„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Collinso žodynas metų žodžiu išrinko „uždarymą“ – „lockdown“

Collinso anglų kalbos žodynas antradienį savo 2020 metų žodžiu paskelbė žodį „uždarymas“ (angl. „lockdown“), kurio vartojimas smarkiai išaugo plintant COVID-19 sukeliančiam koronavirusui.
Uždaryta parduotuvė
Uždaryta parduotuvė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Leksikografai sako šį žodį išrinkę todėl, kad jis tapo viso pasaulio gyventojų patirties sinonimu, vyriausybėms įvedant suvaržymus pandemijai stabdyti.

„Tai vienijanti patirtis milijardams žmonių visame pasaulyje, kurie turi kolektyviai atlikti savo vaidmenį kovojant su COVID-19 plitimu“, – paskelbė leidykla „Harper Collins“.

Žodynas nustatė, kad 2020 metais žodžio „uždarymas“ vartojimas išaugo maždaug 63 kartus, palyginti su ankstesniais metais.

Dėl pandemijos poveikio kasdieniam kalbos vartojimui šeši iš 10 Collinso metų žodžių yra susiję su pasauline sveikatos krize.

„Koronavirusas“, „socialinis atstumas“, „saviizoliacija“ ir „išleisti atostogų“ (furlough), taip pat „uždarymas“ ir „būtiniausias darbuotojas“ (key worker) buvo įtraukti į ilgesnį 10 žodžių sąrašą.

Sąvokos „būtiniausias darbuotojas“ vartojimas išaugo 60 kartų ir tai atspindi visuomenei būtinomis laikomų profesijų svarbą šiais metais.

„2020-aisiais dominavo pasaulinė pandemija, – sakė žodyno kalbos konsultantė Helen Newstead. – Uždarymas paveikė, kaip dirbame, studijuojame, apsiperkame ir bendraujame.“

„Daugeliui šalių pradedant antrą uždarymą, tai nėra tas metų žodis, kuriuo būtų galima džiaugtis, bet jis galbūt apibendrina pasaulio daugumos metus“, – pridūrė ji.

Collinso žodyne „uždarymas“ apibrėžiamas kaip „griežtų suvaržymų keliauti, bendrauti ir naudotis viešosiomis erdvėmis įvedimas“.

Žodyne nurodoma, kad koronavirusas yra „bet kuris virusas iš grupės RNR virusų, galinčių sukelti užkrečiamąsias kvėpavimo takų ligas, įskaitant COVID-19“.

Reikšmingi socialiniai ir politiniai su virusu nesusiję įvykiai taip pat buvo atspindėti metų žodžių sąraše.

Protestų „Juodųjų gyvybės svarbios“ (angl. Black Lives Matter, BLM) banga, kurią sukėlė neginkluoto juodaodžio George'o Floydo mirtis dėl policijos veiksmų, nusirito per pasaulį ir vėl atkreipė dėmesį į šį judėjimą.

Abreviatūra BLM, dažnai naudojama su grotažyme socialiniuose tinkluose, buvo plačiai vartojama pokalbiuose ir pranešimuose po minimų protestų. Collinso žodynas užfiksavo jos vartojimo padidėjimą 581 procentu.

Socialinė žiniasklaida nuolat parūpina naujų žodžių žodynui. Šiemet jis įtraukė žodį „Tiktokininkas“, kuriuo apibūdinamas žmogus, skelbiantis turinį socialinių tinklų platformoje „TikTok“.

Į metų žodžių sąrašą taip pat pateko „mukbangas“, reiškiantis Pietų Korėjos vaizdo tinklaraščių tendenciją skelbti įrašus, kaip tinklaraštininkai valgo didžiulius kiekius maisto.

2020-ųjų sąrašą taip pat paveikė britų karališkoji šeima – į jį pateko „Megxitas“, reiškiantis princo Harry ir jo sutuoktinės Meghan atsitraukimą nuo karališkųjų pareigų ir tapęs neatsiejama britų leksikono dalimi.

„Megxitas“ yra „sukaltas“ pagal „Brexitą“, kuris buvo Collinso žodyno 2016 metų žodis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“