„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Britus gąsdina nuodingi vorai

Nuodingi vorai į Britaniją patenka kartu su importuojamais egzotiškais augalais. Anksčiau jų viešnagę užbaigdavo šaltos žiemos, tačiau kylančios temperatūros leido šių atėjūnų kolonijoms įsitvirtinti ir išplisti po visą šalį.
„Segestria florentina“
„Segestria florentina“ / „Wikimedia“ nuotr.
Temos: 1 Vorai

Plinta nemažai vorų rūšių. Kai kurios jų yra nuodingos.

Kartu su vorais šalyje plinta ir jų keliama panika. Žmonės kasdien skambina ekspertams ir pasakoja apie siaubingai atrodančius vorus, kurie vis dažniau apsilanko jų soduose ir namuose.

Daugelis šių naujų rūšių Britanijoje gyvena jau kuris laikas, tačiau skirtumas tas, kad šiandien žmonės juos ima pastebėtiDar visai neseniai tokie vorai būdavo pastebimi tik pietiniuose uostuose, kuriuose jie „išlaipinami“ kartu su tokiomis importuotomis gerybėmis kaip augalai ar statybinės medžiagos. Žiema juos nužudydavo. Tačiau mokslininkai pastebi, jog pastaraisiais metais vorų kolonijos ne tik atlaiko žiemas, tačiau skverbiasi ir į kitas šalies vietoves.

Viena iš rūšių – Steatoda paykulliana – anksčiau tik kartais buvo randama ant importuotų prekių. Tačiau šiandien šios rūšies vorai Plimuto mieste jau yra sukūrę ištisas kolonijas. Šie vorai priklauso Netikrų našlių šeimai. Jie yra tolimi Juodųjų našlių, kurių įkandimas gali būti mirtinas, giminaičiai.

Jungtinėje Karalystėje nuo vorų įkandimų kol kas nėra miręs nė vienas žmogus, tačiau paykulliana rūšies vorų, kurių įkandimas yra pavojingesnis nei kitų rūšių, plitimas sėja paniką. Ekspertų teigimu, tokio voro įkandimas prilygtų bitės įgėlimui.

Stuartas Hine‘as, Gamtinės istorijos muziejaus vabzdžių atpažinimo skyriaus vadovas, neseniai internete atidarė forumą, kuriame žmonės gali patalpinti neatpažintų vorų nuotraukas.

„Daugelis šių naujų rūšių Britanijoje gyvena jau kuris laikas, tačiau skirtumas tas, kad šiandien žmonės juos ima pastebėti“, – tikino specialistas. „Lig šiol pastebėti vorai nėra labai nuodingi, tačiau nematau priežasties, kodėl vieną dieną į Britanija negalėtų atkeliauti Juodoji našlė“.

Kita britų vis dažniau pastebima rūšis yra Segestria florentina, Jei anksčiau šis voras buvo randamas tik rytiniuose Londono dokuose ir pietinės pakrantės uostuose, tai šiandien Segestria florentina žmones gąsdina jau ir centrinėje krašto dalyje.

Lig šiol pastebėti vorai nėra labai nuodingi, tačiau nematau priežasties, kodėl vieną dieną į Britanija negalėtų atkeliauti Juodoji našlėPriešingi nei britų vorai, naujieji atvykėliai yra agrsyvūs ir užspeisti į kampą gali įkasti, nors toks įkandimas ir nebūtų labai nuodingas. „Sulaukiau skambučio iš tėvo, kurio pusantrų metų vaikas paėmė tokį vorą į rankas“, – pasakojo Hine‘as. „Šeimą tai kaip reikiant išgąsdino“.

„Su vaisiais atkeliauja mažai vorų“, – konstatuoja Mattas Shardlow, asociacijos „Buglife” direktorius. „Buglife” siekia griežtesnės prekių, su kuriomis atvežami vorai, importo kontrolės.
„Didžioji problema yra vazoniniai augalai, kadangi jų žemėje gali veistis įvairiausios rūšys“.

Naujosios rūšys

Steatoda nobilis

Beveik nenuodinga Netikrų našlių šeimos narė, kuri į Britanja greičiausiai atvyko iš Kanarų salų ir Mederos salos. Apsigyveno šalies pietvakariuose.

Argiope bruennichi

Kilusi iš pietų Europos, ši rūšis dešimtmečius pastebima pietinėje Anglijos dalyje. Dėl geltonos ir juodos spalvos derinio šis voras dažnai vadinamas voru-vapsva. Žmonėms Argiope bruennichi yra nepavojingas.

Steatoda paykulliana

Klaidingai painiojama su Juodąja našle. Šis voras priklauso Netikrų našlių šeimai, ir yra dažnai pastebimas Plimute. Padaras yra nuodingas ir gali skaudžiai kąsti, panašiai kaip bitė.

Segestria Florentina

Priklauso piltuvinių tinklinių vorų šeimai. Tai vienas didžiausių Britanijoje gyvenančių vorų. Jis mezgą vamzdinį tinklą (dažniausiai mūro plyšiuose) ir gali įkasti. Randamas pietuose ir centrinėje šalies dalyje.

Dicranopalpus ramosus

Techniškai tai net ne voras. Dicranopalpus ramosus priklauso ilgakojams uodams. 1957-aisiais pirmą kartą pastebėtas Bournemouth mieste. Šiandien aptinkamas ir šalies šiaurėje. Priešinai nei vorai, ilgakojų uodų kūnas yra sudarytas tik iš vienos dalies.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs