Žaidimo, kurį žiniasklaida pavadino „Laimėk kūdikį“, kritikai jau dabar jame įžvelgia etikos problemų ir laiko jį žeminančiu.
Pagal Didžiosios Britanijos lošimų komisijos suteiktą licenciją labdaringa vaisingumo organizacijai „To Hatch“ loteriją pradeda rengti nuo liepos 30 dienos.
Kas mėnesį žaidimo dalyviai gali laimėti 25 tūkstančių svarų vertės procedūrų vienoje iš penkių geriausių Britanijos vaisingumo klinikų. Žaidimo bilietai, kurių vienas kainuos 20 svarų, bus platinami internetu, o vėliau ir spaudos pardavimo vietose.
Loterijoje galės dalyvauti vienišiai, gėjai, pagyvenę žmonės ir heteroseksualios poros, negalinčios sulaukti šeimos pagausėjimo.
Jei standartinė IVF procedūra nepavyktų, laimėjusiesiems būtų siūloma reprodukcinė chirurgija, donoro kiaušinėliai ar sėkla, surogatinis gimdymas, tačiau laimėtojas galės pasirinkti tik vieną iš šių procedūrų, pranešė organizacija.
Loterijos laimėtojai bus apgyvendinti prabangiame viešbutyje, iš kur asmeninio vairuotojo vairuojamu automobiliu bus nuvežti į vaisingumo centrą. Jie gaus po mobilų telefoną ir asistentą, kuris padės jiems tvarkytis kasdienius reikalus.
Labdaringos organizacijos vadovė ir įkūrėja Camille Strachan anksčiau pati yra turėjusi vaisingumo problemų. Interviu naujienų agentūrai „Reuters“ moteris sakė, kad norėjo padėti tiems, kurie negalėdami pradėti kūdikio patiria didelį stresą.
„Licencija negalėjo atsirasti tinkamesniu laiku, turint galvoje drastišką vyriausybės išlaidų (sveikatos paslaugoms) sumažinimą, nes dažniausiai pirmiausia tokiu atveju nukenčia IVF ir daugelis porų būna priverstos tęsti gydymą privačiai“, – sakė ji.
2008 metais Didžiojoje Britanijoje IVF procedūros buvo atliktos 40 tūkstančių pacientų, po jų gimė 15 tūkstančių vaikų.Tačiau kai kurios medikų ir etikos sergėtojų grupės pasmerkė šią loteriją, o Lošimų komisija paragino atidžiau išnagrindėti problemas, kurias galimai išryškina šis žaidimas.
Didžiosios Britanijos vaisingumo procedūras kontroliuojanti Žmogaus vaisingumo ir embriologijos valdyba mano, kad skirti IVF procedūrą kaip prizą yra „neteisinga ir visiškai nepriimtina“.
„Daugeliui žmonių šitaip sumenkinama tai, kas svarbiausia jų gyvenime“, – sakoma pareiškime.
„Žmogaus gyvybės kūrimas negali būti supaprastintas iki visuotinės loterijos; tai menkina visą žmogaus reprodukcijos prigimtį“, – sakė viena reprodukcinės etikos gynėjų grupės atstovė.
Britanijos lošimų komisija pareiškė atkreipusi dėmesį į tai, kad naujoji loterija sulaukė visuomenės reakcijos, tačiau komisija sakė neturinti galių įsikišti ir dabar sprendimą dėl licencijos atšaukimo gali priimti tik vyriausybė.
Remiantis žmogaus vaisingumo ir embriologijos valdybos statistika, Didžiojoje Britanijoje su nevaisingumu susiduria kas septinta šeima. Naujausiais duomenimis, 2008 metais IVF procedūros buvo atliktos 40 tūkstančių pacientų, po jų gimė 15 tūkstančių vaikų.