remiantis RAF muziejaus medžiaga, per mūšį buvo numušta šitmai vokiečių bombonešių, beveik visi jie buvo išlydyti ir panaudoti gaminant britų oro pajėgų lėktuvus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai