Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Daugiau naudos ar žalos: vaikštynės, šokliukai ir kitos kūdikių prekės

Šiandien kūdikių prekės gali pasigirti išties be galo dideliu ir įvairiu asortimentu, todėl tėveliams, ypač tiems, kurie neseniai susilaukė pirmagimio, yra be galo sudėtinga atskirti, ko iš tiesų reikia mažyliui, o be ko galima ir apsieiti. Vieni populiariausių prietaisų, kurie yra gaminami kūdikiams, yra įvairios vaikštynės ir šokliukai, tačiau ar tikrai šie prietaisai yra tokie nekalti kaip atrodo?
Vaikai
Vaikai / 123RF nuotr.

Vaikštynių, šokliukų ir kitų kūdikių prietaisų gamintojai teigia, kad jų produkcija mažyliui suteikia daugiau judėjimo laisvės, o tuo pačiu ir daugiau galimybių geriau pažinti jį supantį pasaulį. Be to, galimybė laisvai judėti po kambarį vaikštynėje ar smagiai spyruokliuoti šokliuke yra labai linksmas užsiėmimas. Tuo tarpu tėveliai turi laisvas rankas ir gali atlikti kai kuriuos namų ruošos darbus ar daugiau laiko skirti sau. Atrodo abi pusės gauna naudos ir dėl to skųstis tikrai neverta, tačiau paskutiniu metu vis dažniau galima išgirsti diskusijas apie šių prietaisų kūdikiui daromą žalą.

Už linksmybių slepiasi žala

Pasak didžiausios Lietuvoje elektroninės parduotuvės Pigu.lt atstovų, tėveliai dažniausiai šokliukus ir vaikštynes pradeda pirkti tada, kai kūdikis sulaukia pusės metų arba metų. Jaunesnius kūdikius sodinti į šiuos prietaisus tikrai nepatartina, nes mažylis pats savarankiškai dar negali kontroliuoti galvos, pečių ir liemens juostos judesių. Pirmą kartą į vaikštynę pasodintas vaikutis gana greitai supranta, kad pajudės iš vietos tik tada, jei atsispirs kojytėmis. Pirmiausia kūdikis perpranta „atgalinę pavarą“, o vėliau ir priekinę. Tiesa, medikai pastebi, kad nemaža dalis tėvų galvoja, jog kūdikis, kuris daug laiko praleidžia vaikštynėje, išmoks greičiau vaikščioti, nes judėjimas su vaikštyne tarsi imituoja žingsnius. Deja, tai klaidingas įsitikinimas. Remiantis mokslinių tyrimų duomenimis, kūdikių, kurie daug laiko praleidžia vaikštynėje, vaikščiojimo raida atsilieka keliais mėnesiais lyginant su tų mažylių, kurie akyse net nėra matę tokio prietaiso.

Kitos labai populiarios kūdikių prekės yra patys įvairiausi šokliukai. Šokliukų būna keletas rūšių. Vieni stacionarūs, juos galima pastatyti bet kurioje kambario vietoje, kiti – kabinami ant durų arba ant specialaus karabino. Kūdikis, sėdėdamas šokliuke ir spirdamasis kojytėmis į žemę, gali spyruokliuoti. Dažniausiai mažyliui toks spyruokliavimas suteikia labai daug laimės ir smagių akimirkų, todėl tėveliai neatsispiria pagundai šią priemonę įsigyti. Žinoma, šokliukų gamintojai teigia, kas ši priemonė stiprina kojų raumenis, lavina koordinaciją ir turi teigiamos įtakos kūdikių vaikščiojimo raidai. Visgi, medikai su tokia nuomone griežtai nesutinka. Žymiai daugiau raumenų dirba, kai vaikas stovi ant žemės kur nors prisilaikydamas. Be to, būnant šokliuke pakinta svorio centras, o tai neturi jokios teigiamos įtakos vaiko motorikos raidai.

Daugiausiai kritikos strėlių vaikštynės, šokliukai ir kitos panašios kūdikių prekės susilaukia dėl to, kad kūdikiai dažnai susižeidžia jose būdami. Nors visi kūdikių prekių gamintojai stengiasi, kad jų produkcija būtų kuo saugesnė ir draugiškesnė mažyliui, tačiau realybė yra tokia, kad su vaikštyne kūdikiai gana dažnai nurieda laiptais ar prisiveria pirštukus durimis. Mažylis, turėdamas gana didelę judėjimo laisvę, gali netyčia pasiekti stalviršius, ant kurių dažnai būna pastatyta dūžtančių, sunkių ar aštrių daiktų.

Dilema: tai pirkti ar nepirkti?

Kaip tėveliams nuspręsti, ar naudoti šias itin populiarias ir kitų liaupsinamas priemones kūdikiams, ar ne. Dažniausiai tėvai šokliukus ar vaikštynes renkasi dėl to, kad jame pasodintas kūdikis kurį laiką turi veiklos, o jie per tą laiką gali atlikti kai kuriuos namų ruošos darbus, pailsėti ir pasimėgauti ramybe. Žinoma, tėveliai šias priemones naudoja ir dėl to, kad kūdikis mielai jose leidžia laiką.

Gydytojai pediatrai tikrai neprieštarauja šių priemonių naudojimui, tačiau kas per daug – tas nesveika. Tad kūdikio praleidžiamas laikas vaikštynėje ar šokliuke turi būti griežtai ribojamas. Kai kurie medikai teigia, kad per dieną kūdikis tokiose prietaisuose turėtų praleisti ne ilgiau nei pusvalandį arba valandą. O tėveliai turėtų prisiminti, kad judėjimas ant tvirto pagrindo yra gerokai naudingesnis pačiam mažyliui: kūdikis mokosi judėti be jokių pagalbinių priemonių, todėl dirba visi kūno raumenys.

Taigi, pirkti ar nepirkti vaikštynes, šokliukus ar kitus kūdikiams skirtus judėjimo prietaisus, yra tėvelių individualus pasirinkimas, tačiau reiktų gerai apsvarstyti visus šių priemonių teigiamus ir neigiamus naudojimo aspektus ir tik tada priimti sprendimą. Žinant tai, kad kūdikio motorinei raidai tokios judėjimo priemonės neturi jokios teigiamos įtakos, visada galima apgalvoti ir kitas galimas alternatyvas. Kaip buvo minėta anksčiau, šiandien kūdikių prekių asortimentas tikrai didelis, todėl nėra sudėtinga sukurti patogią ir žaismingą erdvę ant žemės panaudojant įvairių rūšių maniežus ar apsauginius vartelius. Taip kūdikis galės mokytis judėti ir atras nuostabų žaidimų pasaulį, o jei prie jo prisijungs ir tėveliai, laimė bus dvigubai didesnė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos